У цей непростий для нашої держави час кожен хто як може намагається бути корисним та пришвидшити нашу перемогу. Група компаній «Радник» публікує найсвіжішу інформацію щодо закупівель під час воєнного стану та надає поради, які стануть у пригоді як замовникам, так і учасникам:
- З 14.04.2022 у підпункті 1 пункту 1 Постанови № 169 тепер зазначено, що замовник може здійснювати публічні закупівлі, вартість яких не перевищує 50 тис. грн, з використанням електронної системи закупівель, у тому числі з використанням електронних каталогів. Водночас у період воєнного стану оприлюднення інформації про закупівлі може нести ризики відкриття відомостей, які можуть нашкодити замовнику і не тільки йому, — усе буде залежати від того, що буде розміщено. Більш детально з ризиками, пов’язаними із здійсненням публічних закупівель, вартість яких не перевищує 50 тис. грн, з використанням електронної системи закупівель, у тому числі з використанням електронних каталогів, читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Ризики закупівель, що не перевищують 50 тис. грн, з використанням електронної системи».
- У разі, коли контрагент не може виконувати зобов’язання за договором про закупівлю через дію воєнного стану, замовнику не обов’язково розривати договір про закупівлю з таким учасником, адже більшість таких договорів про закупівлю укладено за результатами тендерів, і після війни для їх укладення знадобиться час. Приміром, замовник може скористатися умовами договору про закупівлю про форс-мажорні обставини і призупинити виконання зобов’язань за таким договором про закупівлю. У подальшому, після перемоги, замовник зможе відновити виконання таких зобов’язань і за потреби внести зміни до такого договору та продовжити строк його дії та виконання зобов’язань. Детальніше з інформацією щодо цього питання можна ознайомитися на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Призупинення дії договору про закупівлю на період воєнного стану».
- Договір, який укладається за межами Закону, регулюється умовами укладеного договору, ГКУ та ЦКУ, і зміни до таких договорів вносяться на умовах, які були попередньо встановлені та погоджені в таких договорах. Зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов’язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов’язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. Більше про зміну умов договорів, укладених під час воєнного стану, читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «На яких умовах можна вносити зміни до договорів про закупівлю та договорів під час воєнного стану».
- Поступово все починає працювати. АМКУ відновив розгляд скарг. Про найсвіжіші рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та про те, як взяти участь у розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу, читайте у статті «АМКУ працює! Відмова в задоволенні заяви про розгляд скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем».
- З 18.04.2022 запрацювала інформаційно-аналітична система «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», за допомогою якої громадяни України за декілька хвилин можуть отримати електронний документ про (не)притягнення до кримінальної відповідальності та відсутність / наявність судимості. Як практично отримати витяг з МВС про відсутність / наявність судимості за п’ять хвилин, читайте у матеріалі «Витяг з МВС про (не)судимість видають! Алгоритм отримання».
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2022 № 437 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 169» додали певні корективи в роботу закупівельників в умовах війни. На порталі RADNUK.COM.UA у статтях «Алгоритм проведення закупівель до 50 тис. грн без використанням електронної системи під час воєнного стану» та «Алгоритм проведення публічних закупівель від 50 тис. грн за Постановою № 169» ґрунтовно розглянуті поетапні дії замовника (уповноваженої / відповідальної особи за публічні закупівлі товарів, робіт та послуг) під час закупівель до 50 тис. грн та більше 50 тис. грн під час воєнного стану: від призначення уповноваженої / відповідальної особи за закупівлі товарів, робіт та послуг під час воєнного стану, визначення потреби, затвердження переліку та обсягів закупівель товарів, робіт та послуг, пошуку постачальника / виконавця / підрядника, укладання договору до звітування / незвітування про виконання договору. Кожен матеріал викладений змістовно у табличній формі та містить відповідну схему процесу.
Невпинно намагаємося полегшити життя закупівельника. Цього разу ми пропонуємо вам добірку зразків документів для щоденної роботи замовника у матеріалі «Перелік документів, які вже можна завантажити на порталі RADNUK.COM.UA». Тут ви знайдете понад десять зразків протоколів, приклади додаткових угод, розпорядчі документи, накази та положення для уповноваженої / відповідальної особи за закупівлі під час воєнного стану. Не потрібно витрачати зайвий час, просто скачуєте відповідний документ на порталі, заповнюєте необхідну інформацію і все готово — якісно та швидко! Редакція порталу RADNUK.COM.UA за безпосередньою участю Тендерного агентства «Радник» працює над тим, щоб кожна публікація на порталі містила приклад документа для подальшого використання / завантаження як замовниками, так і учасниками ринку публічних закупівель.
Нехай над головою завжди буде ясне небо і яскраве сонце! Перемоги нам усім! Слава Україні!
Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».