Чи зобов’язаний замовник здійснити абсолютно всі закупівлі з річного плану, який вже оприлюднено? Знайдемо відповідь далі.
Законодавство про річний план
Уповноважені особи здійснюють закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон). У період воєнного стану такі закупівлі проводяться з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості).
Пункт 14 Особливостей, зокрема, говорить, що запланована закупівля включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону. Те, що замовник затвердив річний план чи вніс до нього зміни, уповноваженій слід відобразити в протоколі. Наприклад:
- Протокол про затвердження (змін до) РП (за Особливостями);
- Протокол про затвердження РП (змін до РП) щодо звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.
Якщо ви призабули чи не знаєте, як краще та як правильно сформувати протокол, ознайомтесь з нюансами в статті «Правильно складаємо протоколи і ведемо їхню нумерацію з початку року».
Статтею 4 Закону встановлено, зокрема, що річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються замовником в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього. Закупівля здійснюється відповідно до річного плану.
Закупівля — придбання замовником (в особі уповноваженої особи) товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому Законом.
Іншими словами: якщо на вас покладені обов’язки уповноваженої особи (ви є фахівцем із публічних закупівель установи), що зобов’язана дотримуватись Закону про закупівлі, ви повинні про витрати установи від однієї копійки звітувати в електронній системі закупівель (Прозорро).
Ба більше, законодавство не містить вказівки, що ви маєте здійснити всі закупівлі, що включили до річного плану. Навіть якщо ви вже оприлюднили річний план закупівлі в електронній системі, це не означає, що ви оприлюднили оферту чи взяли якесь зобов’язання. Оприлюднення річного плану свідчить, що ви плануєте здійснити певну закупівлю.
Якщо, наприклад, у кінці року ви виявили, що не здійснили всі закупівлі, які запланували в річному плані, ви можете:
- підготувати протокол уповноваженої особи про скасування (відміну) річного плану, після чого вчинити такі дії в електронній системі закупівель, або
- нічого не робити, оскільки законодавство не містить вимоги стосовно здійснення абсолютно всіх закупівель по оприлюдненому річному плану / скасуванню оприлюднених планів по нездійснених закупівлях.
Також не дивуйтесь, якщо після оприлюднення річного плану до вашого підприємства почнуть телефонувати та пропонувати свій товар чи послугу. Зважаючи, що після оприлюднення річного плану така інформація стає публічною та на майданчику видно контактні дані уповноваженої особи, іноді потенційні постачальники (виконавці/підрядники) моніторять річні плани задля можливого збуту товару (надання послуг/робіт). Утім, пам’ятайте: річний план — це передумова закупівлі!
Форма затвердження річного плану
Чинне законодавство не містить такого поняття, як «форма річного плану закупівель». Але це не означає, що немає вимог до річного плану закупівель. Так, частина 2 статті 4 Закону встановлює, що в річному плані повинна міститися така інформація:
- найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, його категорія;
- назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
- розмір бюджетного призначення та/або очікувана вартість предмета закупівлі;
- код економічної класифікації видатків бюджету (для бюджетних коштів);
- вид закупівлі та орієнтовний початок проведення.
У разі застосування рамкової угоди зазначається:
- строк дії рамкової угоди;
- сторона рамкової угоди (замовник або централізована закупівельна організація, яка проводить закупівлю в інтересах замовника). Якщо річний план оприлюднюється централізованою закупівельною організацією, додатково зазначаються найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, його категорія, в інтересах яких проводиться закупівля за рамковою угодою;
- очікувана вартість з урахуванням усього запланованого строку дії рамкової угоди.
Щодо виду закупівлі в період воєнного стану слід звернути увагу та таку інфографіку:
Фактично замовнику потрібно спочатку затвердити паперовий річний план закупівель (або зміни до нього), а потім протягом п’яти робочих днів з дня затвердження оприлюднити таку інформацію в електронній системі закупівель (Прозорро) через майданчик, на якому він працює.
Для візуалізації наведемо приклад паперового варіанта річного плану, який сформулював інший замовник.
Приклад 1 (спробуйте знайти невідповідності
у прикладі щодо підпункту 1 частини 2 статті 4 Закону)
Зверніть увагу! Підпункт 1 частини 2 статті 4 Закону встановлює, що в річному плані повинна міститися інформація про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, його категорія. У прикладі 1 відсутня інформація про категорію замовника, тому, коли будете формувати власний річний план / зміни до нього, рекомендуємо не забути вказати в такому документі категорію замовника.
Наведемо інший приклад річного плану.
Приклад 2
Успіхів у здійсненні закупівель та читайте статтю «Річний план закупівель у період воєнного стану».