Чи можна збільшити вартість у прямому договорі, якщо не відбулася спрощена?

Катерина Плашенко
1039
9 Липня 2022
Чи можна збільшити вартість у прямому договорі, якщо не відбулася спрощена?
1039
9 Липня 2022

Питання передплатника порталу.

  • Якщо не відбулася спрощена закупівля через відсутність учасників (згідно зі змінами до Постанови № 169), то чи маємо ми право під час укладання прямого договору, не змінюючи кількості товару, збільшити суму договору?

Відповідь експерта.

Прямої заборони збільшувати суму під час укладання прямого договору після відміни спрощеної закупівлі через відсутність учасників Постанова № 169 не містить. Проте ми не радимо збільшувати суму в даному випадку, оскільки такі дії можуть бути визнані органами фінансового контролю як порушення. І одразу виникає питання, що спрощена саме тому і не відбулася, оскільки очікувана вартість була занижена.

Також рекомендуємо звернути увагу на підпункт 3 пункту 1 Постанови № 169, у якому зазначено, що під час здійснення закупівель без використання електронної системи закупівель замовники повинні, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», дотримуватися таких принципів здійснення публічних закупівель:

  • максимальна економія, ефективність;
  • запобігання корупційним діям і зловживанням.

Окремо звертаємо увагу, що договір про придбання товарів, робіт чи послуг, укладений відповідно до Постанови № 169 (що до 28.06.2022 включно, що починаючи з 29.06.2022), незалежно від його ціни та порядку відбору постачальника (за спрощеною закупівлею, з використанням електронного каталогу чи взагалі без використання ЕСЗ), не є договором про закупівлю в розумінні Закону про публічні закупівлі, а отже на такий договір не поширюються обмеження, встановлені статтею 41 та пунктами 1–2 частини 1 статті 43 Закону про публічні закупівлі (якщо тільки сторони самі не внесуть відповідні обмеження до змісту укладеного договору). Детальніше — у матеріалі «З 29.06.2022 діють оновлені правила здійснення закупівель в умовах воєнного стану: хто, що і за яким договором закуповує?».

За нагоди використовуйте приклад додаткової угоди про внесення змін до договору, укладеного за Постановою № 169.

До речі, на порталі RADNUK.COM.UA  ми розробили велику кількість зразків документів, зокрема для закупівель під час воєнного стану. Дивіться, як їх знайти:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі  «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану