Зважаємо на дати виготовлення та чинності документів

Олег Підгірський
1265
29 Вересня 2022
Зважаємо на дати виготовлення та чинності документів
1265
29 Вересня 2022

У публічних закупівлях сторони закупівельного процесу нерозривно пов’язані з дотриманням строків, визначених законодавством у сфері публічних закупівель, чи умовами конкурентних закупівель. Зокрема, учасникам важливо дотримуватись строків чи термінів не лише щодо подання документів, а й їх виготовлення чи строку дії.

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Так, строк дії того чи іншого документа може встановлюватися нормами чинного законодавства. Окремо замовник на власний розсуд може встановити умови щодо строку виготовлення документів, які подаються учасником у складі тендерної пропозиції, чи навіть терміну дії такого документа, беручи до уваги початок дії чи його закінчення.

У свою чергу, учаснику необхідно дотримуватись таких умов закупівлі та вміти вираховувати необхідні строки чи терміни, а також початок і кінець їх перебігу. Водночас необхідно розрізняти між собою визначення терміну і строку.

Главою 18 Цивільного кодексу України встановлені такі визначення та норми щодо їх обчислення.

Строком є певний період у часі, зі спливом якого пов’язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов’язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок.

Замовник також повинен бути уважним при встановленні певних строків для документів та враховувати можливість автоматичного продовження терміну дії документів чи взагалі наявність таких строків.

Розглянемо деяку практику Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель щодо дотримання строків, визначених замовником умовами тендерної документації.

Рішення Колегії від 27.09.2022 № 6012-р/пк-пз, закупівля № UA-2022-08-11-009734-a.

Обставина розгляду скарги

Тендерною документацією встановлено умову, за якою учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати деякі документи, датовані не пізніше десятиденної давнини відносно кінцевої дати подання тендерної пропозиції.

Кінцева дата подання тендерних пропозицій 07.09.2022. Виходячи з цієї дати, документи за згаданими вимогами повинні бути датовані не пізніше 28.08.2022.

Учасник, який є скаржником за згаданим рішенням, надав необхідні документи із зазначенням дат 30.08.2022 і 01.09.2022.

Вважаючи, що у зв’язку з наведеним тендерна пропозиція не відповідає згаданій вимозі, замовник відхилив пропозицію скаржника.  

Позиція скаржника

Не погоджуючись із рішенням про відхилення своєї пропозиції, скаржник просив Колегію зобов’язати замовника скасувати своє рішення.

У скарзі скаржник трактує обчислення строку, у який повинні бути виготовлені документи за згаданою вимогою, в іншу сторону. Тобто, на його думку, згадані документи повинні містити дату, яка не входить у межі десятиденного строку до кінцевої дати подання пропозицій.

Крім того, скаржник наголошує, що незрозуміло, чому замовник відхиляє пропозицію на підставі дати документів, оскільки є очевидним, що документи видані саме для участі у даних торгах, а тому в замовника не може бути жодних сумнівів, що документи надані саме йому. Також скаржник зупинився на питанні, яким чином дата наданого документа впливає на зміст тендерної пропозиції.

Позиція Колегії

Колегією встановлено, що спірні документи видані пізніше десятиденної давнини відносно кінцевої дати подання тендерної пропозиції. Тому дійшла висновку, що пропозиція скаржника була правомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині.

Таким чином, Колегія постановила відмовити в задоволенні скарги.

Рішення Колегії від 29.09.2021 № 22199-р/пк-пз, закупівля № UA-2021-07-12-003022-c.

Обставина розгляду скарги

Тендерною документацією встановлено умову, за якою учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати сертифікат відповідності товару певному ДСТУ, термін дії якого не менший ніж термін дії договору про закупівлю.

Учасник, який є скаржником за згаданим рішенням, надав сертифікат, термін дії якого є меншим за термін дії договору про закупівлю, у зв’язку з чим замовник відхилив тендерну пропозицію скаржника.

Позиція скаржника

Не погоджуючись із рішенням про відхилення своєї пропозиції, скаржник просив Колегію зобов’язати замовника скасувати своє рішення.

Скаржник зазначив, що наданий сертифікат не має кінцевого терміну дії і його копія як супровідний документ надається до кожної партії виробленої продукції. Документація не містить вимог, щоб учасник виробляв продукцію після підписання договору.

Скаржник також наголошував, що наданий ним сертифікат не є обмежений у термінах його дії, і, навіть якщо у 2022 році буде закуповуватися продукція 2021 року виробництва, то буде надаватися саме цей сертифікат, оскільки продукція виготовляється серійно, а не під замовлення замовника кожного разу, як укладається з ним договір. Виходячи з зазначеного, наданий сертифікат на продукцію є чинним та не є обмеженим у строках його дії. Отже, за твердженням скаржника, наданий документ цілком відповідає вимогам замовника та відхилення з цієї підстави є незаконним.

Позиція Колегії

Колегією встановлено, що термін дії наданого у складі тендерної пропозиції скаржником сертифіката є меншим за термін дії договору про закупівлю, що на думку Колегії не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації. Тим самим Колегія дійшла висновку, що пропозиція скаржника була правомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині.

Таким чином, Колегія постановила відмовити в задоволенні скарги.

Рішення Колегії від 28.12.2021 № 28470-р/пк-пз, закупівля № UA-2021-10-26-002275-a.

Обставина розгляду скарги

Тендерною документацією встановлено умову, за якою учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати договір про проведення регулярного медичного огляду, чинний на весь період надання послуг за предметом закупівлі.

За умовами тендеру період надання послуг до 31.12.2022.

Учасник надав договір, термін дії якого до 12.10.2021. Також наданий договір містив умову, за якою дію договору може бути пролонговано. Договір вважається пролонгованим на невизначений час, якщо сторони не мають взаємних претензій та продовжують виконувати умови Договору.

Тобто за такою умовою договір вважається пролонгованим автоматично.

Позиція скаржника

Скаржник, не погоджуючись із рішенням замовника про допущення такого учасника до аукціону, вважає, що пропозиція згаданого учасника підлягає відхиленню. Тому скаржник просив Колегію зобов’язати замовника скасувати рішення щодо допущення такого конкурента до аукціону.

На думку скаржника, для пролонгації такого договору необхідно укласти додаткову угоду. Тим самим скаржник стверджує, що в контрагента відсутня така додаткова угода.

Позиція Колегії

Колегією встановлено, що термін дії договору, що є предметом оскарження, визначений умовами договору до 12.10.2021, а також що такий договір містить умови його пролонгації. Таким чином, Колегія дійшла висновку, що вищевказаний договір, який надається в складі тендерної пропозиції, є чинним на весь період надання послуг у цій закупівлі, а тому скаржник не довів та документально не підтвердив, що дію наведеного вище договору не пролонговано відповідно до умов договору та, відповідно, не довів та документально не підтвердив, що наведений вище договір не діє саме на весь період надання послуг.

Висновок

Виходячи зі змісту таких рішень Колегії, як учаснику, так і замовнику необхідно враховувати всі необхідні нюанси щодо дотримання встановлених строків чи термінів.

Якщо замовником якимось чином не дотримано певного строку для оприлюднення інформації, визначеного статтею 10 Закону № 922, причиною чого були обставини воєнного стану, підстрахуватися допоможе зразок протоколу щодо встановлення факту технічної неможливості та пропуску строку оприлюднення інформації, що розміщено на порталі RADNUK.COM.UA.

Читайте також публікації:

Учасникам

Матеріали для початківців та професіоналів, які беруть участь у публічних (державних) закупівлях

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО