Уточнення умов закупівлі не буває зайвим

Олег Підгірський
1321
27 Жовтня 2022
Уточнення умов закупівлі не буває зайвим
1321
27 Жовтня 2022

Пунктом 28 постанови Кабміну від 12.10.2022 № 1178, зокрема, встановлено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 22 Закону в тендерній документації зазначаються такі відомості: інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби — плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною 4 статті 5 цього Закону.

Згідно з частиною 3 цієї ж статті тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Стаття 23 Закону встановлює засоби підтвердження відповідності предмета закупівлі, а також положення щодо умов такого підтвердження.

Так, частиною 1 статті 23 Закону визначено, що технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики. Характеристики товарів, робіт або послуг можуть містити опис конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів), виконання необхідних робіт, надання послуги (послуг).

Зазначені норми встановлюють базовий перелік умов, які повинен визначити замовник. Проте ці норми не містять конкретизації, яким чином і як встановлювати вимоги щодо підтвердження відповідності предмета закупівлі. Ця задача покладається на розсуд самого замовника.

Замовник повинен самостійно визначити технічні вимоги до предмета закупівлі, а також спосіб та ступінь їх підтвердження. З останнім потрібно також бути обережним і конкретно визначити, чи достатньо часткового підтвердження відповідності, чи тендерна пропозиція повинна містити повне підтвердження такої відповідності.

Варто зазначити, що редакція умов закупівлі, наприклад «учасник документом повинен підтвердити відповідність своєї тендерної пропозиції технічним вимогам до предмета закупівлі» трактується як можливість часткового підтвердження відповідності. Зазначена умова змінить своє значення, якщо в ній буде визначено необхідність підтвердження відповідності саме усім вимогам.

Розглянемо позицію Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель щодо таких трактувань.

Рішення Колегії від 13.10.2022 № 6250-р/пк-пз, закупівля № UA-2022-08-31-006035-a

Обставина розгляду скарги: умовами тендерної документації встановлено, що учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати певний документ із зазначенням усіх технічних характеристик, які підтверджують відповідність запропонованого учасником товару вимогам замовника стосовно всіх технічних характеристик такого товару.

Учасник надав необхідний документ, проте цей документ не містив усіх технічних характеристик, які підтверджують відповідність запропонованого учасником товару.

У свою чергу замовник проігнорував цей факт і визначив цього учасника переможцем процедури закупівлі.

Позиція скаржника: не погоджуючись із рішенням про визначення такого учасника переможцем, скаржник просив Колегію зобов’язати замовника скасувати своє рішення, наголошуючи, що запропонований переможцем до постачання товар не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі.

Позиція Колегії.

Колегією встановлено, що переможець у складі своєї тендерної пропозиції надав необхідний документ, що не містив усіх технічних характеристик, які підтверджують відповідність запропонованого учасником товару, тому дійшла висновку, що тендерна пропозиція переможця не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, тим самим наголошуючи на наявності підстав для відхилення пропозиції згаданого учасника. Колегія постановила зобов’язати замовника скасувати рішення про визначення його переможцем.

Рішення Колегії від 13.10.2022 № 6252-р/пк-пз, закупівля № UA-2022-09-01-007644-a

Обставина розгляду скарги: умовами тендерної документації встановлено, що учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати підтвердження відповідності запропонованого ним товару вимогам до технічних характеристик такого товару, зокрема якість товару повинна бути підтверджена посвідченнями про якість.

Учасник, якого визначено переможцем процедури закупівлі, у складі тендерної пропозиції надав необхідні документи, що вимагались умовами закупівлі.

Позиція скаржника: не погоджуючись із рішенням про визначення такого учасника переможцем, скаржник просив Колегію зобов’язати замовника скасувати своє рішення, наголошуючи, що згадані документи переможця не містять інформації про всі технічні характеристики запропонованого товару, що підтвердило б відповідність пропозиції технічним вимогам до предмета закупівлі.

Позиція Колегії.

Колегія розглянула подані у складі тендерної пропозиції документи переможця, зокрема посвідчення про якість, а також встановила, що документація не містила окремих вимог щодо необхідності підтвердження саме усіх якісних характеристик товару саме посвідченням про якість. Наголошуючи на відсутності невідповідностей у документах пропозиції переможця та, відповідно, на відсутності підстави для задоволення скарги в цій частині, Колегія постановила відмовити в задоволенні скарги скаржника.

Висновок

З огляду на зміст проаналізованих рішень Колегії вбачається, що замовникам слід детальніше встановлювати вимогу щодо ступеня підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним чи іншим вимогам.

У свою чергу учасникам, у випадку навіть відсутності уточнення щодо повного підтвердження відповідності пропозиції вимогам, доцільно все ж таки повністю підтвердити таку відповідність з метою уникнення подібних спорів.

Також рекомендуємо замовникам при формуванні своєї документації для проведення торгів за певними видами предметів скористатись взірцями деяких технічних специфікацій, які розміщені в зразках документів для замовника, зокрема в підкатегорії «Технічні специфікації» на порталі RADNUK.COM.UA.

Читайте також публікації:

Учасникам

Матеріали для початківців та професіоналів, які беруть участь у публічних (державних) закупівлях

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО