Державні закупівлі без відстрочки платежів: як факторинг допоможе підприємцям у закупівлях?

Гліб Денисюк
1645
3 Червня 2021
Державні закупівлі без відстрочки платежів: як факторинг допоможе підприємцям у закупівлях?
1645
3 Червня 2021

Що робити підприємцю, який лише починає свій шлях у державних закупівлях? Як діяти, коли фірма виграла тендер на поставку товару в державну компанію? Варто звернути увагу на нову можливість у системі ProZorro — отримання фінансування за допомогою факторингу. Детальніше — у цьому матеріалі.

Факторинг — інструмент для збільшення оборотного капіталу компанії. Якщо говорити простіше, то це можливість відступити банку майбутню виплату замовника в обмін на оплату ваших товарів, робіт та послуг одразу після їх постачання / надання / виконання.

Такий підхід дозволяє підприємцям брати участь у публічних закупівлях без шкоди для їхнього виробництва або процесу провадження господарської діяльності. Адже багато оприлюднених в електронній системі закупівель процедур закупівель / спрощених закупівель передбачають післяплату. Тобто учаснику закупівлі доведеться чекати оплату за поставлений товар / надані послуги / виконані роботи від 30 днів, що може залишити малого та середнього підприємця (далі — МСП) фактично без оборотного капіталу. Саме тому багато МСП утримуються від участі в державних закупівлях, що відрізає їм шлях до величезної кількості потенційних можливостей для розвитку.

Більше про переваги державних закупівель читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Ринок публічних закупівель для учасників-початківців: переваги та ризики».

Факторинг здатен стати своєрідним «квитком» для підприємця у державні закупівлі. Наразі він активно набирає популярності в Україні. На початок 2020 року обсяг факторингових послуг вже становив фактично 57 мільярдів гривень.

Загалом факторинг можна розділити на регресний та безрегресний. У другому варіанті банк чи факторингова компанія перебирає на себе всі ризики в разі несплати коштів замовником та не висуває претензії з повернення грошей до постачальника / надавача послуг / виконавця робіт. Проте за умови роботи з державним підприємством ризики взагалі зводяться до мінімуму.

Які ще переваги надає факторинг?

По-перше, це мінімальні вимоги до оцінки постачальника / надавача послуг / виконавця робіт та фінансування без застави. Це суттєво виділяє факторинг на фоні інших варіантів кредитування. Достатньо стати переможцем процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та дотримуватись вказаних у ньому умов. Не потрібно доводити банку власну платоспроможність, ризикувати власним майном і хвилюватися через це.

По-друге, для оформлення послуги необхідно зібрати простий пакет документів, без обтяження зайвими довідками та виписками. Усе доступно та чітко.

По-третє, факторинг дозволить МСП зберегти оборотні кошти та ліквідує ризик касових розривів, що є неминучим наслідком 30-, а то і 120-денного очікування перерахування коштів за поставлений товар / надані послуги / виконані роботи. Це відкриває для вас нові можливості для участі у публічних закупівлях.

Значним плюсом стане відсутність прихованих комісій при фінансуванні. Ви отримуєте всі зазначені вище переваги, а також перекладаєте весь обсяг роботи з управління дебіторською заборгованістю на банк та зможете зосередитись на інших бізнес-процесах.

Як постачальнику скористатись факторингом?

За ініціативою Міністерство економіки України, ДП «Прозорро» та підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» було створено платформу «Факторинг Хаб». Це онлайн-сервіс, який дає доступ до такого фінансування компаніям, які беруть участь у державних закупівлях через електронну систему закупівель. З його появою процедура отримання фінансування значно спростилася.

Спочатку слід перевірити, чи ваш замовник уже приєднався до Факторинг Хабу, та чи отримали його тендери можливість факторингу. Дана інформація вказана на сайті. Також інформація щодо нових замовників постійно оновлюється на фейсбук-сторінці.

Далі необхідно зареєструватися на платформі «Факторинг Хаб», заповнюючи поля, як відображено на Рис. 1.

Рис.1

Щоб сформувати заявку на отримання фінансування, потрібно заповнити просту форму на сайті, яка буде доступна після реєстрації (Рис. 2).

Введіть номер тендеру, натисніть «Заповнити дані», далі система автоматично заповнить необхідну інформацію, взявши її з відкритих ресурсів. Учаснику потрібно буде підвантажити у форму анкету.

Для цього слід натиснути кнопку «Завантажити» у полі «Шаблон анкети». Завантажте анкету та заповніть її. Після цього завантажте заповнений документ у поле «Анкета». Далі система попросить вас підписати все за допомогою електронного підпису.

Рис.2

Якщо учасник уже заповнював та відправляв анкету, то наступного разу цього робити не потрібно. Усі дані зберігаються в системі та підтягуються автоматично за умови повторної подачі заявки.

На цьому все — заявка надійде на опрацювання до банків, які знаходяться в системі. Відповідь та пропозиції з фінансування від них ви отримаєте через 2-3 робочі дні на електронну пошту, зазначену під час реєстрації. Просто оберіть пропозицію, яка підходить вам найкраще.

Зверніть увагу, що все це можна зробити ще до перемоги в тендері. Це дасть можливість ще до участі в закупівлі зрозуміти, чи вдасться учаснику отримати фінансування без відстрочки платежу.

Через 2-3 робочі дні учасник отримує від банків пропозиції щодо фінансування. Учасник розглядає їх та надає відповідь, обираючи найбільш вигідні для себе умови.

Далі напряму із банком, пропозиція якого підійшла, підписуються відповідні документи (їх надає банк).

Особливість платформи Факторинг Хаб у тому, що учасник заповнює анкету один раз. Дана анкета — стандартизована для всіх банків.

Доступ до онлайн-платформи Факторинг Хаб для малого та середнього бізнесу — безкоштовний.

Хто вже пропонує факторинг у державних закупівлях?

Станом на червень 2021 року факторинг для своїх закупівель можуть запропонувати вже три великих державні підприємства:

  1. АТ «Укрпошта» (всі тендери);
  2. Міжнародний аеропорт «Бориспіль» (тендери з можливістю факторингу) (Рис. 3, 4);
  3. окремі підприємства Державного концерну «Укроборонпром» (всі тендери), а саме: ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. О.О. Морозова», ДП «Запорiзьке машинобудiвне конструкторське бюро “Прогрес” ім. академіка О.Г. Івченка», ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування “Зоря”- Машпроект».

Знайти тендери з факторингом у системі Prozorro можна за допомогою ключового слова «факторинг» (Рис. 3).

Рис.3

Якщо вас цікавить конкретне державне підприємство, до ключових слів додаємо його назву (Рис. 4).

Рис.4

Опція факторингу у закупівлях замовників доступна через онлайн-платформу Факторинг Хаб.

Навіть якщо потрібного вам замовника немає в системі, то все одно рекомендуємо зареєструватися та вказати, з яким замовником ви маєте бажання співпрацювати шляхом подання клопотання на фінансування. Після його приєднання онлайн-платформа Факторинг Хаб обов’язково сповістить вас.

Що у підсумку?

Підтримка МСП та їх комфортна співпраця з державним сектором — це основна мета роботи онлайн-платформи Факторинг Хаб. Якщо ви представник малого чи середнього бізнесу і бажаєте розширити свої можливості через вихід на ринок державних закупівель, щиро радимо звернути особливу увагу на факторинг. Ознайомтесь я з платформою, зареєструйтесь, перегляньте існуючі закупівлі. Це інструмент, який дасть вам можливість спокійно співпрацювати з державним сектором без ризиків і втрат.

Також читайте на порталі RADNUK.COM.UA статтю Платоспроможність замовника: що очікувати учасникові? Новий механізм факторингу для учасника.

Вас зацікавить:

Тендери

Публікації для учасників щодо особливостей участі при проведенні замовниками відкритих торгів (в тому числі відкритих торгів з публікацією англійською мовою), торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу: алгоритм, поради, кейси з практики, тощо.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО