Чи законна вимога замовника про проведення виїзної перевірки стосовно достовірності документів учасника на етапі кваліфікації?

Тетяна Коріненко
1745
12 Вересня 2021
Чи законна вимога замовника про проведення виїзної перевірки стосовно достовірності документів учасника на етапі кваліфікації?
1745
12 Вересня 2021

Останнім часом доволі часто зустрічається вимога про те, що учасник у складі своє тендерної пропозиції повинен надати письмову згоду на проведення замовником виїзної перевірки учасника стосовно достовірності документів, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям учасника закупівлі. Чи законна подібна вимога?

Відповідно до статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність / відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. 

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система закупівель повинна забезпечити можливість подання тендерної пропозиції / пропозиції всім особам на рівних умовах.

Читаючи вищезазначену вимогу, згадуємо схожу вимогу щодо зразка товару (подробиці у статті «Замовник вимагає зразок товару: має право чи ні?»). А щодо питання сьогоднішньої статті розглянемо практику Органу оскарження та зробимо доцільні висновки.

Приклад 1

Рішення Колегії № 17136-р/пк-пз від 27.07.2021, оголошення № UA-2021-07-02-002841-b.

Вимога тендерної документації: відповідно до пункту 3.5 тендерної документації учасники надають згоду на проведення замовником виїзної перевірки учасника стосовно достовірності документів, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям учасника закупівлі.

Позиція скаржника: замовник не віднесений до переліку контролюючих органів, що можуть здійснювати будь-які перевірки документів суб’єктів господарювання, в тому числі проводити виїзні перевірки достовірності документів учасника, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям учасника. Замовник лише наділений повноваженнями в рамках закупівлі перевіряти документи, що надані учасниками через електронну систему, на предмет відповідності вимогам, які він сам визначив у тендерній документації.

Позиція замовника: ця норма документації є звичайним правом замовника, у разі подачі тендерної пропозиції учасника з інформацією про наявність аналогічного досвіду замовник матиме згоду учасника на відвідування іншого замовника для ознайомлення з розробленим раніше учасником модулем / програмою, що фактично і є перевіркою достовірності наданої інформації у документах, які підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям учасника закупівлі.

Позиція Колегії: наведені вище у документації інформація та документи, отримані замовником за результатами перевірки, не є складовою пропозиції учасника у розумінні Закону, отже, їх невідповідність, окрім встановлення надання недостовірної інформації, не може бути підставою для відхилення пропозиції учасника згідно з вимогами статті 31 Закону.

Враховуючи викладене, замовник повинен усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до документації в цій частині.

Приклад 2

Рішення Колегії № 17302-р/пк-пз від 28.07.2021, оголошення № UA-2021-07-05-003914-b.

Вимога тендерної документації: згідно з пунктом 3 Розділу 5 документації тендерний комітет замовника має право здійснити виїзну перевірку достовірності інформації, наданої учасником щодо наявності матеріально-технічної бази, та / або інформації щодо наявності працівників відповідної кваліфікації. Учасник без перешкод повинен допустити тендерний комітет замовника для проведення перевірки вищезазначеної інформації, на підтвердження цього учасник надає гарантійний лист у складі своєї пропозиції.

У разі отримання достовірної інформації про його невідповідність вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, зазначених у частині 1 статті 17 Закону, або у разі встановлення замовником факту зазначення у тендерній пропозиції учасника будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою для замовника при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника.

Позиція скаржника: замовником встановлено вимоги, що не відповідають вимогам статті 31 Закону, де чітко визначено підстави відхилення, серед яких відсутня підстава, вказана в цьому пункті документації.

Згідно з частиною 7 статті 29 Закону замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції, а не самостійно здійснювати виїзди та, як наслідок, робити суб’єктивні висновки, що в подальшому призведе до відхилення пропозиції учасника.

Позиція замовника: замовник зазначає, що погоджується з вищенаведеними вимогами скаржника та внесе відповідні зміни до пункту 3 Розділу 5 документації.

Позиція Колегії: наведені вище у документації інформація та документи, отримані замовником за результатами перевірки, не є складовою пропозиції учасника у розумінні Закону, отже, їх невідповідність, окрім встановлення надання недостовірної інформації, не може бути підставою для відхилення пропозиції учасника згідно з вимогами статті 31 Закону.

Враховуючи викладене, замовник повинен усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до документації в цій частині.

Коментар: як бачимо, проведення замовником виїзної перевірки учасника стосовно достовірності документів на етапі кваліфікації Колегія вважає дискримінацією, а документи, які замовник отримає під час перевірки, не вважає складовою пропозиції учасника, як наслідок, зобов’язує замовника внести відповідні зміни до тендерної документації.

Додатково читайте на порталі RADNUK.COM.UA:


Додатково пропонуємо переглянути вебінар на тему: Кваліфікаційні критерії за статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі»

Тендери

Публікації для учасників щодо особливостей участі при проведенні замовниками відкритих торгів (в тому числі відкритих торгів з публікацією англійською мовою), торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу: алгоритм, поради, кейси з практики, тощо.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО