Чи достатньо листа-повідомлення для розірвання договору?

Ганна Довгая
4125
26 Липня 2022
Чи достатньо листа-повідомлення для розірвання договору?
4125
26 Липня 2022

Питання передплатника порталу.

  • Скажіть, будь ласка, чи обов’язково підписувати додаткову угоду на розірвання договору, чи достатньо буде листа-повідомлення про розірвання, якщо така умова передбачена договором? Дякую!

Відповідь експерта.

  • Вітаю! Згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Тобто:
  1. розірвання договору про закупівлю / договору відбувається у письмовій формі, якщо договором не встановлено інше;
  2. процедура одностороннього розірвання договору про закупівлю / договору починається за ініціативою однієї із сторін у письмовому вигляді.

Законодавство не містить загальних вимог щодо оформлення повідомлення про одностороннє розірвання договору про закупівлю / договору, порядку та строків його направлення. Згідно зі звичаями ділового обороту одностороннє розірвання договору про закупівлю / договору оформлюється у вигляді листа або повідомлення із зазначенням: реквізитів сторін, дати документа, вихідного номера, підстав, які викликали розірвання договору про закупівлю, дати або моменту, з якого договір про закупівлю / договір є розірваним (!), підпису уповноваженої особи. 

Повідомлення про одностороннє розірвання договору про закупівлю / договору вручається уповноваженій особі контрагента під підпис або надсилається поштою листом з описом вкладення. Детально про розірвання договору читайте в статті «Підстава та процедура розірвання договорів про закупівлю в односторонньому порядку».

Акцентуйте увагу на умовах та порядку, що прописаний у договорі про закупівлю / договорі. Якщо чіткий пункт договору про закупівлю / договору говорить умовно про те, що замовник має право розірвати договір про закупівлю в односторонньому порядку шляхом направлення іншій стороні листа-повідомлення про таке розірвання, то замовник може не укладати додаткової угоди на розірвання, а надіслати лист-повідомлення з бажаною датою розірвання договору про закупівлю / договору, якщо інше не встановлено таким договором. Але якщо у вас укладено договір про закупівлю в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), ба більше, якщо ви, як замовник, залежите від державного бюджету, то раджу звернути увагу на нижченаведене застереження.

Застереження: у разі розірвання договору про закупівлю, який було укладено в рамках Закону, замовнику необхідно буде, відповідно до пункту 12 частини 1 статті 10 Закону, розмістити звіт про виконання договору про закупівлю протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання. Але перед розміщенням такого звіту варто узгодити зобов’язання за договором про закупівлю, оскільки в інакшому випадку замовник може, зокрема:

  • отримати труднощі зі зняттям зобов’язань за розірваним договором про закупівлю. Якщо замовник розірве договір про закупівлю в ЕСЗ, але на вимогу органів казначейського обслуговування необхідно буде, приміром, привести зобов’язання у фактичну відповідність шляхом укладення додаткової угоди про погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення, то такі дії замовник не зможе зробити навіть технічно в ЕСЗ. При цьому за неоприлюднення інформації про закупівлю на посадову / службову / уповноважену особу замовника може бути накладено адміністративне стягнення. Завантажуйте шпаргалку уповноваженої особи замовника про адміністративну відповідальність;
  •  отримати зауваження від Держаудитслужби під час здійснення заходів державного фінансового контролю, у тому числі з питань дотримання законодавства у сфері закупівель, оскільки частиною 5 статті 41 Закону визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, перелічених у цьому пункті. Приміром, як це було в моніторингу, який ми розглядали в статті «Застерігаємо: перед звітом про виконання договору про закупівлю варто оприлюднити заключну додаткову угоду про погодження зміни ціни».

Укладення остаточної додаткової угоди, що узгодить фактичні зобов’язання за договором про закупівлю, зумовить також для уповноваженої особи певну «зручність», оскільки відображатиме реальні показники, що їй будуть необхідні при звітуванні. Рекомендуємо переглянути відеонавчання «Правила “воєнного” договору в публічних закупівлях для замовників та учасників», щоб удосконалити свої знання із «закупівельних договорів». Також читайте:

Цікавий зразок документа: приклад листа-відмова від розірвання договору прокуратурі.

Радник відповідає на запитання

Коротко про суперечливі та болючі питання учасників закупівельного процесу

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО