Підстава та процедура розірвання договорів про закупівлю в односторонньому порядку

Оксана Костенко
6301
24 Лютого 2022
Підстава та процедура розірвання договорів про закупівлю в односторонньому порядку
6301
24 Лютого 2022

Перш ніж виконувати договір про закупівлю, його потрібно скласти. Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) на замовника покладається обов’язок оприлюднити проєкт договору про закупівлю. Саме на стадії складання проєкту договору про закупівлю замовнику необхідно передбачити всі «спірні» випадки, у тому числі підстави та процедуру розірвання договорів про закупівлю та «прямих» договорів (далі — договір) в односторонньому порядку.

Порядок розірвання договору про закупівлю в односторонньому порядку

Згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Тобто:

1. розірвання договору про закупівлю відбувається у письмовій формі, якщо договором не встановлено інше;

2. процедура одностороннього розірвання договору починається за ініціативою однієї із сторін у письмовому вигляді.

Законодавство не містить загальних вимог щодо оформлення повідомлення про одностороннє розірвання договору про закупівлю / договору, порядку та строків його направлення. Згідно зі звичаями ділового обороту одностороннє розірвання договору про закупівлю  / договору оформлюється у вигляді листа або повідомлення із зазначенням: реквізитів сторін, дати документа, вихідного номера, підстав, які викликали розірвання договору про закупівлю, дати або моменту, з якого договір про закупівлю / договору є розірваним, підпису уповноваженої особи. Повідомлення про одностороннє розірвання договору про закупівлю / договору вручається уповноваженій особі контрагента під підпис або надсилається поштою листом з описом вкладення.

Звертаю увагу, що одностороннє розірвання договору є одностороннім правочином, що підтверджується судовою практикою. У постанові Верховного Суду у справі № 910/4391/19 від 26.02.2020 вказано: «відмова від договору найму за своєю суттю є одностороннім правочином і, з огляду на підстави такої відмови, є способом захисту порушених прав наймодавця, а тому не вимагає згоди другої сторони».

Таким чином, виникнення права на одностороннє розірвання договору не залежить від волі іншої сторони договору про закупівлю / договору, проте від дій іншої сторони може залежати порядок розірвання договору про закупівлю / договору за умов передбачених у договорі про закупівлю / договорі.

Якщо в договорі про закупівлю / договорі не зазначено порядку одностороннього розірвання, застосуванню підлягають положення статті 188 Господарського кодексу України (далі — ГКУ), згідно з якими сторона договору, яка вважає за необхідне розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору про закупівлю / договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору про закупівлю / договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, зацікавлена сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір про закупівлю / договір змінено або розірвано, він вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Таким чином, якщо в договорі про закупівлю / договорі чи в законі не зазначено інше, у разі незгоди іншої сторони з розірванням договору про закупівлю / договору такий договір про закупівлю / договір може бути розірваним лише рішенням суду за позовом зацікавленої сторони. Щоб уникнути суперечок, пов’язаних з розірванням договору про закупівлю / договору, та тривалих судових спорів, замовнику необхідно у договорах про закупівлі / договору визначати підстави, порядок та строк одностороннього розірвання договору про закупівлю / договору.

Що не забути прописати в проєкті договору про закупівлю?

При визначенні порядку одностороннього розірвання договору про закупівлю замовнику необхідно зазначити у проєкті договору про закупівлю таке:

  1. форму повідомлення про одностороннє розірвання та порядок його направлення. Наприклад, у договорі може бути використане таке формулювання: «Сторона договору, яка вважає за необхідне розірвати договір про закупівлю в односторонньому порядку, надсилає іншій стороні лист-повідомлення про розірвання договору про закупівлю не пізніше ніж за ___ днів до дати розірвання договору про закупівлю. Лист-повідомлення про розірвання договору про закупівлю надсилається поштовим листом з описом вкладення на адресу сторони, що зазначена у розділі „Реквізити даного договору“»;
  2. строк розірвання договору про закупівлю в односторонньому порядку. Наприклад, у договорі про закупівлю може бути зазначено таке формулювання: «Договір про закупівлю вважається розірваним з дати розірвання, зазначеної в листі-повідомленні про розірвання договору про закупівлю»;
  3. наслідки розірвання договору про закупівлю / договору в односторонньому порядку. Залежно від підстав одностороннього розірвання та предмета договору про закупівлю наслідками можуть бути: сплата неустойки, відшкодування збитків, звільнення приміщень чи територій, повернення майна, переданого для виконання, повернення одержаних коштів договору про закупівлю та інше.

Сторона договору про закупівлю, яка бажає розірвати договір в односторонньому порядку, повинна чітко та однозначно зазначати про це у повідомленні про розірвання договору про закупівлю. Слід використовувати таке формулювання: «Повідомляємо вас, що на підставі пункту__ Договору про закупівлю від__________ він вважається розірваним з _._._ року».

Натомість не слід використовувати вирази, які надалі можуть неоднозначно тлумачитись, наприклад: «Пропонуємо вам розірвати договір про закупівлю на підставі…»; «У зв’язку з вищевикладеним робимо вам пропозицію розірвати договір про закупівлю на підставі…»; «Повідомляємо вас про намір розірвати договір про закупівлю…».

У повідомленні про розірвання договору про закупівлю слід зазначати про підставу для одностороннього розірвання договору про закупівлю та, за можливості, додавати документи, що свідчать про настання відповідної події. Належне обґрунтування підстав для розірвання допоможе стороні договору про закупівлю, якщо інша сторона заперечує проти такого розірвання. З даного приводу наведемо Приклад 1.

Приклад 1

Верховний Суд у постанові у справі № 910/11397/18 від 08.10.2020 висловив правову позицію щодо обґрунтування підстав відмови від договору в односторонньому порядку: «У разі коли Законом або умовами договору передбачено право сторони на односторонню відмову від договору, сторони вільні у виборі конкретних підстав такої відмови, у межах, встановлених нормами законодавства чи умовами договору.

Вибрану стороною підставу для односторонньої відмови від договору і слід досліджувати під час розгляду справи судом. Так, у кожному випадку особа, яка бажає відмовитись від договору у односторонньому порядку на тій чи іншій підставі, має довести фактичну наявність визначених у вибраній підставі обставин для такої односторонньої відмови.

З огляду на викладене судам необхідно в кожному конкретному випадку виходити зі встановлених обставин справи, досліджувати підстави, які стали підґрунтям для односторонньої відмови від договору, та обґрунтованість таких підстав з огляду на встановлені обставини справи».

Підстави для одностороннього розірвання договору про закупівлю / договору

За загальним правилом розірвання договору про закупівлю / договору в односторонньому порядку не допускається, однак таке розірвання можливе у випадках, передбачених законом або договором про закупівлю / договором. Так, сторони договору про закупівлю / договору можуть передбачити право на одностороннє розірвання договору про закупівлю / договору. Також існують випадки, коли допускається одностороннє розірвання договору про закупівлю / договору, що прямо передбачено нормами ЦКУ та нормами спеціалізованих нормативно-правових актів.

Найбільш поширеними випадками одностороннього розірвання договорів про закупівлю товарів, робіт або послуг, які передбачені законодавством, є відмова від виконання договору про закупівлю в разі невиконання однією із сторін у зобов’язанні свого обов’язку (частина 3 статті 538 ЦКУ) та у разі якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином (частина 3 статті 849 ЦКУ).

У відносинах між суб’єктами господарювання законодавство здебільшого пов’язує випадки одностороннього розірвання договорів про закупівлю / договорів із протиправною поведінкою сторін правочину, однак у деяких випадках законодавство надає замовнику право на безумовне, одностороннє розірвання договору про закупівлю / договору, наприклад, згідно з частиною 4 статті 849 ЦКУ замовник має право у будь-який час до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням договору про закупівлю / договору.

Звертаємо увагу, що відмова від договору про закупівлю / договору, яка може призвести до його розірвання, може бути обов’язком, а не правом сторони, коли про це прямо зазначено в законі. Наприклад, згідно з частиною 2 статті 848 ЦКУ, якщо використання недоброякісного або непридатного матеріалу чи додержання вказівок замовника загрожує життю та здоров’ю людей чи призводить до порушення екологічних, санітарних правил, правил безпеки людей та інших вимог, підрядник зобов’язаний відмовитися від договору підряду, маючи право на відшкодування збитків.

Керуючись принципом свободи договору про закупівлю / договору, сторони можуть передбачити випадки одностороннього розірвання договору про закупівлю / договору, які не пов’язані з будь-якими порушеннями.

Укладання договору про закупівлю на підставі Закону має власну специфіку, оскільки учасники закупівлі фактично позбавлені можливості активно впливати на зміст даного договору про закупівлю, у тому числі щодо підстав одностороннього розірвання договору про закупівлю (стаття 41 Закону).

Саме замовник при складанні тендерної документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може визначити умови договору про закупівлю, у тому числі додаткові підстави та порядок розірвання договору про закупівлю. Стримуючим фактором від внесення невиправдано значної кількості підстав одностороннього розірвання договору про закупівлю для замовника може стати небажанням учасників брати участь у процедурі закупівлі / спрощеній закупівлі або підписувати договір про закупівлю. Утім, у деяких випадках, коли постачальник займає монопольне становище на ринку, замовник фактично вимушений використовувати типову форму договору для відповідного учасника, бо інакше учасник не підпише договір про закупівлю.

У договорах про закупівлю розповсюдженими є такі умови для одностороннього розірвання, як:

  • відсутність подальшої потреби в закупівлі певних товарів, робіт і послуг;
  • скорочення видатків та кошторисних призначень, зменшення або збільшення обсягів у придбанні певних товарів, робіт та послуг;
  • неможливість подальшого виконання зобов’язань внаслідок непередбачених обставин;
  • настання форс-мажорних обставин, що унеможливлюють виконання договору, зміна основного виду діяльності;
  • реорганізація;
  • істотна зміна ціни за одиницю товару, істотна зміна вартості матеріалів та тарифів тощо.

Ба більше, сторони договору про закупівлю можуть передбачити право на безумовне розірвання договору про закупівлю за ініціативою однієї із сторін, яка повинна лише дотриматись відповідної процедури розірвання договору про закупівлю. При цьому для уникнення спорів слід чітко зазначати факти та обставини, які підтвердять наявність підстав для одностороннього розірвання договору про закупівлю. Наведемо приклади.

Приклад 2

У договорі про закупівлю, коли підставою для його одностороннього розірвання є істотна зміна ціни за одиницю товару, слід конкретизувати, що істотною зміною є збільшення понад 10 відсотків ( або 5 відсотків) ціни за одиницю товару на відповідному ринку, з урахуванням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону. Тобто замовник самостійно встановлює межі істотної зміни ціни за одиницю товару.

Приклад 3

У договорі про закупівлю, коли підставою для його одностороннього розірвання є форс-мажорні обставини, слід зазначати, що підтверджує наявність форс-мажорних обставин відповідний сертифікат торгово-промислової палати України та інше.

З урахуванням карантинних обмежень, введених в дію постановами Кабміну, слід особливу увагу приділити такій підставі для розірвання договору про закупівлю, як неможливість подальшого виконання зобов’язань внаслідок непередбачених обставин. Масштаб та строки поширення хвороби COVID-19 є складно прогнозованими для суб’єктів господарювання, тому за останні роки істотно збільшилась кількість спорів, пов’язаних з неможливістю подальшого виконання зобов’язань внаслідок запровадження карантинних заходів.

Якщо сторона договору про закупівлю посилається на карантинні заходи як на підставу неможливості виконання договору про закупівлю, вона повинна довести об’єктивну неможливість виконання договору про закупівлю та причинно-наслідковий зв’язок між неможливістю виконання договору про закупівлю та запровадженими карантинними заходами.

Наслідки одностороннього розірвання договору про закупівлю / договору

Наслідки одностороннього розірвання договору про закупівлю / договору можуть передбачатись законом чи самим договором про закупівлю / договору. Згідно з частинами 2, 3 статті 653 ЦКУ у разі розірвання договору зобов’язання сторін припиняються з моменту досягнення домовленості про розірвання договору, якщо інше не встановлено договором, або з моменту набрання рішенням суду про розірвання договору законної сили.

Відповідно до частини 4 статті 653 ЦКУ сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов’язанням до розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом, на відміну від випадку визнання договору недійсним, коли повинна відбуватися подвійна реституція.

Прикладами встановлених законом наслідків одностороннього розірвання договору про закупівлю / договору є:

  • право на повернення проданого товару, якщо покупець не здійснив у встановлений договором про закупівлю / договором строк чергового платежу за проданий з розстроченням платежу і переданий йому товар (частина 2 статті 695 ЦКУ);
  • відшкодування збитків, якщо замовник, незважаючи на своєчасне попередження з боку підрядника, у відповідний строк не замінить недоброякісний або непридатний матеріал, не змінить вказівок про спосіб виконання роботи або не усуне інших обставин, що загрожують якості або придатності результату роботи (стаття 848 ЦКУ);
  • сплата ціни робіт пропорційно їх виконаній частині, а також відшкодування збитків, не покритих цією сумою у разі неможливості використання матеріалу (деталей, конструкцій) або устаткування, наданого замовником, без погіршення якості виконуваних підрядником робіт (частина 3 статті 879 ЦКУ).

Загалом сторони необмежені у своїх правах при встановленні наслідків розірвання договору про закупівлю / договору, проте слід зауважити, що застосування таких наслідків, як сплата неустойки (пеня, штраф), можливе виключно у випадку порушення умов договору про закупівлю / договору іншою стороною.

Висновок

Рекомендую у проєкті договору про закупівлю та договорі обов’язково прописувати процедуру одностороннього розірвання договору про закупівлю / договору, оскільки в разі її відсутності сторонам для його розірвання необхідно буде звертатися до суду.

При цьому важливо зазначати наслідки одностороннього розірвання договору про закупівлю / договору для сторін, з урахуванням специфіки та направленості кожного договору про закупівлю / договору (товари, роботи, послуги). Зазначайте у проєкті договору про закупівлю / договорі строк, з якого договір про закупівлю / договір буде вважатися розірваним в односторонньому порядку. Наприклад, якщо протягом двадцяти календарних днів з моменту направлення вимоги (офіційний лист тощо) про одностороннє розірвання договору про закупівлю / договору від іншої сторони не надійде заперечень, договір про закупівлю / договір вважається розірваним з конкретно вказаної у вимозі (офіційному листі тощо) дати.

Також на порталі RADNUK.COM.UA уже опубліковані такі матеріали щодо цієї теми:

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.