Не забутьте! З 05.03.2022 використовуємо КЕП на захищеному носії

Редакція
2306
22 Лютого 2022
Не забутьте! З 05.03.2022 використовуємо КЕП на захищеному носії
2306
22 Лютого 2022

Нагадуємо! Учасники публічних закупівель можуть використовувати удосконалений електронний підпис (далі — УЕП) лише до 05.03.2022, після чого підписувати документи в електронній системі закупівель потрібно кваліфікованим електронним підписом (далі — КЕП).

Абзацом 1 частини 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 193 «Про реалізацію експериментального проекту щодо частини забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів» передбачено, що експериментальний проєкт щодо врегулювання використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів, реалізується до дня набрання чинності змінами до Закону України «Про електронні довірчі послуги», але не пізніше ніж до 05.03.2022.

Публічні закупівлі здійснюються виключно в електронному форматі, а електронний підпис є важливою складовою тендерної пропозиції / пропозиції учасника. Згадаємо нормативно-правову базу, яка регулює електронний підпис у публічних закупівлях.

Частиною 3 статті 12 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) передбачено, що під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій / пропозицій та їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Згідно зі статтею 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Відносини, пов’язані з використанням удосконалених та кваліфікованих електронних підписів, регулюються Законом України «Про електронні довірчі послуги».

Пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги» передбачено, що кваліфікований електронний підпис — удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. Під час перевірки електронного підпису відображається «тип підпису: кваліфікований» і «тип носія особистого ключа: захищений».

Пунктом 44 частини 1 статті 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги» визначено, що удосконалений електронний підпис — електронний підпис, створений за результатом криптографічного перетворення електронних даних, з якими пов’язаний цей електронний підпис, з використанням засобу удосконаленого електронного підпису та особистого ключа, однозначно пов’язаного з підписувачем, і який дає змогу здійснити електронну ідентифікацію підписувача та виявити порушення цілісності електронних даних, з якими пов’язаний цей електронний підпис. Під час перевірки електронного підпису відображається «тип носія особистого ключа: незахищений» і «тип підпису: удосконалений».

Онлайн-сервіс перевірки кваліфікованого електронного підпису чи печатки для електронних документів  доступний на порталі RADNUK.COM.UA «Інструменти» — «Електронні підписи».

Більшість учасників вже отримали та використовують КЕП на захищеному носії. Якщо ж раптом ви досі не маєте КЕП, радимо терміново його отримати та починаючи з 05.03.2022 накладати на електронні документи.

Водночас, вивчаючи умови тендерної документації / оголошення про проведення спрощеної закупівлі, учасникам потрібно звертати особливу увагу на вимоги замовника до накладання електронного підпису. У разі виявлення вимоги щодо підпису документів УЕП та / або  як УЕП, так і КЕП, радимо учаснику звернутися до замовника з вимогою щодо внесення змін та необхідності накладання на тендерну пропозицію / пропозицію виключно КЕП.

Більше читайте на порталі RADNUK.COM.UA в публікаціях:

Гід для новачків

Перші кроки до успішної участі в публічних закупівлях

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО