Коротко про головне: особливості підготовки переможної тендерної пропозиції / пропозиції

Катерина Плашенко
1015
13 Лютого 2022
Коротко про головне: особливості підготовки переможної тендерної пропозиції / пропозиції
1015
13 Лютого 2022

Учасник бере участь у публічних закупівлях з основною метою — перемогти та, як наслідок, укласти договір про закупівлю. Універсального механізму підготовки тендерної пропозиції, який би гарантував перемогу, на жаль, не існує. Але існують загальні правила її підготовки, дотримуючись яких учасник зможе збільшити свій шанс на перемогу.

Поради учасникам для формування переможної ціни

Критерії оцінки передбачені частиною 3 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон). Найчастіше замовники використовують єдиний критерій оцінки — найнижчу ціну, тож надаємо декілька рекомендацій учаснику щодо формування переможної ціни.

По-перше, проаналізуйте попередні процедури закупівлі замовника за цим предметом та вивчіть: яка кількість учасників брала участь в електронному аукціоні; з якими цінами виходили учасники на попередні електронні аукціони; наскільки ціни конкурентів були нижчими за очікувану вартість замовника; як учасники знижували ціну в кожному раунді електронного аукціону. Як проаналізувати свій ринок у публічних закупівлях за допомогою модуля аналітики BI ProZorro, читайте у статті «Як бізнесу оцінити ринок у публічних закупівлях? Частина 1: аналіз попиту».

По-друге, враховуйте проаналізовані дані під час формування ціни тендерної пропозиції.

По-третє, чітко визначте собівартість товару / роботи / послуги, що пропонується на закупівлю, та погодьте кінцеву вартість тендерної пропозиції / пропозиції, нижче якої понижатися економічно недоцільно.

Окрім цього, учаснику варто розрахувати ціну тендерної пропозиції в окремому файлі, наприклад у Excel, адже формат цього файлу дуже зручний для перерахунку в разі зміни даних.

Якщо ціна учасника до початку електронного аукціону є найнижчою серед інших учасників, він зможе понижатися останнім, після інших учасників, що, звичайно, буде його конкурентною перевагою, оскільки буде зрозуміло, до якого рівня зменшили ціни конкуренти.

Більше читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Способи формування переможної ціни».

У разі участі у процедурі закупівлі / спрощеній закупівлі, в якій встановлені нецінові критерії оцінки, учасник має бути дуже уважним, адже розробляти стратегію перемоги потрібно в інший спосіб, ніж зазвичай. Учасник повинен намагатися отримати максимальний відсоток за неціновими критеріями оцінки. Так у нього з’являється можливість запропонувати більш високу ціну тендерної пропозиції / пропозиції, та він усе одно може мати перевагу перед опонентами, у яких відсоток за неціновими критеріями нижчий.

Детальніше це питання розкрите на порталі RADNUK.COM.UA у статтях «Як перемогти з найвищою ціною: нецінові критерії оцінки» та «Практика органу оскарження щодо нецінових критеріїв оцінки».

Як попередити відхилення через дрібниці?

Дуже неприємно, коли учасник зосереджено готував документи тендерної пропозиції / пропозиції, сплатив за участь і гарантію, сформував переможну ціну, з якою вдалося виграти в аукціоні, але в останню мить через якусь, на перший погляд, дрібницю його відхиляють. Підготовка документів для участі у процедурі закупівлі / спрощеній закупівлі може бути напруженою та стресовою, а в процесі, на жаль, учасник може й помилитися.

Хотілося б попередити виникнення неточностей. Тому пропонуємо учаснику під час підготовки тендерної пропозиції / пропозиції скористатися чек-листом. Впевнені, що інструменти, запропоновані на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Чек-лист для підготовки переможної тендерної пропозиції / пропозиції», допоможуть учасникам ґрунтовно опрацьовувати всі необхідні документи та інформацію, яка має бути надана у складі тендерної пропозиції / пропозиції.

У статті «8 вказівок для підготовки ‟ідеальної” тендерної пропозиції: прямуємо до перемоги» ми запропонували практичні рекомендації, які максимально наблизять учасника до перемоги, розглянули основні нюанси, на які необхідно звернути увагу під час підготовки тендерної пропозиції, запропонували загальні правила підготовки, користуючись якими учасник зможе збільшити свій шанс на перемогу. Віримо, що надані нами вказівки стануть вам у пригоді.

Як можна скоротити час на підготовку документів для участі у процедурі закупівлі / спрощеній закупівлі

Частиною 3 статті 12 Закону передбачено, що під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій / пропозицій та їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». Водночас статтею 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» передбачено поняття «електронний документ» — документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа.

Отже, замовники не повинні вимагати від учасників, які подають документи у складі тендерної пропозиції в електронному форматі з накладанням електронного підпису, засвідчувати їх печаткою та підписом уповноваженої особи. Проте більшість учасників усе одно друкують документи, завіряють їх печаткою та підписом, сканують, а при поданні тендерної пропозиції / пропозиції накладають електронний підпис, чим ускладнюють собі життя. Адже електронний документ тендерної пропозиції / пропозиції готується набагато швидше, ніж паперовий.

У статті «Як втричі скоротити час на підготовку тендерної пропозиції / пропозиції?» на порталі RADNUK.COM.UA ми розповіли, як за умови підготовки документів тендерної пропозиції / пропозиції в електронному вигляді можна оптимізувати процеси та скоротити час на підготовку документів.

Нехай впевнений рух до поставленої мети та відсутність сумнівів щодо успіху приводять учасників публічних закупівель до перемоги. Удачі нам усім та віри у власні сили! Слідкуйте за оновленнями порталу RADNUK.COM.UA, у нас ще багато цікавого!

Гід для новачків

Перші кроки до успішної участі в публічних закупівлях

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО