Закон про оборонні закупівлі з 01.01.2021 «оновив» Закон про публічні закупівлі

Ганна Довгая
3851
25 Серпня 2020
СПЕЦВИПУСК
Закон про оборонні закупівлі з 01.01.2021 «оновив» Закон про публічні закупівлі
3851
25 Серпня 2020

За підписом Президента України 12.08.2020 повернено Закон України «Про оборонні закупівлі» (далі — Закон 808-IX, Закон про оборонні закупівлі), повноцінне набрання чинності якого відбудеться 01.01.2021 (рис. 1).

Рис.1

Прийняття Закону 808-IX зумовлене необхідністю підвищення прозорості документів оборонного планування, процедур закупівель, дієвості громадянського та демократичного цивільного контролю, а також зниження корупційних ризиків.

З огляду на те, що окремі положення Закону 808-IX набирають чинності з дня, наступного за днем опублікування, то вже з 15.08.2020 вступив у дію пункт 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, нормою якого врегульовано внесення змін до ряду законодавчих актів України, зокрема Закону України «Про публічні закупівлі».

Що змінилося в Законі про публічні закупівлі

Законом про оборонні закупівлі внесено зміни і до Закону України «Про публічні закупівлі», які наберуть чинності із 01.01.2021, щодо розширення переліку випадків, на які не поширюватиметься дія Закону про публічні закупівлі, зокрема частину п’яту статті 3 доповнено абзацом двадцять третім такого змісту: «Обмеження, зазначені в пунктах 1 та 6 частини п’ятої цієї статті, не застосовуються, якщо закупівлі здійснюються на підставі норм Закону України “Про оборонні закупівлі”».

Водночас внесено зміни і до статті 40 Закону про публічні закупівлі щодо підстави проведення переговорної процедури закупівлі та укладення договору про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі у зв’язку із втратою чинності спеціальним законодавством, а саме:

  • в абзаці шостому пункту 3 частини другої слова і цифру «визначеними у частині першій статті 2 Закону України “Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» замінити словами «визначеними у Законі України “Про оборонні закупівлі”»;
  • в абзаці другому частини сьомої слова «Законом України “Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» замінити словами «Законом України “Про оборонні закупівлі”».

Деякі важливі нововведення Закону 808-IX

За даними офіційного сайту Верховної Ради України Закон 808-IX розширює сферу застосування Закону про оборонні закупівлі щодо розповсюдження його дії на закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для виконання завдань щодо відсічі збройної агресії та відвернення загроз державній безпеці, незалежності України, її територіальній цілісності і недоторканості, щодо боротьби з тероризмом, усунення обставин, що зумовлює необхідність введення надзвичайного стану.

Варто звернути увагу, що новий Закон про оборонні закупівлі включає:

  • посилені механізми захисту інтересів національного виробника та національної економіки в цілому. Так, збільшено питому вагу при наданні цінової пропозиції критерії локалізації виробництва з 15 до 25 %. Крім того, вартість життєвого циклу продукції, що закуповують, винесена в окремий критерій, що дає можливість приймати рішення щодо обрання переможця на його підставі;
  • регулює порядок укладення та виконання рамкових угод відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», що забезпечує уніфікацію законодавства у цій сфері.

Також передбачено можливість виключно для національних виробників збільшення гранично допустимого рівня рентабельності виконання контрактів при закупівлях без застосування конкурентних процедур, але не більше, ніж визначено Кабінетом Міністрів України, та за умови надання українським виробником плану розвитку виробництва із зобов’язанням такого виробника знизити ціну товарів, робіт і послуг оборонного призначення для подальших закупівель.

Варто зазначити, що Законом 808-IX:

  • змінено порядок використання офсету, а саме передбачено, що компенсаційні механізми можуть бути застосовувані при будь-якій закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за імпортом;
  • змінено порядок оскарження процедур закупівлі, що здійснюють під час воєнного стану. Через неможливість розгляду окремих скарг Антимонопольним комітетом України передбачено судовий порядок оскарження відповідних процедур закупівель.

Таким чином, на підставі набрання чинності Законом про оборонні закупівлі з 01.01.2021 втрачають чинність:

  1. Закон України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»;
  2. Закон України «Про державне оборонне замовлення», крім положень щодо виконання державного оборонного замовлення на 2020-2021 роки.

Закупівлі товарів, робіт і послуг, розпочаті до набрання чинності Законом 808-IX, завершуються відповідно до порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Також уже доступна для перегляду та аналізу редакція від 01.01.2021 Закону України «Про публічні закупівлі» зі змінами на порталі RADNUK.COM.UA.

Підписуйтесь на портал RADNUK.COM.UA — і ви завжди будете в центрі новин закупівельної сфери! Оберіть для себе зручний тариф зі знижкою.

Оборонні закупівлі

Публікації, тематикою яких є особливості здійснення закупівель для потреб оборони з урахуванням окремого закону

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО