Як замовнику вберегтись від неприємних «сюрпризів» з боку постачальника?

Олена Швець
1529
5 Жовтня 2022
Як замовнику вберегтись від неприємних «сюрпризів» з боку постачальника?
1529
5 Жовтня 2022

Мабуть, кожен замовник принаймні раз за свою діяльність стикався із ситуацією неналежного виконання переможцями процедур закупівель узятих на себе зобов’язань.

Замовник, як одна із відповідальних сторін, турбується про забезпечення потреб підприємства та безперебійної його роботи, великий шлях пройдено ним, щоб оголосити публічну закупівлю, натомість нерідко зустрічається така категорія учасників, які намагаються взяти участь у якомога більшій кількості закупівель із почуттям: «а раптом я виграю, а там щось вигадаємо», без впевненості у своїй можливості добросовісно виконати умови договору.

Як же убезпечити себе від таких неприємностей? Сформуємо корисні тези та поради далі.

Якісно працюємо з проєктом договору про закупівлю

Відносини між замовником та постачальником дуже детально врегульовані українським законодавцем. Тому потрібно якісно попрацювати над усіма можливими ситуаціями ще на етапі розробки проєкту договору про закупівлю при підготовці процедури закупівлі, спрогнозувати можливі спірні ситуації та передбачити алгоритми їх вирішення.

Для прикладу змоделюємо таку ситуацію

Покупцем укладено договір про закупівлю на постачання товару. Договором передбачено поставку товару за письмовою заявкою покупця впродовж певної кількості днів після надходження заявки. Оплата за поставлений товар здійснюється після його надходження на склад покупця.

Натомість з певних причин постачальнику стало невигідно виконувати зобов’язання, взяті ним за Договором, в частині постачання товару. Недобросовісний постачальник навмисно не забирає повідомлення з поштового відділення. Як бути покупцю в такій ситуації?

Договір є правочином, у якому кожна сторона добровільно бере на себе певні права та обов’язки по відношенню до іншої сторони. Факт підписання Договору означає взяття сторонами на себе зобов’язань, що визначені в такому договорі.

Щоб не склалася безвихідна ситуація, ще на етапі розробки проєкту договору про закупівлю пропонуємо взяти до уваги такі поради.

Порада № 1. Передбачайте можливість обміну інформацією не тільки шляхом поштового відправлення. Якщо ж сторонами вирішено застосувати обмін інформацією електронною поштою, замовник, приміром, може передбачити таке:

Сторони цього договору домовились про такі умови електронного листування (обміну документами електронною поштою) між сторонами. Сторона повідомляє іншу Сторону шляхом направлення електронного листа з електронної адреси, вказаної у реквізитах та контактній інформації сторін у цьому Договорі, на відповідну електронну адресу іншої Сторони Договору, зазначену в реквізитах та контактній інформації сторін цього Договору. Моментом належного повідомлення однієї Сторони іншій Стороні в цьому договорі вважається наступний робочий день після дня відправлення повідомлення (електронного листа) відповідно до умов цього Договору (далі — Дата належного повідомлення). Дата належного повідомлення є датою фактичної обізнаності Сторони про факти, дії, події, зазначені в повідомленні (електронному листі).

Сторони домовились, що роздруківка Стороною електронного повідомлення (повного тексту електронного листа з зазначенням адресата, дати та часу відправлення) з електронної адреси, зазначеної в реквізитах та контактній інформації сторін Договору, є належним доказом повідомлення (інформування) іншої Сторони згідно з умовами цього договору.

Електронний(і) документ(и), який(і) надсилається(ються) Сторонами електронною поштою в рамках цього Договору, обов’язково підписується(ються) кваліфікованим електронним підписом. Відсутність такого підпису в електронному документі є підставою вважати електронний документ недійсним.

Сторони гарантують належний захист електронних поштових скриньок з адресами, вказаними в цьому Договорі, від несанкціонованого доступу з боку третіх осіб. Сторони зобов’язуються протягом ____ робочих днів з моменту змін адрес електронної пошти повідомити іншу Сторону про такі зміни.

Порада № 2. Передбачте можливість одностороннього розірвання договору про закупівлю, зокрема, у разі суттєвого порушення умов договору про закупівлю (як, наприклад, у ситуації, що ми розглянули вище, така умова була б дуже доцільною).

Приклад

…Цей Договір може бути розірваний за взаємною згодою Сторін шляхом укладення додаткової угоди до цього Договору, а також в односторонньому порядку у випадках, передбачених у цьому Договорі.

Замовник має право достроково розірвати цей Договір в односторонньому порядку в разі істотного порушення зобов’язань Постачальником, повідомивши про це останнього не менш як за чотирнадцять календарних днів до дня розірвання Договору. Істотним порушенням вважатимуться такі порушення: __________________(навести вичерпний перелік залежно від предмета договору). У такому випадку Договір вважатиметься розірваним з дати, зазначеної в листі-повідомленні про його розірвання, відправленого Замовником ____________(вказати спосіб відправлення: наприклад, рекомендованим поштовим відправленням тощо)…

Більше про це — у статті «Підстава та процедура розірвання договорів про закупівлю в односторонньому порядку».

Порада № 3. Застосування оперативно-господарських й інших видів санкцій в умовах договору про закупівлю.В умовах договору про закупівлю варто передбачити штрафні санкції, оскільки це буде ще одним приводом дотримуватись усіх взятих зобов’язань.

Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану, штрафні санкції, визначені частиною 11 статті 25 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464), не застосовуються. Крім того, відповідно до пункту 9-22 розділу VIII Закону № 2464 тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану, платникам ЄСВ не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Утім, воєнний стан не звільняє від обов’язку виконання зобов’язань, взятих за укладеним договором про закупівлю, і врешті-решт воєнний стан може завершитись, а договір про закупівлю, приміром, ще буде чинним, тому доцільно враховувати штрафи, санкції, пеню тощо.

Доцільно до ознайомлення: «Штрафні санкції в договорі про закупівлю та їх правильне застосування в разі порушень».

Порада № 4. Застосування вимоги щодо забезпечення виконання договору про закупівлю.

Виконання договору про закупівлю, як правило, забезпечується шляхом передання коштів безпосередньо замовнику на його рахунок або заставою відповідних коштів на депозиті переможця, або гарантією фінансової установи. Замовник може на власний розсуд вибрати будь-який вид такого забезпечення, не обмежуючись переліченими.

Забезпечення виконання має бути внесене до моменту укладення договору про закупівлю.

У договорі про закупівлю слід чітко визначити підстави, порядок та строк повернення забезпечення у випадку належного виконання договору, виконання договору з певними порушеннями (неналежне виконання), невиконання договору та його недійсності, зокрема нікчемності. У випадку несвоєчасного повернення забезпечення нараховуються проценти та інфляційні втрати.

Із забезпечення вам обов’язково допоможе розібратись електронна книга «Забезпечення в публічних закупівлях».

Загальні висновки й рекомендації

Якщо приділити достатньо уваги розробці правильного проєкту договору ще на етапі підготовки до процедури закупівлі, це дозволить убезпечити замовника від багатьох неприємностей. Будьте обачні та проводьте з нами «правильні» закупівлі.

Також на порталі RADNUK.COM.UA маєте нагоду завантажити:

Уповноважена особа

Публікації, тематикою яких є особливості організації закупівельної діяльності замовника

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО