Вимога щодо недопустимості залучення учасником субпідрядника/співвиконавця є дискримінаційною?

Наталія Чабан
2062
3 Вересня 2020
Вимога щодо недопустимості залучення учасником субпідрядника/співвиконавця є дискримінаційною?
2062
3 Вересня 2020

Чинною редакцією Закону розширено можливості щодо співвиконавців/субпідрядників, зокрема,  якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій (наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід), учасник може для підтвердження своєї відповідності даному критерію залучити потужності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців. Проте, як діяти учаснику, якщо однією із вимог у тендерній документації на закупівлю робіт та послуг зазначено недопустимість залучення учасником субпідрядника/співвиконавця.

Нова редакція Закону надає учасникам ширші правові можливості для залучення субпідрядників/співвиконавців до виконання робіт / надання послуг, у тому числі з метою підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям. Водночас Закон визначає і додаткові вимоги до субпідрядників/співвиконавців, які залучаються учасником у цих випадках, зокрема, щодо їх перевірки на відсутність підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі.

Проте, як діяти учаснику, якщо замовником під час формування умов тендерної документації встановлено вимоги щодо недопущення при виконанні робіт / послуг залучення учасником потужностей інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців. Чи розглядатиметься дана вимога як дискримінаційна по відношенню до учасника?

Відповідь на це питання отримуємо із листа-відповіді Мінекономіки № 1666/2020.

Так, на  електронний запит від Регіональної філія “Одеська залізниця” АТ “Укрзалізниця”:  «Чи вважається, відповідно до вимог Закону в редакції після 19.04.2020, дискримінаційною вимога у тендерній документації на закупівлю робіт та послуг про недопустимість залучення субпідрядника/співвиконавця?» Мінекономіки повідомляє наступне:

«Шановний користувачу, повідомляємо, що Закон України “Про публічні закупівлі” (в редакції Закону № 114-IX від 19.09.2019) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

Відповідно до пункту 31 частини першої статті 1 Закону тендерна документація – документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником та містить відомості, передбачені частиною другою статті 22 Закону.

Так, відповідно до пункту 18 частини другої статті 22 Закону у тендерній документації зазначаються такі відомості, зокрема вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю – у разі закупівлі робіт або послуг.

Отже, вимоги в тендерній документації встановлюються замовником самостійно згідно із законодавством, з дотриманням принципів, закріплених у статті 5 Закону, не призводячи своїми діями до штучного або умисного обмеження потенційного кола учасників».

Висновок:

1. Встановлення замовником в тендерній документації вимог щодо участі у процедурі закупівлі лише тих учасників, які для підтвердження своєї відповідності встановленим кваліфікаційним критеріям не потребують додаткового залучення потужностей інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців суперечить  вимогам ч. 4 ст. 22 Закону, якою передбачено,  що тендерна документація не повинна містити вимог, які обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також, права та законні інтереси учасника, пов’язані з його участю у процедурі закупівлі.

Крім того, ст. 5 Закону визначено, що замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом. Отже, замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги по відношенню до вітчизняних та іноземних учасників всіх форм власності та організаційно-правових форм, які  беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах, штучно створюючи дискримінаційні, суб’єктивні обмеження, звужуючи коло потенційних учасників даної закупівлі.

Радимо ознайомитись із  особливостями застосування положень статей 16 та 17 Закону у випадках залучення учасником субпідрядників/співвиконавців до виконання робіт / надання послуг у статті «Субпідрядники/співвиконавці у новому законі» на порталі RADNUK.COM.UA.

Тендерна документація

Публікації, що стосуються будь-яких питань розроблення, наповнення, зміни, оприлюднення, специфіки тендерної документації та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО