Перелік корисних посилань щодо визначення антиконкурентних узгоджених дій

Олег Підгірський
1089
3 Вересня 2023
Перелік корисних посилань щодо визначення антиконкурентних узгоджених дій
1089
3 Вересня 2023

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» від 11.01.2001 № 2210-III (далі — Закон № 2210) антиконкурентними узгодженими діями є узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.

Своєю чергою, за статтею 5 Закону № 2210 узгодженими діями є укладення суб’єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об’єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб’єктів господарювання. Узгодженими діями є також створення суб’єкта господарювання, об’єднання, метою чи наслідком створення якого є координація конкурентної поведінки між суб’єктами господарювання, що створили зазначений суб’єкт господарювання, об’єднання, або між ними та новоствореним суб’єктом господарювання, або вступ до такого об’єднання, крім випадків, передбачених Законом України «Про медіа» від 13.12.2022 № 2849-IX.

Антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються, зокрема, і спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.

Антиконкурентними узгодженими діями вважається також вчинення суб’єктами господарювання схожих дій (бездіяльності) на ринку товару, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції у разі, якщо аналіз ситуації на ринку товару спростовує наявність об’єктивних причин для вчинення таких дій (бездіяльності).

Вчинення антиконкурентних узгоджених дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом, у тому числі відповідальність за пунктом 1 статті 50 Закону № 2210, за що на винного може бути накладено штраф.

Згідно з підпунктом 4 пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли суб’єкт господарювання (учасник процедури закупівлі) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини 2 статті 6пунктом 1 статті 50 Закону № 2210, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів.

Тобто замовник повинен відмовляти в участі та відхиляти тендерну пропозицію учасника, якого оштрафовано за вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів. Варто зазначити, що відповідним рішенням про притягнення до відповідальності за такі дії не визначається заборона в участі в процедурах закупівлі протягом трьох років. Умовно така заборона випливає з норм закупівельного законодавства, у тому числі за підпунктом 4 пункту 47 Особливостей.

Щоб краще охопити визначення антиконкурентних узгоджених дій, у тому числі застосування наведеної підстави для відмови учаснику в участі, варто ознайомитись з цим переліком корисних посилань на публікації порталу RADNUK.COM.UA.

У рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями редакцією порталу опрацьовано категорії «Електронний каталог за Особливостями з 19.05.2023» розділу  «Зразки замовникам за Особливостями з 19.05.2023». За результатом їх опрацювання встановлено актуальність таких зразків.

Тендерна документація

Публікації, що стосуються будь-яких питань розроблення, наповнення, зміни, оприлюднення, специфіки тендерної документації та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО