Із технічною реалізацією в електронній системі закупівель підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі згідно з частиною 1 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) у замовників виникає багато запитань, наприклад: чи обов’язково замовнику заповнювати електронні поля; чи потрібно дублювати вимоги щодо статті 17 Закону в «паперовій» тендерній документації; як встановлювати вимоги щодо частини 2 статті 17; як встановлювати вимоги до переможця процедури закупівлі; що робити з мовою, якою мають надаватися тендерні пропозиції учасників; як правильно заповнювати електронні поля? На ці та не тільки запитання ми вже для вас підготували відповіді у статтях «Перші кроки до електронної тендерної документації та 8 важливих питань» та «Інструкція щодо зазначення інформації по статті 17 Закону з урахуванням технічної реалізації».
У даній статті розглянемо такі питання: як замовнику встановлювати вимоги до субпідрядника та об’єднання учасників; що робити з учасником, який не виконав вимоги замовника; чи призведе до порушення незазначення інформації в електронній системі закупівель щодо статті 17 Закону.
Питання 1. Як та де встановити вимогу щодо підтвердження відсутності підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі щодо субпідрядника
Відповідно до частини 7 статті 17 Закону, якщо учасник процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників / співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю у випадку закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини 3 статті 16 цього Закону, замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання на відсутність підстав, визначених у частині 1 цієї статті.
Тобто замовник має перевірити субпідрядника на відсутність підстав, передбачених частиною 1 статті 17 Закону, коли учасник процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників / співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю та залучення субпідрядників / співвиконавців для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини 3 статті 16 цього Закону. Детальніше — у статті «Субпідрядники / співвиконавці у новому законі».
Враховуючи викладене вище та пункт 3 частини 2 статті 22 Закону, замовник має зазначити інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників вимогам згідно із законодавством, тобто статті 17 Закону. Перш за все необхідно звернути увагу, що реалізована технічна можливість встановлення вимог щодо статті 17 Закону стосується виключно учасників процедури закупівлі. Тому встановлювати вимоги щодо субпідрядників / співвиконавців замовник може виключно в «паперовій» тендерній документації. Пропонуємо приклад зазначення такої вимоги:
У разі якщо учасник процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників / співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю у випадку закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини 3 статті 16 Закону, замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання на відсутність підстав, визначених у частині 1 статті 17 Закону. Для підтвердження відповідності кожного з таких субпідрядників / співвиконавців вимогам, визначеним у частині 1 статті 17 Закону, учасником на кожного з них надається інформація, що підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 статті 17 Закону, у довільній формі. Замовник не вимагає документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 1 і 7 частини 1 цієї статті.
Питання 2. Як та де встановити вимогу щодо підтвердження відсутності підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі щодо об’єднання учасників
Відповідно до пункту 37 частини 1 статті 1 Закону учасник процедури закупівлі / спрощеної закупівлі (далі — учасник) — фізична особа, фізична особа — підприємець чи юридична особа — резидент або нерезидент, у тому числі об’єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію / пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
Тобто об’єднання учасників є учасником процедури закупівлі / спрощеної закупівлі, а тому вимоги, які встановлюються замовником у так званій електронній тендерній документації та «паперовій» тендерній документації до учасника процедури закупівлі, мають ним виконуватися. Як встановити вимоги щодо статті 17 Закону до учасників процедури закупівлі, читайте у статті «Інструкція щодо зазначення інформації по статті 17 Закону з урахуванням технічної реалізації».
Як було до 04.12.2020. Зазвичай у тендерній документації замовники передбачали наступне уточнення щодо об’єднання учасників:
У випадку якщо учасником процедури закупівлі є об’єднання учасників, то на кожного з учасників такого об’єднання, а також на юридичну особу, створену шляхом об’єднання юридичних осіб (якщо це об’єднання юридичних осіб створене шляхом створення окремої юридичної особи), надається окрема довідка в довільній формі для підтвердження відповідності вимогам, визначеним пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 статті 17 Закону.
Тобто для підтвердження відсутності / наявності підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі учасник, який є об’єднанням учасників, у складі тендерної пропозиції мав надати:
- довідку в довільній формі для підтвердження відповідності вимогам, визначеним пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 статті 17 Закону на юридичну особу, створену шляхом об’єднання юридичних осіб (якщо це об’єднання юридичних осіб створене шляхом створення окремої юридичної особи);
- довідку в довільній формі для підтвердження відповідності вимогам, визначеним пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 статті 17 Закону на кожного з учасників такого об’єднання.
Як буде з 04.12.2020. Замовники мають змінити таку вимогу тендерної документації, оскільки підтвердженням відповідності вимогам, визначеним пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 статті 17 Закону юридичної особи, створеної шляхом об’єднання юридичних осіб (якщо це об’єднання юридичних осіб створене шляхом створення окремої юридичної особи), буде виконання вимог замовника, встановлених в електронній та «паперовій» тендерній документації. А що стосується кожного з учасників такого об’єднання, то замовник може встановити в «паперовій» тендерній документації наступну вимогу, наприклад:
У випадку якщо учасником процедури закупівлі є об’єднання учасників, то на кожного з учасників такого об’єднання надається окрема довідка в довільній формі для підтвердження відповідності вимогам, визначеним пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 статті 17 Закону.
Питання 3. Що робити з учасником, який не виконав вимоги електронної та «паперової» тендерної документації
Статтею 31 Закону передбачені виключні підстави для відхилення учасників, так, абзацом 2 пункту 1 частини 1 цієї статті встановлено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною 1 статті 17 цього Закону.
Тобто законодавчо передбачено можливість відхилення учасника процедури закупівлі саме коли наявні підстави, встановлені частиною 1 статті 17 цього Закону. Проте якщо учасник не виконав вимогу, передбачену електронною або «паперовою» тендерною документацією, замовник не може визначити такого учасника переможцем процедури закупівлі. Тому замовнику доцільно передбачити в «паперовій» тендерній документації, наприклад, таке:
У випадку ненадання учасником інформації та/або довідки та/або здійснення підтвердження під час подання тендерної пропозиції або надання її / їх не у відповідності до вимог, передбачених тендерною документацією та електронною тендерною документацією, або не в спосіб, передбачений тендерною документацією та електронною тендерною документацією, учасник вважається таким, що не відповідає встановленим абзацом 1 частини 3 статті 22 Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства та підлягає відхиленню на підставі пункту 1 частини 1 статті 31 Закону.
Питання 4. Чи призведе до порушення незазначення інформації в електронній системі закупівель щодо статті 17 Закону
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель.
Відповідно до частини 3 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки № 1082 від 11.06.2020, розміщення інформації в електронній системі закупівель здійснюється замовником / ЦЗО / учасником / постачальником / органом оскарження / органами державного фінансового контролю шляхом заповнення електронних полів, визначених адміністратором і реалізованих в електронній системі закупівель, та завантаження відповідних документів через автоматизоване робоче місце замовника / ЦЗО / учасника / постачальника / органу оскарження / органів державного фінансового контролю.
Проаналізувавши дві норми, можемо дійти висновку, що в разі реалізації електронних полів, наприклад щодо статті 17 Закону, в електронній системі закупівель замовник має в обов’язковому порядку їх заповнювати. Крім цього, Законом передбачено, що тендерна документація оприлюднюється шляхом заповнення електронних полів в електронній системі закупівель. Саме на виконання даної норми ДП «ПРОЗОРРО» розпочало технічну реалізацію електронної тендерної документації.