Перші кроки до електронної тендерної документації та 8 важливих питань

Редакція
4002
4 Грудня 2020
Перші кроки до електронної тендерної документації та 8 важливих питань
4002
4 Грудня 2020

Поступово наближаючись до повної електронізації та відмови від надання численної кількості іноді зайвих документів при участі в закупівлях, усі майданчики електронної системи закупівель з 04.12.2020 вводять новий функціонал підтвердження інформації про відсутність підстав для відмови в участі в тендері за статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон).

За офіційними даними ProZorro, інформацію про відсутність підстав для відмови в участі в тендері (за статтею 17 Закону) по-новому замовники мають зазначати після 03.12.2020, тобто з 04.12.2020. Критерії, за якими відбуваються публічні закупівлі, регулюються окремими статтями Закону. Їх можна розділити на три категорії:

  • критерій доброчесності: чи є учасник доброчесним; чи не порушував він, зокрема, антикорупційне законодавство; чи не має він податкової заборгованості (стаття 17 Закону);
  • кваліфікаційні критерії: чи має постачальник необхідну кваліфікацію для поставки того чи іншого товару або надання послуги, виконання робіт (стаття 16);
  • критерії до предмета закупівлі: наскільки товар, роботи або послуги, що пропонує постачальник, відповідають вимогам замовника, що прописані в тендерній документації (статті 22–23).

Першими в цьому списку перейдуть в електронний формат критерії доброчесності (стаття 17 Закону). Тепер усі критерії щодо доброчесності постачальника будуть виводитися у вигляді електронних полів у системі ProZorro, які замовник оприлюднює для постачальника, а той надає необхідні документи та/або довідки, та/або інформацію (або ж система надає інформацію з реєстрів).

Далі в статті розглянемо основні нововведення та дамо відповіді на розповсюджені запитання, які стосуються нововведень.

Тепер в електронній системі буде дві частини тендерної документації

Відповідно до пункту 31 частини 1 статті 1 Закону тендерна документація — документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Відповідно, електронні поля, що замовники будуть заповнювати в системі, будуть однією частиною тендерної документації (частина тендерної документації в електронних полях), а друга, поки що більша частина «паперової» тендерної документації, так і оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель шляхом завантаження файлу(ів). Отже, грубо кажучи, з 04.12.2020 буде дві частини тендерної документації:

  • перша — тендерна документація в електронних полях;
  • друга — «паперова» тендерна документація (яка з часом також має перейти в електронну форму).

Під час проведення яких закупівель замовник має розробити тендерну документацію

Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 1 Закону конкурентна процедура закупівлі (далі — тендер) — здійснення конкурентного відбору учасників за процедурами закупівлі відкритих торгів, торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу.

Тобто тендерна документація розробляється замовниками при проведенні конкурентних процедур закупівель:

  1. відкриті торги;
  2. відкриті торги з публікацією англійською мовою;
  3. конкурентний діалог;
  4. торги з обмеженою участю.

Що обов’язково повинні зазначити замовники за статтею 17 Закону в тендерній документації

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 22 Закону в тендерній документації зазначаються такі відомості: один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством.

Отож, замовник під час складання тендерної документації має обов’язково зазначити:

  1. підстави, встановлені статтею 17 Закону;
  2. інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників статті 17 Закону.

Отже, з 04.12.2020 в електронній системі закупівель додано блок «Електронна тендерна документація», відповідно до якого замовники мають вносити в електронні поля інформацію про:

  • назву способу підтвердження інформації за частиною 1 статті 17 Закону;
  • опис способу підтвердження інформації за частиною 1 статті 17 Закону;
  • форму подачі підтвердження інформації за частиною 1 статті 17 Закону.

Чи потрібно в оголошенні зазначати мову, якою будуть готуватися тендерні пропозиції

Пунктом 8 частини 2 статті 21 Закону передбачено, що оголошення про проведення відкритих торгів має містити інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції. До 04.12.2020 року замовники були змушені зазначати таку інформацію у інших полях, наприклад, у розділі «Умови оплати», у рядку «Опис». Але 04.12.2020 інформація про мову (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції зазначається автоматично в електронних полях – українська (Рис. 1).

Рис.1
Рис.1

Важливо! Деякі замовники передбачали в тендерній документації можливість подання документів у складі тендерної пропозиції в тому числі російською мовою. Слід зазначити, що встановлення такої вимоги з 04.12.2020 буде недоцільним, так як інформація зазначена в оголошенні про проведення відкритих торгів та інформація зазначена у тендерній документації не повинна суперечити одна одній.

Інформація про мову (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції з 04.12.2020 року також відображається у оголошенні про проведення відкритих торгів, яке формується електронною системою закупівель у форматі «pdf» (Рис. 2)

Рис.2

Мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції в тендерній документації

Враховуючі зазначені вище новації, замовник має правильно прописати вимоги в тендерній документації. Перш за все слід запам’ятати, що встановити мову подання тендерних пропозицій замовник може виключно – українську мову. Наведемо приклад встановлення такої вимоги в тендерній документації:

Під час проведення процедур закупівель усі документи, що готуються замовником, викладаються українською мовою, а також за рішенням замовника одночасно всі документи можуть мати автентичний переклад на іншу мову. Визначальним є текст, викладений українською мовою.

Мова тендерної пропозиції – українська.

Стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення у вигляді скорочень та термінологія, пов’язана з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами, викладаються мовою їх загальноприйнятого застосування.

Уся інформація розміщується в електронній системі закупівель українською мовою, крім  тих випадків, коли використання букв та символів української мови призводить до їх спотворення (зокрема, але не виключно, адреси мережі Інтернет, адреси електронної пошти, торговельної марки (знака для товарів та послуг), загальноприйняті міжнародні терміни). Тендерна пропозиція та всі документи, які передбачені вимогами тендерної документації та додатками до неї, складаються українською мовою. Документи або копії документів (які передбачені вимогами тендерної документації та додатками до неї), які надаються учасником у складі тендерної пропозиції, викладені іншими мовами, повинні надаватися разом із їх автентичним перекладом на українську мову.

Чи обов’язково замовнику заповнювати електронні поля електронної тендерної документації

Частиною 1 статті 22 Закону зазначено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Крім того, відповідно до офіційної інформації ДП «ПРОЗОРРО» без заповнення відповідних електронних полів система не дозволить оголосити процедуру закупівлі. Тому замовник у будь-якому разі заповнює обов’язкові електронні поля електронної тендерної документації.

Чи потрібно дублювати вимоги щодо статті 17 Закону в тендерній документації

Частиною 1 статті 22 Закону зазначено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. З наведеного формулювання випливає, що замовник може й не вказувати таку інформацію в тендерній документації, але звертаємо увагу на наступне.

Пунктом 2 частини 2 статті 22 Закону визначено, що в тендерній документації зазначаються, зокрема, такі відомості: один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Для об’єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, установленим статтею 17 цього Закону.

Ба більше, стаття 17 Закону в електронній тендерній документації реалізована не повністю з огляду на відсутність диспозитивної норми Закону щодо відмови учаснику в участі у процедурі закупівлі та можливості відхилення тендерної пропозиції учасника в разі, якщо учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов’язання за раніше укладеним договором про закупівлю з цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору (частина 2 статті 17 Закону).

Тобто замовник на відміну від електронної тендерної документації може в паперовій тендерній документації, що підлягає оприлюдненню, встановити вимоги, що не реалізовані в електронних полях ЕСЗ, зокрема частину 2 статті 17 Закону.

Тому з 04.12.2020 рекомендуємо як у тендерній документації, так і в електронних полях електронної тендерної документації зазначати підстави, встановлені статтею 17 Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників статті 17 Закону.

Як це виглядає в електронній системі закупівель

Приклад відображення підстав для відмови в участі в електронній системі закупівель після оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.

Переглянути загальний вигляд можна у процедурі закупівлі оголошеній з 04.12.2020.

Що робити з переможцями

Відповідно до частини 6 статті 17 Закону переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 цієї статті. Тобто замовник має передбачити відповідну вимогу до переможця процедури закупівлі в тендерній документації.

Слід зазначити, що технічна реалізація в електронній системі закупівель щодо статті 17 Закону стосується виключно учасників процедури закупівлі. А тому замовник має в тендерній документації передбачити відповідні вимоги. Як зазначити вимоги до переможця процедури закупівлі, дивіться в таблиці «Таблиця з прикладами встановлення вимог статті 17 Закону про публічні закупівлі для резидентів та нерезидентів», яка розміщена у статті «Не вимагай того, що можеш побачити і сам!»

Чи потрібно вносити зміни до закупівель, оголошених до 04.12.2020?

Вносити зміни до оголошених процедур закупівель до 04.12.2020 не потрібно. Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Також повідомляємо, що з дня на день на порталі RADNUK.COM.UA буде опубліковано наочну інструкцію, що покликана ще більш детально роз’яснити та показати новий функціонал як для замовника, так і для учасника закупівельного простору!

Тендерна документація

Публікації, що стосуються будь-яких питань розроблення, наповнення, зміни, оприлюднення, специфіки тендерної документації та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО