Бачення значного правочину

Ганна Довгая
1828
29 Жовтня 2020
СПЕЦВИПУСК
Бачення значного правочину
1828
29 Жовтня 2020

Для початку відповімо на запитання: Чи повинен замовник вимагати в учасника підтвердження здійснення значних правочинів у складі тендерної пропозиції? — Ні, не повинен. Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі — Закон про ТОВ) вимагає згоду на вчинення значного правочину на етапі підписання договору про закупівлю. А от для участі в процедурі закупівлі, у тому числі для подання тендерних пропозицій та участі в аукціоні, жодна згода від загальних зборів, відповідно до Закону про ТОВ та Закону України «Про публічні закупівлі», не вимагається. Тому вимога про надання згоди загальних зборів учасника-ТОВ на вчинення значного правочину у складі тендерної пропозиції є недоцільною.

Учасник-ТОВ може на власний розсуд вирішити питання, які саме правочини є значними та як саме вони погоджуються, і лише якщо в статуті конкретних правил не прописано, то застосовуються норми Закону про ТОВ (згідно зі ст. 44 Закону про ТОВ).

Оскільки Закон про ТОВ не містить чіткого переліку значних правочинів, то «значним» може бути визначено фактично будь-який правочин — усе залежить від положень статуту товариства. Найбільш поширено значущість правочину визначають залежно від його суми (наприклад: ціна договору понад 500 тис. грн; або ціна договору не може перевищувати розмір статутного капіталу тощо).

Водночас Закон про ТОВ імперативно* відносить до значних правочинів ті, у яких вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 50 відсотків від вартості чистих активів товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності. Згода на вчинення такого правочину надається відповідно до положень статуту товариства, а якщо в статуті це питання не врегульовано — то за рішенням загальних зборів. Рішення загальних зборів учасників товариства про надання згоди на укладання правочинів повинно бути оформлене протоколом (див. Зразок).

Прим. ред.: *імперативний, тобто категоричний, відступатися від норм якого заборонено.

Крім того, стаття 44 Закону про ТОВ дозволяє товариствам самостійно визначати порядок надання згоди на здійснення значних правочинів або ж передбачити авансову згоду загальних зборів на рік наперед (наприклад, протоколом загальних зборів надають повноваження директору з метою виконання його безпосередніх обов’язків, самостійно та на власний розсуд протягом року вчиняти будь-які правочини).

В іншому випадку, коли предмет правочину перевищує 50 відсотків від вартості чистих активів товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності, товариство змушене буде засідати загальними зборами перед укладенням фактично кожного такого договору. Варіантів безліч, обирайте той, що підходить саме вам.

Проте не слід забувати, що під час підготовки тендерної пропозиції / пропозиції учасник має керуватися, в першу чергу, вимогами тендерної документації замовника. Якщо ж учасник не може виконати ту чи іншу вимогу замовника, він має оскаржити тендерну документацію до Антимонопольного комітету України.

Про ризики укладення значного правочину без згоди загальних зборів учасників ТОВ читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Значний правочин товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю: нюанси для закупівельників та учасників».

На що ще звертаємо увагу:

  1. Погодження правочинів працює у двох напрямах, тобто неважливо, купуєте ви товар / роботу / послугу чи продаєте щось.
  2. У товаристві, яке має одного учасника, рішення з питань, що належать до компетенції загальних зборів учасників, приймаються таким учасником товариства одноособово та оформлюються письмовим рішенням (а не протоколом) такого учасника (ч. 1 ст. 37 Закону про ТОВ).
  3. У разі проведення зборів у режимі відеоконференції (ч. 3 ст. 33) про це варто відмітити в протоколі зборів.

Вдалої участі у закупівлях та підписуйтесь на портал RADNUK.COM.UA!

Тендерна документація

Публікації, що стосуються будь-яких питань розроблення, наповнення, зміни, оприлюднення, специфіки тендерної документації та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО