П’ять важливих питань щодо співпраці з ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”»

Редакція
1511
29 Жовтня 2021
П’ять важливих питань щодо співпраці з ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”»
1511
29 Жовтня 2021

Питання № 1: що робити замовнику, в якого є чинний договір про закупівлю природного газу за ринковою ціною?

Незважаючи на нестабільну ситуацію з ціною природного газу, у деяких замовників все ж таки є чинні договори про закупівлю природного газу зі строком дії до 31.12.2021 і таким замовникам варто керуватися умовами такого договору. Варто зауважити, що можливість укладання договору про постачання природного газу за ціною Меморандуму з ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» не є підставою для його розірвання. Тож ті замовники, в яких є чинний договір про закупівлю природного газу, умови якого виконуються, й надалі отримують природний газ згідно з цим договором.

Питання № 2: постачальник не постачає природний газ і надсилає інформацію щодо розірвання договору про закупівлю, які дії замовника?

Замовник насамперед має керуватися умовами чинного договору про закупівлю. Якщо постачальник не виконує умов договору про закупівлю природного газу, замовник має направити постачальнику відповідний лист щодо невиконання умов договору про закупівлю. Якщо постачальник не реагує, замовник може підготувати та направляє відповідну претензію з подальшим зверненням до суду у разі необхідності. Крім цього, необхідно вивчити умови договору про закупівлю, а саме: чи передбачає ваш договір про закупівлю можливість одностороннього розірвання у зв’язку з невиконанням постачальником його обов’язків.

Після розірвання договору про закупівлю з вини постачальника у замовника є можливість укласти новий договір з будь-яким постачальником на 20 відсотків від вартості розірваного договору про закупівлю на строк, достатній для проведення тендеру відповідно до абзацу 4 пункту 3 частини 2 статті 40 Закону. У такому разі замовник бере на себе обов’язок провести саме тендер (здійснення конкурентного відбору учасників за процедурами закупівлі відкритих торгів, торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу), а не переговорну процедуру закупівлі.

Тому для укладання договору про закупівлю природного газу з ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» згідно з Меморандумом про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021 / 2022 років (далі — Меморандум) замовник може провести відкриті торги з ціною, зазначеною у Меморандумі, які, найімовірніше, не відбудуться через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, і далі переходити до проведення переговорної процедури закупівлі відповідно до пункту 1 частини 2 статті 40 Закону.

Важливо! Під час проведення переговорної процедури закупівлі відповідно до пункту 1 частини 2 статті 40 Закону замовник має вимагати від ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» ті самі документи та інформацію, що й під час проведення відкритих торгів, тому замовнику не варто встановлювати в тендерних документаціях вимоги щодо надання зайвих документів, наприклад, довідок в довільній формі, що є не суттєвими для проведення процедури.

Також, якщо орієнтовна вартість природного газу більше 50 тис. грн, але менше 200 тис. грн не варто заключити прямий договір (без проведення спрощеної закупівлі) на підставі абзацу 4 пункту 3 частини 7 статті 3 Закону, оскільки використовуючи цю підставу бюджетна установа зобов’язується провести в подальшому саме тендер, а це відкриті торги (чи торги з обмеженою участю, чи конкурентний діалог). Краще в даному випадку обрати інший шлях, зокрема бюджетна установа може заключити прямий договір на підставі абзацу 2 пункту 3 частини 7 статті 3 Закону.

Питання № 3: чи можна укласти договір про закупівлю природного газу з ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» до 31.12.2022, щоб не змінювати його умови, а наприкінці 2021 року його розірвати?

Інколи замовники дотримуються думки, що «краще укласти так, як є, а потім щось вирішимо». Але такий шлях є не найкращим. Ба більше, пунктом 13.3 примірного договору про постачання природного газу передбачено, що в разі припинення дії цього Договору шляхом його розірвання Споживач (замовник) втрачає право до 31.12.2022 включно отримувати природний газ з ресурсу Постачальника (ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”») за ціною, визначеною пунктом 4.1 Договору (16 554,00 грн). Тобто розриваючи договір з ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”», замовник втрачає право укладати договір про постачання природного газу за пільговою ціною (16 554,00 грн за 1 000 куб. м).

Є й інший варіант — укласти додаткову угоду про зміни строку постачання та дії договору до 31.12.2021, але чи погодиться на це ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”»? Це питання наразі залишається відкритим.

Питання № 4: який рік зазначати у річному плані при закупівлі природного газу у ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”»

Якщо замовник закуповує природний газ для задоволення потреби 2021 року (неважливо, чи шляхом проведення відкритих торгів / спрощеної закупівлі, чи шляхом проведення переговорної процедури закупівлі), у річному плані зазначає 2021 рік (Рис. 1).

Рис.1

Якщо ж замовник задовольняє потреби і 2021 року, і 2022 року, у річному плані зазначаємо 2021 рік. Крім цього, у примітках можемо зазначити: «закупівля на 2021–2022 роки» (Рис. 2).

Рис.2

У разі задоволення потреби у природному газі 2022 року в річному плані зазначаємо 2022 рік (Рис. 3). Для виконання зазначених дій замовник має затвердити річний план закупівлі на 2022 рік (або внести зміни до існуючого).

Рис.3

Питання № 5: ціна за 1 000 куб. м, зазначена у Меморандумі, не відповідає тій, що вказана у примірному договорі про постачання природного газу, які дії замовника?

Абзацом 2 пункту 10 Меморандуму передбачено, що ціна за 1 000 куб. м природного газу складає 13 659,63 грн без урахування ПДВ та послуг з транспортування. Проте пунктом 4.1 примірного договору про постачання природного газу ціна за 1 000 куб. м природного газу без урахування ПДВ та послуг з транспортування складає 13 658,42 грн.

Тобто невідповідність є, але головне, що вона — у менший бік. У зв’язку з великим навантаженням на ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» (велика кількість документів та договорів направляється на погодження) рекомендуємо укладати договори про закупівлю природного газу з ціною, визначеною у примірному договорі про постачання природного газу, а саме: 13 658,42 грн.

Статті за темою на порталі RADNUK.COM.UA:

Природний газ

Публікації, тематикою яких є особливості організації закупівель природного газу

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО