Понад 3 тисячі успішних аукціонів: рік експериментального проєкту з продажу необробленої деревини наProZorro.Продажі

Наталія Шокодько
1318
9 Лютого 2021
Понад 3 тисячі успішних аукціонів: рік експериментального проєкту з продажу необробленої деревини наProZorro.Продажі
1318
9 Лютого 2021

01.02.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1178 «Про реалізацію експериментального проекту щодо проведення електронних аукціонів з продажу необробленої деревини» лісові господарства перенесли частину торгів необробленою деревиною на ProZorro.Продажі.

Чому лише частину? Бо під експериментальний проєкт підпали лісокористувачі, чистий дохід яких за результатами 2018 року становив не менше 10 млн грн включно. Вони і зобов’язані були виставляти на прозорі аукціони не менше ніж 25 % щомісячних запланованих обсягів заготівлі необробленої деревини лотами, сформованими із деревини одного сортименту, в обсязі не менше ніж 150 куб. метрів або за стартовою ціною лота не менше ніж 200 тис. грн.

Через рік можемо підвести проміжні результати експериментального проєкту. Чи став він успішним? Скільки коштів виручили лісові господарства на торгах ProZorro.Продажі? Який відсоток оголошених аукціонів став успішним, тобто лотів було продано? Та в чому особливості проведення таких аукціонів у системі ProZorro.Продажі? Відповіді на всі ці запитання і спробуємо дати у цій публікації.

За експериментальний рік у системі було оголошено більше 8 тисяч аукціонів. Із них понад 40 % стали результативними. Тобто на більше ніж 3 тисячі аукціонів прийшли учасники, іноді навіть не один, і придбали лоти. Як результат, бюджети лісгоспів за цей час поповнилися майже на 530 млн грн.

Найконкурентніші аукціони збирали по 10 учасників за лот. Таким попитом, зокрема, користувалися лісоматеріали від державних підприємств «Рафалівське лісове господарство» та «Соснівське лісове господарство» (Рівненська область), «Ніжинське лісове господарство» (Чернігівська область). І як результат, вартість сировини на таких аукціонах зростала майже вдвічі. Наприклад, за 150 кубометрів лісоматеріалів хвойних ДП «Рафалівський лісгосп» ціна стартувала від 153 750 грн. А придбав їх переможець торгів за 270 300 грн.  Другий приклад: 25 кубометрів дуба звичайного ДП «Ніжинський лісгосп». Вартість лота із 179 061 грн зросла до 410 009,99 грн. 

Понад 20 % ринку необробленої деревини на ProZorro.Продажі за майданчиком Української універсальної біржі (далі — УУБ). За рік експериментального проєкту саме його менеджери залучили та підготували до торгів найбільше учасників — майже 1 тисячу аукціонів із продажу лісоматеріалів виграли інвестори, котрі брали участь саме через маркетплейс УУБ. Вони сплатили до бюджетів лісгоспів понад 100 млн грн.

Найактивнішими ж організаторами аукціонів із реалізації необробленої деревини на ProZorro.Продажі за рік стали такі державні підприємства:

  • «Рахівське ЛДГ» — провели понад 230 успішних аукціонів та отримали дохід у 35,5 млн грн;
  • «Ясінянське ЛМГ» — провели майже 280 успішних аукціонів, дохід становить понад 31,5 млн грн;
  • «Брустурянське ЛМГ» — провели 193 успішні аукціони, дохід від яких склав майже 33 млн грн.

Перші результати торгів у системі ProZorro.Продажі та переваги від них оцінили на Закарпатті: у вересні 2020 року тут вирішили продавати всю необроблену деревину на прозорих аукціонах. Для цього підписали відповідний меморандум про співпрацю між Закарпатською ОДА та ДП «ProZorro.Продажі».

Голова Закарпатської ОДА Олексій Петров під час підписання меморандуму зазначив: «За час дії пілотного проекту з продажу окремих партій необробленої деревини через ProZorro.Продажі з лютого 2020 року система довела свою ефективність, а тому лісгоспи Закарпатської області мають збільшити обсяги продажів необробленої деревини в ЕТС до 100 %. Це дозволяє збільшити надходження до місцевого бюджету, а відповідно, позитивно впливає на добробут регіону. Крім того, ринок стає прозорим, доступним та конкурентним».

А ще експериментальний проєкт показав, яких удосконалень потребують аукціони із продажу необробленої деревини. Особливістю таких торгів є те, що іноді потенційним покупцям потрібно брати участь у кількох аукціонах одночасно. Тому на ProZorro.Продажі розробили новий сервіс — єдиний інтерфейс.

Удосконалюватиметься з часом і інтерфейс для продавців, щоб вони бачили розгорнуту статистику торгів, мали можливість додавати розширений опис лотів в системі та продавати великі лоти на одному аукціоні різним покупцям.

А для зручності аналізу ключових показників продажу необробленої деревини ProZorro.Продажі розробили та запустили публічний аналітичний модуль. На ньому можна переглянути, зокрема, рейтинг організаторів, покупців, відібрати торги за якісними характеристиками деревини: асортиментом, породою, класом тощо.

ProZorro продажі

Окремий розділ, який не має прямого відношення до здійснення замовниками закупівель, адже призначення системи ProZorro.Продажі — це продаж та оренда державного майна за допомогою електронного аукціону.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО