16.09.2022 на вебпорталі Мінекономіки Департамент публічних закупівель, конкурентної політики та гуманітарної сфери оприлюднив для обговорення проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».
12.10.2022 на засіданні Кабінету Міністрів України прийнято постанову про особливості публічних закупівель під час воєнного стану — з доопрацюваннями. Це значить, що потрібно деякий час почекати, зокрема, на внесення доопрацювань від відповідних органів влади, підпис Прем’єр-міністра та публікацію фінального тексту постанови. І, зрештою, набрання нею чинності.
Розділом 55-1 «Розгляд на засіданні Кабінету Міністрів» глави 7 «Розгляд проектів актів Кабінету Міністрів» постанови Уряду від 18.07.2007 № 950 «Про затвердження Регламенту Кабінету Міністрів України», зокрема, встановлено, що акт Кабінету Міністрів може бути прийнятий з доопрацюванням, якщо до нього висловлені зауваження, врахування яких не призведе до суттєвих змін основних положень проєкту акта.
У такому разі Кабінет Міністрів приймає рішення про прийняття акта з доопрацюванням із зазначенням конкретних результатів обговорення та шляхів його доопрацювання. Доопрацьований головним розробником проєкт акта у визначений Кабінетом Міністрів строк подається на підпис Прем’єр-міністрові після його оформлення Секретаріатом Кабінету Міністрів. Експертиза такого проєкту акта Секретаріатом Кабінету Міністрів не проводиться. Якщо строк не визначено, доопрацьований проєкт подається на підпис Прем’єр-міністрові не пізніше ніж у тижневий строк після його розгляду на засіданні.
Принагідно згадаємо, що статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Окремо зазначимо, що проєктом постанови про Особливості передбачено, зокрема, що договори про закупівлю, укладені відповідно до цієї постанови, виконуються на умовах, на яких такі договори були укладені, а закупівлі товарів, робіт і послуг, що розпочаті до набрання цією постановою чинності, завершуються у порядку, що діяв до набрання цією постановою чинності.
Також у проєкті постанови про затвердження Особливостей окремого застереження щодо дати набрання ним чинності немає, а отже діє частина 1 статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»: постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
Опублікування на сайті Кабміну не вважається офіційним опублікуванням! Частиною п’ятою статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» встановлено, що офіційне опублікування постанов Кабінету Міністрів України здійснюється в газеті «Урядовий кур’єр» та Офіційному віснику України, а також в інших офіційних друкованих виданнях і друкованих засобах масової інформації, визначених законом.
Враховуючи вищезазначене, вважаємо за потрібне зробити акцент на такому:
- договори про закупівлю, укладені, відповідно, до моменту набуття чинності «новою постановою» про Особливості, виконуються на умовах, на яких такі договори були укладені;
- закупівлі товарів, робіт і послуг, що розпочаті до набрання чинності «новою постановою» про Особливості, завершуються у порядку, що діяв до набрання нею чинності;
- станом на 13.10.2022 та до моменту набуття чинності «новою постановою» про Особливості замовникам слід бути вкрай обережними та перед здійсненням закупівлі обов’язково перевіряти інформацію про набуття чинності «новою постановою», щоб не втрапити в халепу, що замовник укладе договір без врахування нових вимог;
- очікуючи «перевороту» в публічних закупівлях, ми вже встигли розглянути найголовніші нюанси, з якими передплатники Радника можуть ознайомитися у статтях:
— «Планування закупівель „за Особливостями“»;
— «Алгоритм скорочених відкритих торгів за проєктом нової постанови про особливості»;
— «Аналіз застосування статті 16 Закону про закупівлі відповідно до проєкту постанови Уряду про особливості здійснення закупівель»;
— «Аналізуємо проєкт нової постанови про особливості в частині її незастосування»;
— «Стаття 17 Закону про закупівлі за «новою» постановою щодо особливостей закупівель».
Редакція порталу «Радник» здійснює детальний аналіз проєкту постанови. З відповідними матеріалами ви можете ознайомитись у розділі «Проєкти НПА».