Два чинних договори про закупівлю з одним предметом: чи можна обидва продовжити на 20 % на наступний рік?

Тетяна Мішта
3310
17 Листопада 2021
Два чинних договори про закупівлю з одним предметом: чи можна обидва продовжити на 20 % на наступний рік?
3310
17 Листопада 2021

Питання читача

  • Доброго дня! Якщо у замовника два чинних договори про закупівлю по одному предмету закупівлі, то чи може він обидва продовжити на 20 % згідно з частиною 6 статті 41 Закону про закупівлі?

Відповідь експерта

  • Закон України «Про публічні закупівлі» (далі —  Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

Так, договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

У свою чергу, Закон встановлює, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися, зокрема, від змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.

Водночас Законом встановлено обмеження, згідно з яким істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону.

Частина 6 статті 41 Закону дозволяє дію договору про закупівлю продовжити на строк, достатній для проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Отже, законодавчо саме для забезпечення потреби замовника на час, достатній для проведення наступної закупівлі (яка є потребою вже наступного року), передбачено можливість продовжити строк дії попереднього договору про закупівлю в певному обсязі, який не може перевищувати 20 % суми такого договору про закупівлю.

Водночас замовникові для прийняття рішення про продовження строку дії договору про закупівлю необхідно володіти певною інформацією:

  1. необхідно запланувати обсяг закупівлі, яка здійснюватиметься наступного року. Це дасть замовнику можливість визначитись, скільки саме необхідно дозакупити, щоб встигнути здійснити вже наступне планове придбання на початку року. Такий обсяг може бути і меншим, але у будь-якому разі не може перевищувати 20 % суми попереднього договору про закупівлю.
  2. треба визначитися з тим, чи необхідно буде проводити процедуру закупівлі та яку саме, чи спрощену закупівлю. Це дасть замовникові можливість встановити безпосередньо строк, на який попередній договір про закупівлю має бути продовжено, оскільки Закон дозволяє забезпечувати потребу у такий спосіб виключно на час, достатній для здійснення процедури закупівлі або спрощеної закупівлі, які потребують різного періоду на проведення.

Висновок

Передбачена Законом норма застосовується замовником у разі, якщо потреба є систематичною, циклічною і має бути безперервно забезпечена навіть на час проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі для цілей наступного року.

Законом не передбачено продовження строку дії декількох договорів про закупівлю. Тому замовник має визначитись, обсяг якого саме чинного договору при продовженні дозволить забезпечити потребу на час проведення наступної закупівлі. Водночас, оскільки потреби замовника можуть змінюватись, у разі якщо обсягу в розмірі до 20 % суми попереднього договору про закупівлю буде недостатньо, замовникові слід завчасно розпочинати закупівлю на наступний рік для уникнення ситуацій, за яких потреба не може бути забезпечена таким обсягом.

Ще більше корисної інформації — на порталі RADNUK.COM.UA у статтях:

Планування закупівель

Публікації щодо особливостей планування надпорогових та допорогових закупівель

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО