Чи дозволяється в річному плані закупівель коригувати орієнтовний початок проведення закупівлі?

Олена Жадан
2811
17 Грудня 2021
Чи дозволяється в річному плані закупівель коригувати орієнтовний початок проведення закупівлі?
2811
17 Грудня 2021

Організація та проведення закупівель починається з їх планування. Складання та оприлюднення річного плану або змін до нього в електронній системі закупівель передбачає висвітлення інформації про найменування предмета закупівлі, його очікувану вартість, орієнтовний початок проведення закупівлі, код економічної класифікації видатків, за яким її планується здійснити, тощо. Після оприлюднення річного плану або змін до нього може виникнути потреба змінити деякі умови закупівлі порівняно з тими, які були на момент планування. Розглянемо окремі випадки в цій публікації.

Як визначається орієнтовний початок проведення для різних видів закупівель?

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), закупівлю здійснюють відповідно до річного плану, який безоплатно оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель Prozorro протягом 5 робочих днів з дня затвердження річного плану або змін до нього.

Оскільки згідно зі статтею 4 Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану, то складання річного плану та внесення змін до нього є передумовою здійснення закупівель і передує їх проведенню.

Згідно зі статтею 4 Закону у річному плані потрібно обов’язково зазначати орієнтовний початок проведення закупівлі у відповідному полі електронної форми шляхом внесення місяця та року, в якому замовник планує розпочати процедуру закупівлі / спрощену закупівлю або укласти договір без використання електронної системи закупівель.

Конкурентна закупівля не може проводитися до / без оприлюднення оголошення про проведення конкурентної закупівлі в електронній системі закупівель. Нагадаємо, що до конкурентних закупівель належать: відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог, спрощена закупівля.

За переговорною процедурою закупівлі договір про закупівлю укладається після проведення переговорів та оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю в електронній системі закупівель.

У разі здійснення закупівель, вартість яких є меншою ніж 50 тис. грн, без використання електронної системи закупівель замовник протягом 3 робочих днів з дня укладення договору оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Можна вважати, що початок проведення для:

  • конкурентних закупівель — дата оприлюднення оголошення про проведення;
  • переговорної процедури — дата прийняття рішення та оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю;
  • звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, — дата укладання договору про закупівлю. Більше щодо того, як рахувати строки для оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Договори, укладені у спрощений спосіб, або те, що ви не знали про строки для оприлюднення звіту про закупівлю без ЕСЗ».

Функціональні можливості електронної системи закупівель для внесення змін до річного плану

Річний план закупівель в електронній системі закупівель (далі — ЕСЗ) має такі статуси:

  • чернетка;
  • запланований;
  • оголошено тендер;
  • скасований.

Статус «Чернетка». У цьому статусі річний план залишається, якщо замовник його створив, але не опублікував в ЕСЗ. Для цього, наприклад, майданчик Zakupki.prom передбачає можливість зберегти чернетку (Рис. 1).

Рис.1

Річний план у статусі «Чернетка» доступний для перегляду лише замовнику в особистому кабінеті.

Статус «Запланований». Якщо ж після заповнення форми річного плану натиснути кнопку «Опублікувати план» та накласти на нього КЕП, то він переходить в інший статус — «Запланований». Цей статус означає, що план створений, активний, проте по ньому ще не оголошена закупівля.

Статус «Оголошено тендер». Після того, як замовник створює закупівлю, зробивши зв’язок річного плану із закупівлею, план переходить до статусу «Оголошено тендер» (Рис. 2).

Рис.2

Статус «Скасований». У випадку прийняття рішення про відміну закупівлі замовник не може скасувати річний план, однак це можливо зробити, тільки коли план знаходиться ще у статусі «Чернетка» або «Запланований». Так само і вносити зміни до плану можливо, тільки якщо він знаходиться у статусі «Чернетка» або «Запланований».

У річний план зі статусом «Оголошено тендер» або «Скасований» неможливо внести зміни.

Отже, відкоригувати рядок річного плану, зокрема, виправити орієнтовний початок проведення закупівлі, можна, лише коли річний план знаходиться у статусі «Чернетка» або «Запланований». Це є цілком логічним обмеженням функціоналу ЕСЗ для коригування річного плану, адже якщо замовник приймає рішення про створення закупівлі для конкретного річного плану, створює її, в результаті чого річний план змінює свій статус на «Оголошено тендер», то це означає, що замовник уже чітко визначив місяць, на який припадає початок її проведення, і змінювати його немає жодного сенсу.

Приклад 1

Розглянемо ситуацію: замовником створено річний план на закупівлю канцелярських товарів у липні 2021 року на суму 10 тис. грн, в якому заплановано, що закупівля буде здійснюватися без використання електронної системи, тобто шляхом оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ. Рядок річного плану створено у липні і він знаходиться у статусі «Запланований». Однак обставини складаються таким чином, що замовнику вже відомо про можливість укладення договору не раніше ніж у серпні 2021 року. З огляду на те, що договір про закупівлю ще не укладено й закупівлю із річного плану ще не створено, то замовник має можливість відкоригувати орієнтовний початок проведення закупівлі з липня 2021 на серпень 2021 року.

Варто зауважити, що для закупівлі за «прямим» договором, як зазначено у вищенаведеній ситуації, датою початку закупівлі буде місяць, в якому планується укласти договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, а якщо ж замовник планує здійснити закупівлю, наприклад, за процедурою відкритих торгів, то у річному плані потрібно зазначити орієнтовним початком проведення процедури місяць року, в якому планується оприлюднити оголошення про проведення відкритих торгів, а не дату укладення договору про закупівлю.

Одним із поширених випадків є укладення договору про закупівлю, умовами якого передбачається строк постачання товарів (виконання робіт або надання послуг) не з моменту укладення цього договору про закупівлю, а раніше. У законодавстві це регламентується статтею 631 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ), а саме: сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. У практичній діяльності здебільшого така норма застосовується замовниками під час укладання договорів на закупівлю комунальних послуг: тепло-, водопостачання та ін.

Згідно з основними принципами закупівель, встановленими Законом, зокрема, добросовісна конкуренція серед учасників, об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі, замовники можуть застосовувати положення статті 631 ЦКУ при здійсненні неконкурентних видів закупівель, тобто за переговорною процедурою та для договорів, укладених без використання ЕСЗ.

Розглянемо приклад щодо особливостей зазначення інформації у річному плані у випадку передбачення договором умов постачання теплової енергії з дати, що передує укладанню договору, тобто застосування статті 631 ЦКУ.

Приклад 2

Замовнику з початку 2022 бюджетного року для безперервного функціонування його установи необхідно отримувати теплову енергію, очікувана річна вартість якої складає 250 тис. грн. У зв’язку з тим, що сума закупівлі перевищує вартісні межі, визначені частиною 1 статті 3 Закону, та на підставі того, що ці послуги можуть бути надані виключно певним суб’єктом господарювання з причини відсутності конкуренції з технічних причин, замовник приймає рішення провести переговорну процедуру закупівель у грудні 2021 року, за результатами якої під час укладання договору про закупівлю строк надання послуг буде передбачено вже з 01.01.2022. У зв’язку з тим, що річний план закупівель оприлюднюється у грудні, то виникає питання: який місяць потрібно зазначити при заповненні орієнтовного початку проведення процедури закупівлі — грудень 2021 чи січень 2022?

Щоб замовники правильно розуміли та застосовували поняття під час проведення закупівель, спробуємо розтлумачити деякі терміни.  

Необхідно чітко розрізняти поняття «орієнтовний початок проведення процедуризакупівлі» та «строк постачання товарів (виконання робіт або надання послуг)».

Як було вже сказано вище, орієнтовним початком проведення процедури закупівлі є дата оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі (повідомлення про намір укласти договір про закупівлю) або ж для «прямих» договорів про закупівлю без використання ЕСЗ — дата його укладання.

Строк постачання товарів (виконання робіт або надання послуг) — це термін, протягом якого товари (роботи або послуги) можуть бути поставлені (надані, виконані) на умовах, зазначених у договорі про закупівлю.

При цьому строк постачання товарів (виконання робіт або надання послуг) не потрібно «плутати» зі строком дії договору про закупівлю, який згідно зі статтею 631 ЦКУ визначається як час, протягом якого сторони можуть реалізувати свої права та виконати обов’язки відповідно до договору про закупівлю. Договір набирає чинності з моменту його укладення. Отже, строк постачання товарів (виконання робіт або надання послуг) може бути менший ніж строк дії договору про закупівлю.

Повернемось до Прикладу 2. Під час оприлюднення річного плану за переговорною процедурою закупівель у полі електронної форми «Орієнтовний початок проведення процедури закупівлі» необхідно зазначити місяць та рік, не той, з якого планується постачання теплової енергії, а той, в якому буде оприлюднене повідомлення про намір укласти договір про закупівлю. Отже, в цьому випадку будуть визначені такі терміни для закупівлі:

  • річний план на 2022 рік;
  • орієнтовний початок проведення процедури закупівлі в річному плані закупівель — грудень 2021 року;
  • під час заповнення річного плану закупівель і під час заповнення електронних форм переговорної процедури закупівлі на майданчику строк надання послуг: 01.01.2022 – 31.12.2022;
  • строк дії договору про закупівлю: по 31.12.2022.

Інша ситуація за умовами Прикладу 2, тобто річний план та переговорну процедуру закупівель оприлюднено та, відповідно, проведено в січні 2022 року. Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю оприлюднене 20.01.2022, а договір про закупівлю оприлюднено 03.02.2022 (у строки, передбачені частиною 7 статті 40 Закону). Які дії замовника? У такому випадку замовник повинен оприлюднити договір про закупівлю за результатами проведення переговорної процедури закупівлі, в якому має бути зазначено норми статті 631 ЦКУ, наприклад такого змісту: «Сторони дійшли згоди, що умови даного договору про закупівлю розповсюджуються на взаємовідносини між ними, які виникли до його укладення, тобто з 01.01.2022».

Під час реєстрації бюджетних зобов’язань та здійснення оплати за договорами про закупівлю, які передбачають постачання товарів (виконання робіт або надання послуг)раніше ніж дата укладення такого договору, органи Державної казначейської служби України перевіряють наявність посилання на статтю 631 ЦКУ. При цьому контроль відповідності орієнтовного початку проведення закупівлі, зазначеного у річному плані, та фактичної дати початку проведення закупівлі не здійснюється. Більше читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Зворотна дія в часі договору про закупівлю».

Висновки

Орієнтований початок зазначається для всіх закупівель, однак дата початку проведення закупівлі не для всіх закупівель є датою укладення договору про закупівлю, а тільки у випадку оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ.

Річний план в ЕСЗ можна відкоригувати тільки до моменту оголошення закупівлі з цього плану. Якщо закупівлю вже оголошено, то вже немає технічної можливості змінити орієнтовний початок проведення закупівлі у річному плані.

Під час аналізу Закону України «Про публічні закупівлі» виникає багато питань? Реєструйтесь на навчання Академії Радник та отримуйте тільки вичерпні та практичні відповіді.

Також читайте на порталі RADNUK.COM.UA такі корисні статті:

Планування закупівель

Публікації щодо особливостей планування надпорогових та допорогових закупівель