Нотатки закупівельника: найважливіше про переговорну процедуру за відсутністю конкуренції з технічних причин

Володимир Маркович
2723
10 Грудня 2021
Нотатки закупівельника: найважливіше про переговорну процедуру за відсутністю конкуренції з технічних причин
2723
10 Грудня 2021

Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) визначає, що закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур:

  • відкриті торги;
  • торги з обмеженою участю;
  • конкурентний діалог.

При цьому, як виняток та відповідно до умов, визначених у частині 2 статті 40 Закону, замовники можуть застосовувати переговорну процедуру закупівлі. Досить часто використовуваною підставою проведення переговорної процедури закупівлі, яка викликає чимало питань і труднощів у застосуванні, є підстава щодо відсутності конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником. Тому занотуємо таке:

  1. відповідно до статті 40 Закону переговорна процедура закупівлі використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю після проведення переговорів щодо ціни та інших умов договору про закупівлю з одним або кількома учасниками процедури закупівлі. Однією з підстав проведення переговорної процедури є підстава, передбачена абзацом 4 пункту 2 частини 2 статті 40 Закону, а саме: якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за наявності одного з таких випадків: відсутність конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником.

    Як послідовно та без помилок провести таку закупівлю, читайте у статті «Алгоритм проведення переговорної процедури закупівлі з 26.06.2021»;
  2. відсутність конкуренції з технічних причин повинна бути документально підтвердженою. Однак Законом не визначено перелік документів, якими замовник повинен обґрунтовувати відсутність конкуренції. При цьому Мінекономіки у листі від 03.10.2020 № 3304-04/60124-06 «Щодо переговорної процедури закупівлі» зазначає, що замовник самостійно визначає документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

    З огляду на значну кількість таких проведених процедур, в якості документів для підтвердження вказаної переговорної процедури можна застосовувати такі: зведений перелік суб’єктів природних монополій, листи Торгово-промислової палати України, нормативно-правові акти, затверджені державними органами. Більше про документи, які підтверджують відсутність конкуренції, а також про установи / організації, які можуть надати такі документи, дізнаєтесь зі статті «Чим та як підтвердити відсутність конкуренції з технічних причин?»;
  3. відповідно до Закону України від 03.06.2021 № 1530-ІХ «Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель» переговорна процедура закупівлі зазнала змін, зокрема в частині обґрунтування переговорної процедури.

    Так, згідно з внесеними змінами замовники повинні обов’язково завантажувати в систему підтвердні документи, а не робити посилання на них. Як вдало обґрунтувати переговорну процедуру закупівлі, дізнаєтесь зі статті «3 приклади зразкового обґрунтування переговорної процедури: навчаймося у відмінників»;
  4. оскільки переговорна процедура за відсутністю конкуренції з технічних причин дозволяє замовникам уникати конкурентних процедур закупівель, аудитори особливо прискіпливо перевіряють ці процедури закупівлі. Які порушення встановлює Державна аудиторська служба України за результатами розгляду таких процедур, дізнаєтесь у статтях «Відсутність конкуренції — це, коли ніхто не подав ТП, або ТП подав лише один учасник», «“Перша ластівка”, або як Держаудитслужба встановлює порушення за новою редакцією Закону».  

Ще більше цікавого про переговорну процедуру закупівлі за відсутності конкуренції з технічних причин читайте у статтях «Експертна консультація як належний доказ відсутності конкуренції та застосування переговорної процедури закупівлі», «ТПП підтвердила відсутність конкуренції з технічних причин, втім замовник отримав дві комерційні пропозиції».

Переговорна процедура закупівлі

Публіікації щодо особливостей застосування переговорної процедури закупівлі: практика, приклади, тощо

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО