Нагадаємо, що пунктом 47 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), визначено перелік підстав, за наявності хоча б однієї з яких замовник повинен відмовити учаснику в участі в процедурі закупівлі та відхилити подану тендерну пропозицію такого учасника.
Учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в підпунктах 2-6 та 8-12 пункту 47 Особливостей, шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції. Водночас замовник не може вимагати від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у цьому пункті, крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі. Замовник самостійно за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджує в електронній системі закупівель відсутність в учасника процедури закупівлі підстав, визначених підпунктами 1 і 7 пункту 47 Особливостей.
За технічної реалізації електронної системи закупівель жоден авторизований електронний майданчик не пропустить пропозицію учасника без відповідної відмітки, як визначено в абзаці 16 пункту 47 Особливостей, саме щодо відсутності підстав для відмови в участі. Умовно замовник повинен повірити на слово учаснику на етапі розгляду його пропозиції. Також замовник може самостійно перевірити достовірність такого декларування. Частково за відритими джерелами, а частково за запитами у порядку пункту 42 Особливостей.
Згідно з вимогами абзацу 15 пункту 47 Особливостей вже переможець документально підтверджує відсутність тих підстав з пункту 47 Особливостей, перевірку яких за відкритими даними здійснити неможливо.
Щоб краще зрозуміти нюанси використання замовником норм пункту 47 Особливостей, пропоную переглянути наведений нижче перелік корисних посилань на публікації порталу RADNUK.COM.UA.
- «Відмова учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах (пункт 47 Особливостей): відеороз’яснення», у якій викладено відеороз’яснення експерта публічних закупівель щодо приписів пункту 47 Особливостей;
- «Вимоги пункту 47 Особливостей у тендерній документації», де автор наводить поради щодо визначення умов тендерної документації, що передбачаються згідно з абзацом 8 пункту 28 Особливостей;
- «Як перевірити інформацію про учасника закупівель за допомогою відкритих даних: допоміжна таблиця», у якій міститься рекомендація щодо використання допоміжного вебресурсу для перевірки наявності чи відсутності підстав для відмови учаснику в участі у торгах;
- «Чи відмовляти учаснику в участі на підставі пункту 47 Особливостей, що виникла під час розгляду його пропозиції? Позиція АМКУ», де за опрацьованим рішенням органу оскарження визначаємо нюанс застосування підстав для відмови залежно від часу їх виникнення;
- «Рішення суду щодо технічної (не)можливості самодекларування субпідрядника для підтвердження відсутності підстав для відмови в участі в тендері», що за рішенням суду показує відсутність правової підстави та технічної можливості декларування за пунктом 47 Особливостей, яке може стосуватися субпідрядника.
В рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями редакцією порталу опрацьовано категорію «Закупівлі за пунктом 13 Особливостей» розділу «Зразки замовникам за Особливостями». За результатом їх опрацювання встановлено актуальність таких зразків.