Згідно з пунктом 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою від 12.10.2022 № 1178:
переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6 і 12 частини першої та частиною другою статті 17 Закону.
Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та / або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.
У цій статті детально розберемо, що це за документи та яким чином їх отримати.
Довідка з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення
Розпочнемо з пункту 3 частини 1 статті 17 Закону. Згідно із зазначеною вимогою Закону, якщо службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією, замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону).
Підтвердити відсутність зазначеної підстави можна шляхом надання довідки з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (далі — Реєстр корупціонерів).
Ведення Реєстру корупціонерів здійснюється на підставі Положення, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 09.02.2018 № 166 (далі — Положення № 166).
Згідно з пунктами 2 і 7 розділу І та пунктами 1-3, 10-12 розділу ІІІ Положення № 166 Реєстр корупціонерів — електронна база даних, яка містить відомості про осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, та про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв’язку з вчиненням корупційного правопорушення.
Відомості з Реєстру корупціонерів надаються у вигляді витягу з Реєстру та інформаційної довідки.
Розглянемо детальний алгоритм отримання довідки:
Переходимо за посиланням та вибираємо розділ «Довідки».
Після цього вибираємо «Отримати особисту довідку фізичної особи».
На цьому етапі вибираємо свій електронний підпис та вводимо пароль.
Після цього відбувається процес зчитування електронного підпису.
На останньому етапі відбувається процес формування довідки.
Довідка автоматично завантажується у вигляді архіву, що містить безпосередньо довідку та файл підпису. Рекомендуємо перевірити коректність складення довідки та накладення підпису і завантажувати дані в електронну систему у вигляді отриманого архіву.
Витяг про (не)судимість, виданий МВС
Щодо підстав, визначених пунктами 5, 6 та 12 частини першої статті 17 Закону. Згідно із зазначеними вимогами замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі / службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку; службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
Відсутність зазначених підстав зазвичай підтверджується наданням витягу, виданого МВС.
Відповідно до наказу МВС від 30.03.2022 № 207 «Деякі питання ведення обліку відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2022 за № 425/37761, з 18.04.2022 кожен охочий має змогу в декілька кліків замовити та отримати витяг про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність / наявність судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України.
Розглянемо, як можна отримати витяг з МВС про (не)судимість. Тут вам спершу допоможуть інструменти від порталу Радник:
Переходимо за посиланням та тиснемо на поле «Отримати Витяг».
Далі ми автоматично перейдемо на сайт https://id.gov.ua/, де зможемо увійти за допомогою «Електронного підпису (файловий носій, токен, хмарне сховище, ID-сховище)», через «ID Bank НБУ» та через «Дія.Підпис».
Після ідентифікації за підписом переходимо до Запиту на отримання витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», де зазначаємо стать, місце народження, місце реєстрації, вказуємо, чи змінювалося прізвище, тощо. Наприкінці вказуємо мету запиту «для участі у процедурі публічної закупівлі / спрощеної публічної закупівлі», контактний номер та електронну пошту, після цього тиснемо «Надіслати запит».
З’являється віконце як на наступному прикладі, на якому потрібно натиснути комірку «Витяг» та «Файл підпису». Після перевірки підпису та сформованої довідки обидва файли (в архіві) рекомендуємо завантажити до електронної системи закупівель.
Не виконав свої зобов’язання за раніше укладеним договором про закупівлю
Що стосується частини другої статті 17 Закону, а саме: замовник може прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та може відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов’язання за раніше укладеним договором про закупівлю з цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та / або відшкодування збитків — протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору, то зазвичай така інформація вимагається у довідці в довільній формі:
Наостанок повторно хочемо наголосити, що документи переможця повинні бути подані у строк, що не перевищує 4 календарні дні, при цьому, якщо останній день строку припадає на вихідний або святковий день — строк не переноситься!
У зв’язку з цим рекомендуємо детально ознайомитись зі статтею «Строки в публічних закупівлях за Особливостями: „з дати“, „з дня“, „робочі дні“ тощо + таблиця зі строками та доцільними прикладами». Успіхів!
Для поглиблення знань пройдіть тестування: