Оголошення: № UA-2020-09-24-001644-c
Інформація про закупівлю: ДК 021:2015: 45310000-3 — 45310000-3 — Електромонтажні роботи (послуги з монтажу системи блискавкозахисту будівель головного корпусу, пральні, гаража, ТП-175)
Моніторингом встановлено: «…що відповідно до інформації електронної системи закупівель, замовником до умов тендерної документації двічі, 01.10.2020 та 05.10.2020, вносились зміни та було оприлюднено нову редакцію тендерної документації, проте не оприлюднено переліку змін, що вносились, чим порушено порядок оприлюднення інформації про закупівлю, визначений частиною другою статті 24 Закону, де вказано, що замовник разом із змінами до тендерної документації в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться».
Висновок про наявність або відсутність порушень
За результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення порядку оприлюднення інформації, передбаченого частиною 2 статті 24 Закону.
Коментар редакції
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 24 Закону зміни, які вносить замовник до тендерної документації, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції тендерної документації додатково до початкової редакції тендерної документації. Замовник разом зі змінами до тендерної документації в окремому документі оприлюднює перелік змін, які вносить.
Важливо! Під час внесення змін відображається кінцевий строк подання тендерних пропозицій, який був визначений відповідно до кожної зі змін до тендерної документації. Для того щоб дотриматися даної норми, замовникам потрібно перезатверджувати тендерну документацію у вигляді нової редакції та оприлюднювати її зі змінами. У кожній редакції тендерної документації міститиметься кінцевий строк подання тендерних пропозицій, який визначений відповідно до кожних внесених змін.
Оголошення: № UA-2020-10-20-004425-c Інформація про закупівлю: ДК 021:2015:15110000-2: М’ясо («М’ясні блоки яловичини заморожені»)
Дослідженням тендерної документації на її відповідність вимогам законодавства про публічні закупівлі встановлено наступне: «По-перше, ТД не містить інформації про посаду однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв’язок з учасниками, чим порушено вимоги пункту 17 частини другої статті 22 Закону.
По-друге, пунктом 1 розділу ІІ. Порядок внесення змін та надання роз’яснень до тендерної документації ТД зазначено, що у разі несвоєчасного надання або ненадання замовником роз’яснень щодо змісту тендерної документації строк подання тендерних пропозицій автоматично продовжується електронною системою не менше як на сім днів, чим не дотримано вимоги частини другої статті 24 Закону, де вказано, що у разі несвоєчасного надання замовником роз’яснень щодо змісту тендерної документації електронна система закупівель автоматично призупиняє перебіг тендеру.
По-третє, частиною 4 розділу ІІІ. Інструкція з підготовки тендерної пропозиції ТД визначено, що строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, становить 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій, чим порушено вимоги пункту 11 частини другої статті 22 Закону, де вказано, що перебіг строку, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, розпочинається із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
По-четверте, частина 1 розділу IV. Подання та розкриття тендерної пропозиції ТД містить недостовірну інформацію про кінцевий строк подання тендерних пропозицій, який зазначено до 17.04.2020, в той час як відповідно до оголошення кінцевий строк подання тендерних пропозицій — до 07.11.2020, отже, замовником порушено вимоги пункту 14 частини другої статті 22 Закону.
По-п’яте, частиною 2 розділу VI. Результати торгiв та укладання договору про закупiвлю ТД зазначено, що учасник, якого буде визнано переможцем, у строк, що не перевищує 5 днів з дати оприлюднення на вебпорталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен оприлюднити на вебпорталі довідки, що підтверджують відсутність підстав, визначених частинами першою і другою статті 17 Закону, чим порушено вимоги частини шостої статті 17 Закону.
Крім того, відповідно до інформації електронної системи закупівель, замовником до умов тендерної документації вносились зміни, так, 30.10.2020 було оприлюднено нову редакцію тендерної документації, проте замовником не оприлюднено переліку змін, що вносились, чим порушено порядок оприлюднення інформації про закупівлю, передбаченого частиною другою статті 24 Закону».
Висновок про наявність або відсутність порушень
За результатами аналізу питання повноти відображення інформації в оголошенні про проведення відкритих торгів встановлено порушення пунктів 8 та 9 частини 2 статті 21 Закону.
За результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення порядку оприлюднення інформації, передбаченого частиною другою статті 24 Закону.
За результатами аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону встановлено порушення вимог частини 6 статті 17 Закону, пунктів 11, 14, 17 частини 2 статті 22 Закону, частини 2 статті 24 Закону.
За результатами аналізу питань дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані порушень не установлено.
Коментар редакції
1) Частиною 2 статті 22 Закону затверджено перелік відомостей, які зазначаються замовником у тендерній документації, серед яких: прізвище, ім’я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв’язок з учасниками (пункт 17 вказаної норми).
Щоб уникнути вказаної невідповідності в тендерній документації замовника, радимо зазначати всі реквізити однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв’язок з учасниками, передбачені вимогами Закону.
2) У разі несвоєчасного надання замовником роз’яснень щодо змісту тендерної документації електронна система закупівель автоматично призупиняє перебіг тендеру.
Для поновлення перебігу тендеру замовник повинен розмістити роз’яснення щодо змісту тендерної документації в електронній системі закупівель з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менш як на сім днів.
Водночас порушення законодавства про закупівлі в частині несвоєчасного надання або ненадання замовником роз’яснень щодо змісту тендерної документації тягне за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 16414 Кодексу про адміністративні порушення).
Ураховуючи викладене вище, у разі наявності вказаного порушення та задля уникнення адміністративної відповідальності рекомендуємо замовникам відмінити процедуру закупівлі.
3) Замовникам слід пам’ятати про те, що разом зі змінами до тендерної документації потрібно оприлюднювати перелік змін у вигляді окремого документа.
4) Для уникнення невідповідності в документах замовнику слід враховувати, що згідно з частиною 1 статті 22 Закону тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель та повинна за своїм змістом та вимогами відповідати вимогам, установленим в оголошенні про проведення відкритих торгів.
5) Пунктом 11 статті 22 Закону визначено, що строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, становить не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Отже, замовнику слід враховувати, що встановлення іншого перебігу строку дійсності тендерних пропозицій, зокрема90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій, суперечитиме нормам Закону.
Практичні й теоретичні аспекти для внесення змін читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Внесення змін до тендерної документації за новим Законом».
Оголошення: № UA-2020-10-09-007197-a
Інформація про закупівлю: ДК 021:2015:34110000-1: Легкові автомобілі
За результатами моніторингу встановлено, що: «…відповідно до пункту 19 частини другої статті 22 Закону у тендерній документації зазначаються такі відомості – опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов’язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме: технічні помилки та описки. За результатами аналізу питання відповідності умов тендерної документації вимогам Закону встановлено, що тендерна документація замовника не відповідає вимогам Переліку формальних помилок, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2020 № 715/34998 (далі – наказ № 710), чим порушено вимоги пункту 19 частини 2 статті 22 Закону.
Також встановлено, що у пункті 1 розділу 2 тендерної документації ”Порядок унесення змін та надання роз’яснень до тендерної документації“ вказано, що у разі несвоєчасного надання або ненадання замовником роз’яснень щодо змісту тендерної документації строк подання тендерних пропозицій автоматично продовжується електронною системою не менше як на сім днів, тоді як частиною другою статті 24 Закону передбачено, що у разі несвоєчасного надання або ненадання замовником роз’яснень щодо змісту тендерної документації електронна система закупівель автоматично призупиняє перебіг тендеру.
Однак дана інформація не відповідає нормам частини другої статті 24 Закону.
У пункті 2 розділу 2 тендерної документації ”Порядок унесення змін та надання роз’яснень до тендерної документації“ зазначено: зміни, що вносяться замовником до тендерної документації, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції тендерної документації додатково до початкової редакції тендерної документації. Замовник разом із змінами до тендерної документації в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Положення тендерної документації, до яких уносяться зміни, відображаються у вигляді закреслених даних та повинні бути доступними для перегляду після внесення змін до тендерної документації, в той час як стаття 24 Закону не містить таких вимог.
У пункті 4 розділу 3 тендерної документації ”Інструкція з підготовки тендерної пропозиції“ зазначено, що тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 90 календарних днів (з дати розкриття тендерних пропозицій), що не відповідає нормам пункту 11 частини другої статті 22 Закону.
В Додатку № 2 до тендерної документації замовником зазначено не весь перелік документів на підтвердження відповідності пропозиції учасника вимогам, визначеним в статті 17 Закону, а саме: відсутні вимоги щодо надання інформації, визначеної частиною другою статті 17 Закону, чим не дотримано норми частини третьої статті 17 Закону».
Висновок про наявність або відсутність порушень
За результатами аналізу питання повноти відображення інформації про публічну закупівлю встановлено порушення норм пункту 8 частини 2 статті 21 Закону.
За результатами аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону встановлено порушення вимог наказу № 710, норм частини 3 статті 17, частини 2 статті 22 , частини 2 статті 24 Закону.
Коментар редакції
1) Під час складання та затвердження тендерної документації замовникам слід враховувати:
- положення наказу Мінекономіки від 15.04.2020 № 710 «Про затвердження Переліку формальних помилок»;
- тендерна документація повинна містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їхніх тендерних пропозицій (пункт 19 частини 2 статті 22 Закону).
Різновиди формальних помилок, включених до Переліку № 710, приклади та їхній опис читайте на порталі RADNUK.COM.UA у наступних статтях: «ТОП-6 питань щодо формальних помилок» та «Чи є перелік формальних помилок вичерпний?».
2) Внесення змін замовниками до тендерної документації шляхом закреслення пункту чи положення, до якого вносяться такі зміни, з подальшим відображенням разом з оновленою інформацією було обов’язковою вимогою Закону в попередній редакції.
Рекомендуємо замовникам привести тендерні документації у відповідність до чинної редакції Закону, яка не містить вказаних вище вимог, тому необхідність закреслювати дані та зазначати оновлені відсутня. Законом передбачено виключно оприлюднення повністю оновленої редакції тендерної документації одразу з новою інформацією без закреслень, як приклад, із зазначенням: «Тендерна документація. Нова редакція» та дати внесення змін та номера протоколу, яким затверджено такі зміни.
Оголошення: № UA-2020-10-26-005256-a Інформація про закупівлю: ДК 021:2015: 45453000-7 — Капітальний ремонт і реставрація, яка проводиться Квартирно-експлуатаційним відділом м. Запоріжжя
Моніторингом установлено, що: «..по-перше, тендерна документація замовника не містить електронної адреси однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв’язок з учасниками, чим порушено вимоги пункту 17 частини другої статті 22 Закону.
По-друге, пунктом 1.2 розділу ІІ. Порядок внесення змін та надання роз’яснень до тендерної документації ТД зазначено, що у разі несвоєчасного надання або ненадання замовником роз’яснень щодо змісту тендерної документації строк подання тендерних пропозицій автоматично продовжується електронною системою не менше як на сім днів, чим не дотримано вимоги частини другої статті 24 Закону, де вказано, що у разі несвоєчасного надання замовником роз’яснень щодо змісту тендерної документації електронна система закупівель автоматично призупиняє перебіг тендеру.
По-третє, частиною 1 розділу ІІІ. Інструкції з підготовки тендерної пропозиції ТД зазначено, що тверда договірна ціна може бути змінена відповідно до вимог статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі”, в той час як стаття 36 Закону передбачає умови застосування процедури торгів з обмеженою участю.
По-четверте, частиною четвертою розділу ІІІ. Інструкції з підготовки тендерної пропозиції ТД передбачений строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, 120 календарних днів з дати розкриття тендерних пропозиції, чим порушено вимоги пункту 11 частини другої статті 22 Закону, згідно з яким строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, розпочинається з дати подання тендерних пропозицій.
По-п’яте, частиною п’ятою розділу ІІІ. Інструкції з підготовки тендерної пропозиції ТД передбачені умови для прийняття рішення про відмову учаснику у процедурі закупівлі та відхилення тендерної пропозиції відповідно до вимог статті 17 Закону, проте умови, зазначені у ТД, не відповідають вимогам, визначеним статтею 17 Закону.
По-шосте, частиною п’ятою розділу ІІІ. Інструкції з підготовки тендерної пропозиції ТД зазначений перелік документів, які необхідно надати учаснику та переможцю торгів на адресу замовника у паперовому вигляді, чим порушено вимоги частини восьмої статті 12 Закону, якою забороняється вимагати від учасників подання у паперовому вигляді інформації, поданої ними під час проведення процедури закупівлі».
Висновок про наявність або відсутність порушень: за результатами аналізу питань дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо повноти відображення інформації в оголошенні про проведення відкритих торгів встановлено порушення пунктів 8 та 9 частини 2 статті 21 Закону.
За результатами аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону встановлено порушення вимог частини 8 статті 12 Закону, статті 17 Закону, пункту 11 частини 2 статті 22 Закону, частини 2 статті 24 Закону.
Коментар редакції
Помилкові посилання в Інструкції з підготовки тендерної пропозиції на нечинні норми Закону — незалежно від того, чи це просто неправильний номер статті Закону, чи цілу норму переписано в застарілій редакції — жодної користі його сторонам не принесуть, оскільки застосуванню в будь-якому випадкові підлягатиме «правильна», тобто чинна на момент оприлюднення тендерної документації норма Закону про публічні закупівлі, яка є обов’язковою для сторін відповідного договору. Тому радимо сторонам закупівель уважно ставитися до підготовки як тендерної документації, так і тендерної пропозиції на предмет безпідставних посилань на нечинні норми Закону, щоб у вирішальний момент випадково не забути, якою саме нормою слід насправді керуватися при внесенні змін до договору про закупівлю.
Про можливі наслідки неправильного посилання на нечинні редакції правової норми читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Нечинна норма в договорі про закупівлю. Якою редакцією Закону керуватись?».
При складанні тендерної документації замовник зобов’язаний неухильно дотримуватися вимог статті 22 Закону. Тому рекомендуємо бути замовникам пильними та складати тендерну документацію відповідно до вимог Закону. Приклад тендерної документації розміщено на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Зразки документів» — «Зразки документів замовникам» — «Тендерна документація».
Чинна редакція Закону суттєво збільшила відповідальність замовників щодо складання тендерної документації. Так, відповідно до статті 16414 Кодексу про адміністративні порушення, якщо тендерна документація складена не відповідно до вимог Закону, то вказане порушення спричиняє накладення штрафу органом державного фінансового контролю на службових (посадових) осіб, уповноважену особу замовника в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 грн). Тому радимо замовникам приділити особливу увагу складанню тендерної документації відповідно до Закону, щоб уникнути порушення.