Багатьом уже відомо, що з 14.07.2022 набули чинності зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості, якими, зокрема, впроваджено поняття «ступінь локалізації виробництва» та вимогу враховувати цей показник протягом найближчих 10 років у разі закупівлі низки товарів на суму від 200 тис. грн. Перелік таких товарів ви в будь-який час доби знайдете в розділі «Правова база» — «Перелік товарів, щодо яких застосовується локалізація»:
Враховуючи, що зміни до Закону набрали чинності 14.07.2022, замовники мали б уже підготуватись до необхідності встановлення відповідних вимог щодо ступеня локалізації під час здійснення закупівель. Тим паче, що 04.08.2022 набула чинності постанова Кабміну від 02.08.2022 № 861 «Про затвердження порядків підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів та проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва» (далі — Постанова № 861).
Про встановлення вимог в частині локалізації згадує й Мінекономіки у листі від 30.08.2022 № 3323-04/62315-06: «… для підтвердження відповідного ступеню локалізації згідно Закону замовник може встановити в тендерній документації вимогу про зазначення у тендерній пропозиції учасника інформації про наявність запропонованого товару в переліку із відповідним ступенем локалізації, який формує та веде Уповноважений орган, або встановити вимогу вказати безпосередньо посилання на відповідний товар тощо.
Аналогічні вимоги встановлюються замовниками при проведенні переговорної закупівлі під час запрошення на переговори та замовниками, що визначені пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону, при проведенні спрощених закупівель, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, у оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, а також під час закупівель, що здійснюються замовниками згідно нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, якими охоплюються питання закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану…».
Тому після набрання чинності Постановою № 861 замовникам слід врахувати вимогу щодо наявності товару в переліку товарів із підтвердженим ступенем локалізації, а також зазначити в проєкті договору про закупівлю вимогу щодо надання під час передачі товару його фактичної калькуляції собівартості, підготовленої виробником, для подальшого оприлюднення в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю.
Щоби допомогти закупівельній спільноті, редакцією порталу RADNUK.COM.UA розроблено окремий розділ в «Зразках документів» — «Локалізація виробництва» і розміщено такі приклади документів, які стосуються локалізації:
- Зразок запрошення на переговори (з вимогами щодо локалізації виробництва)
- Приклад тендерної документації по процедурі відкриті торги (послуги/роботи)
- Приклад Додатка 1 до тендерної документації (послуги/роботи)
- Приклад Додатка 2 до тендерної документації (послуги/роботи)
- Приклад Додатка 3 до тендерної документації (послуги/роботи)
- Приклад тендерної документації (товар)
- Приклад Додатка 1 до тендерної документації (товар)
- Приклад Додатка 2 до тендерної документації (товар)
- Приклад Додатка 3 до тендерної документації (товар)
- Калькуляція собівартості продукції із зазначенням митної вартості імпортних компонентів (імпортованих виробником та/або придбаних у постачальників, які є резидентами України) (для учасників)
- Заявка про включення товару до переліку товарів із підтвердженим ступенем локалізації (для учасників)
Але для того, щоб вам було ще зручніше розібратися, які зміни внесені в вищезазначені документи, нижче наводимо приклади вимог, які можна прописати по закупівлях товарів щодо врахування ступеня локалізації.
Приклад загальної вимоги щодо локалізації, яка встановлюється у разі закупівлі товарів
Вимога щодо надання гарантійного листа не застосовується до закупівель товарів, вартість яких дорівнює або перевищує суми, зазначені в Угоді про державні закупівлі, укладеній 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, а також положеннях про державні закупівлі інших міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, зокрема угодах про вільну торгівлю, в гривневому еквіваленті на дату закупівлі і країною походження яких є країни, з якими Україна уклала такі угоди, та країни, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України «Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі», що підтверджується сертифікатом про походження товару, про що надається лист-пояснення.
(У разі ненадання гарантійного листа або листа-пояснення пропозиція учасника буде відхилена як така, що не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства).
Приклад вимоги щодо локалізації, яку можна прописати в проєкті договору в разі закупівлі товару
Приклад загальної вимоги щодо локалізації, яка встановлюється у разі закупівлі робіт чи послуг
Згідно з абзацом 9 підпункту 1 пункту 6-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником такого товару та підтверджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким порядком є Порядок підтвердження локалізації виробництва товарів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 № 681.
Обґрунтування необхідності закупівлі цих послуг/ робіт — замовник здійснює закупівлю цих послуг/ робіт, оскільки вони за своїми якісними та технічними характеристиками найбільше відповідають потребам та вимогам замовника.
У разі якщо вартість оголошеного замовником предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, надається гарантійний лист, яким учасник гарантує, що ступінь локалізації товару, визначеного підпунктом 2 пункту 6-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону, що здійснюється безпосередньо в процесі виконання робіт або надання послуг, дорівнює чи перевищує 10 відсотків, а також містить інформацію про включення такого товару до Переліку та відповідний пункт Переліку, за яким відображається інформація про товар (інформація про включення такого товару до Переліку та відповідний пункт Переліку, за яким відображається інформація про товар, не зазначається у разі відсутності Переліку в загальному доступі).
Вимога щодо надання гарантійного листа не застосовується до закупівель, вартість яких дорівнює або перевищує суми, зазначені в Угоді про державні закупівлі, укладеній 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, а також положеннях про державні закупівлі інших міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, зокрема угодах про вільну торгівлю, в гривневому еквіваленті на дату закупівлі і країною походження супутнього товару до яких є країни, з якими Україна уклала такі угоди, та країни, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України «Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі», що підтверджується сертифікатом про походження товару, про що надається лист-пояснення (у разі ненадання гарантійного листа або листа-пояснення пропозиція учасника буде відхилена як така, що не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства).
Приклад вимоги щодо локалізації, яку можна прописати в проєкті договору у разі закупівлі робіт або послуг
Зразок запрошення на переговори (з вимогами щодо локалізації виробництва)
Згідно з абзацом 9 підпункту 1 пункту 6-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником такого товару та підтверджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким порядком є Порядок підтвердження локалізації виробництва товарів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 № 681».
Для послуги/ роботи: «Крім цього, учаснику необхідно врахувати, що відповідно до підпункту 4 пункту 6-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону у разі здійснення замовником закупівлі робіт чи послуг, якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність товарів, визначених цим пунктом, процедури закупівлі таких робіт чи послуг здійснюються з урахуванням особливостей, встановлених цим пунктом.
Згідно з абзацом 9 підпункту 1 пункту 6-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником такого товару та підтверджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким порядком є Порядок підтвердження локалізації виробництва товарів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 № 681.
Приклад вимог щодо локалізації виробництва:
1. «Гарантійний лист про те, що ступінь локалізації товару, визначеного підпунктом 2 пункту 6-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону, що є предметом закупівлі, дорівнює чи перевищує 10 відсотків, а також містить інформацію про включення такого товару до Переліку та відповідний пункт Переліку, за яким відображається інформація про товар (інформація про включення такого товару до Переліку та відповідний пункт Переліку, за яким відображається інформація про товар, не зазначається у разі відсутності Переліку в загальному доступі).
Вимога щодо надання гарантійного листа не застосовується до закупівель товарів, вартість яких дорівнює або перевищує суми, зазначені в Угоді про державні закупівлі, укладеній 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, а також положеннях про державні закупівлі інших міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, зокрема угодах про вільну торгівлю, в гривневому еквіваленті на дату закупівлі і країною походження яких є країни, з якими Україна уклала такі угоди, та країни, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі”, що підтверджується сертифікатом про походження товару, про що надається лист-пояснення.
2. «Митна декларація, що підтверджує ввезення товару на територію України до 24.02.2022 включно (у разі зазначення країни походження товару з російської федерації).» (вимога зазначається у разі закупівлі товару / надання послуг / виконання робіт, якою передбачено набуття замовником у власність товару).
3. «Гарантійний лист з інформацією про те, що одночасно з передачею товару буде надано підготовлену виробником фактичну калькуляцію собівартості такого товару, та не заперечує щодо її оприлюднення Замовником в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю.» (вимога зазначається, у разі закупівлі товару / надання послуг / виконання робіт, якою передбачено набуття замовником у власність товару).
Для вашої зручності ми зробили окремий розділ «Локалізація», де зібрали всі статті, інтерв’ю, приклади документів тощо, які стосуються локалізації виробництва. Розділ буде доповнюватися новими матеріалами.
Дивіться, як учаснику знайти розділ «Локалізація»:
Розділ «Локалізація» також і для замовника: