Помилково оприлюднено не той договір про закупівлю: дії замовника

Вікторія Романюк
1867
9 Березня 2021
Помилково оприлюднено не той договір про закупівлю: дії замовника
1867
9 Березня 2021

Питання читача

— Доброго дня! Вкажіть вихід із такої ситуації: замовником помилково було оприлюднено не той договір про закупівлю. Як правильно вийти із ситуації, яка склалася?

Відповідь експерта

— Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та Законом, інформацію про закупівлю, а саме договір про закупівлю та всі додатки до нього, протягом 3 робочих днів з дня його укладення.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону договір про закупівлю — господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Стаття 13 Закону встановлює такі процедури закупівлі: відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог, переговорна процедура закупівлі.

Тобто якщо замовник проводить одну з процедур закупівель або спрощену закупівлю, то за її результатами замовник обов’язково повинен оприлюднити договір про закупівлю та всі додатки до нього протягом 3 робочих днів з дня його укладення.

Відповідно до статті 16414 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі тягне за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 1 700 грн.

Протягом 1 дня після оприлюднення замовником договору про закупівлю в електронній системі закупівель автоматично формується звіт про результати проведення закупівлі та закупівля вважається завершеною. Після цього замовник не має технічної можливості якимось чином замінити завантажений договір про закупівлю, тому варто бути дуже обачними та не допускати помилок, адже ви не зможете видалити чи замінити завантажений договір про закупівлю. Але вихід є!

Стаття 10 Закону говорить про те, що договір про закупівлю та всі додатки до нього оприлюднюються замовником протягом трьох робочих днів з дня його укладення, отже, замовнику головне — оприлюднити договір про закупівлю з додатками та дотриматися строків для його оприлюднення.

В електронній системі закупівель є технічна можливість після завершення процедури оприлюднювати додаткові угоди до договору про закупівлю, тому якщо замовник оприлюднив не той файл, він може технічно оприлюднити договір про закупівлю через функціонал оприлюднення додаткових угод. Звичайно ж, це не ідеальний варіант, але єдиний, який дозволяє хоч якось оприлюднити необхідну інформацію та уникнути штрафу. Головне, замовник повинен дотриматися строків для оприлюднення договору про закупівлю — 3 робочих дні з дня його укладення.

Також якщо замовник оприлюднить договір про закупівлю через функціонал оприлюднення додаткових угод, то в електронній системі закупівель сформується повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю, тому щоби до замовника не було питань у випадку перевірки такої закупівлі контролюючими органами, рекомендуємо додатково оприлюднити протокол тендерного комітету або уповноваженої особи про виправлення технічної помилки. У протоколі можна зазначити, наприклад:

«Замовником під час оприлюднення договору про закупівлю було допущено помилку, а саме оприлюднено неправильний файл, у зв’язку з чим договір про закупівлю не було оприлюднено. Процедура закупівлі знаходиться на стадії “Завершена”, і в замовника на даному етапі відсутня технічна можливість видалити помилково завантажений файл та замінити його договором про закупівлю. У зв’язку з цим замовником прийнято рішення оприлюднити договір про закупівлю через функціонал для оприлюднення додаткових угод шляхом обрання підстави для внесення змін до договору про закупівлю “покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю”. Повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю, яке сформується в електронній системі закупівель, вирішено вважати недійсним».

Тобто в електронній системі закупівель під час оприлюднення договору про закупівлю (технічно це буде вважатися оприлюдненням повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю) зазначити інформацію про виправлення технічної помилки та завантажити разом із договором про закупівлю протокольне рішення тендерного комітету або уповноваженої особи про виправлення такої помилки. Таким чином замовник зможе оприлюднити правильний файл договору про закупівлю з додатками та уникнути порушення.

Додатково в продовження тематики цієї статті читайте на порталі RADNUK.COM.UA публікацію «Відповідальність за невчасне накладення підпису на оприлюднений договір про закупівлю».

Експерти відповідають

Провідні фахівці закупівельної галузі коротко та з правової точки зору відповідають на найбільш суперечливі та болючі питання щодо здійснення закупівель