Яким чином освоїти вивільнені кошти

Тетяна Мішта
2759
28 Квітня 2021
Яким чином освоїти вивільнені кошти
2759
28 Квітня 2021

Питання читача

  • Допоможіть розібратися з такою ситуацією: якщо за процедурою відкриті торги здійснювалася закупівля культурних заходів і був певний план заходів, але з обґрунтованих причин якісь із заходів у заплановані строки не відбулися, і сторони зменшили обсяги закупівлі, відповідно, зменшили суму договору. Чи можна на вивільнені кошти провести спрощену закупівлю для проведення культурних заходів?

Відповідь експерта

Закон встановлює, що планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель, який оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього.

Закупівля здійснюється відповідно до річного плану, у якому вказується наявна потреба замовника. Водночас замовник не має права умисно ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів / спрощених закупівель або застосування цього Закону.

Відповідно до Закону предмет закупівлі — це товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі. Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

При цьому протягом року потреби замовника можуть змінюватися під впливом як об’єктивних факторів, так і повністю непередбачуваних.

Наприклад, у зв’язку із карантинними обмеженнями певні потреби можуть зникати, як-от проведення масових заходів, а інші, наприклад придбання дезінфекційних засобів, навпаки, виникнути. Якщо потреба зменшується після укладення договору про закупівлю, обсяг і суму закупівлі сторони можуть зменшити.

Якщо виникла нова потреба, яку неможливо було передбачити на етапі первинного планування та проведення закупівель, замовник для здійснення такої закупівлі керуватиметься очікуваною вартістю такого нового предмета закупівлі та застосовуватиме той спосіб, що відповідає вартісним межам Закону, оскільки за результатом такої закупівлі укладатиметься новий договір про закупівлю і такий предмет закупівлі виступатиме новим предметом договору.

Водночас будь-які дії замовника мають бути обґрунтованими та в разі потреби документально підтверджуватися відсутністю умисного поділу предмета на частини з метою уникнення вимог Закону.

На порталі RADNUK.COM.UA ознайомтесь з листом Мінекономіки щодо планування закупівель.

Експерти відповідають

Провідні фахівці закупівельної галузі коротко та з правової точки зору відповідають на найбільш суперечливі та болючі питання щодо здійснення закупівель

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО