Замовник хоче витратити до 50 тис. грн на закупівлю: вибираємо один із трьох способів

Марія Степічева
2249
5 Вересня 2022
Замовник хоче витратити до 50 тис. грн на закупівлю: вибираємо один із трьох способів
2249
5 Вересня 2022

Не перший місяць замовники здійснюють закупівлі як за Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), так і згідно з постановою Кабміну від 28.02.2022 № 169 (далі — Постанова № 169). Закупівлі за Постановою № 169 вартістю до 50 тис. грн здійснюються або шляхом укладення прямого договору (без використання електронної системи), або ж із використанням електронного каталогу.

У цій статті зупинятись на закупівлях згідно з Постановою № 169 не будемо, оскільки все по поличках уже розкладено в електронній книзі «Алгоритми „воєнних“ закупівель за Постановою № 169». Цікавішими для нас сьогодні стануть закупівлі до 50 тис. грн за Законом. Нумо до огляду!

Внесок ДП «Прозорро» щодо способу здійснення закупівель до 50 тис. грн

Наказом ДП «Прозорро» від 24.05.2022 № 14 внесено зміни до наказу від 19.03.2019 № 10 «Про затвердження Інструкції про порядок використання електронної системи закупівель у разі здійснення закупівель, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в частині 3 статті 3 Закону України “Про публічні закупівлі”» (далі — Інструкція), а саме викладено розділ ІІ Інструкції в новій редакції:

«Замовники у разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, або на які не поширюється дія Закону України „Про публічні закупівлі“, а також незамовники в розумінні цього ж Закону при закупівлях на будь-які суми для вибору постачальника товарів, надавача послуг чи виконавця робіт можуть використовувати електронну систему закупівель шляхом здійснення закупівель через електронний каталог, у порядку, визначеному законодавством, та / або шляхом здійснення закупівель у порядку, аналогічному до порядку проведення спрощених закупівель, визначеному згідно зі статтею 14 Закону України „Про публічні закупівлі“, виключно в частині оголошення, подання пропозицій, звернення за роз’ясненням, звернення з вимогою про усунення порушень, надання відповідей, оцінки, розгляду, відхилення пропозицій, визначення переможця, відміни закупівлі».

Бажаєте порівняти зміни до наказу від 19.03.2019 № 10? Переходьте до статті «Зміни від 24.05.2022 до наказу ДП “Прозорро” № 10 щодо проведення закупівель до 50 тис. грн». Зважаючи на вказані зміни, замовник з 25.05.2022 має три шляхи здійснення закупівель вартістю до 50 тис. грн:

  1. закупівлі через електронний каталог;
  2. закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель;
  3. прямий договір.

Детально опишемо кожен із них.

Закупівлі через електронний каталог до 50 тис. грн

Закупівлі через е-каталог регулюються постановою Кабміну від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу».

У замовників існує можливість прямої закупівлі через електронний каталог Prozorro Market шляхом формування замовлення через майданчик, яким користуєтесь,із дотриманням принципів здійснення закупівель, визначених статтею 5 Закону. Детально про дотримання усіх принципів — у статті «Лайфхаки дотримання принципів здійснення публічних (воєнних) закупівель», а ми ж розглянемо орієнтовну схему алгоритму закупівлі через е-каталог до 50 тис. грн:

Також покроково про здійснення закупівель через каталог можете дізнатись на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Алгоритм здійснення закупівель через електронний каталог (ProZorro Market) до 50 тис. грн».

Переваги електронного каталогу у разі закупівлі за наказом ДП «Прозорро»

Можливі ризики закупівлі в електронному каталозі

Швидко та зручно, для замовників користування електронним каталогом є безоплатним

У зв’язку з воєнним станом обсяг товарів може бути недостатній

Конкуренція серед учасників

У випадку перебування учасників територіально далеко від замовників через ускладнену логістику менше постачальників надаватимуть підтвердження замовлення в електронному каталозі

Не потрібно готувати тендерну документацію, готувати технічні вимоги, проводити кваліфікацію постачальника

Неоперативне оновлення цін постачальниками, що приводить до їх неактуальності і, як наслідок, до неукладення / непідписання договору

Усі постачальники є надійними, оскільки пройшли кваліфікацію ЦЗО

Уся інформація про таку закупівлю розміщена у відкритому доступі

Мінімальні кроки для задоволення наявної потреби замовника у стислі строки

 

Закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель

Одним зі шляхів застосування Інструкції є проведення закупівель у порядку проведення спрощених закупівель, виключно в частині оголошення, подання пропозицій, звернення про роз’яснення, звернення з вимогою про усунення порушень, надання відповідей, оцінки, розгляду, відхилення пропозицій, визначення переможця, відміни закупівлі.

Такий алгоритм спрощеної закупівлі вартістю до 50 тис. грн схематично зображено нижче:

Більш детально ознайомитися з проведенням спрощених закупівель ви можете на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Алгоритм проведення спрощеної закупівлі з 26.06.2021».

Переваги спрощеної закупівлі до 50 тис. грн за наказом ДП «Прозорро»

Можливі ризики під час застосування спрощеної закупівлі за наказом ДП «Прозорро»

Підтримання конкурентного середовища на ринку й принципів Закону

Ризик відсутності достатньої кількості учасників у зв’язку з ускладненістю роботи учасників через воєнний стан в Україні

Можливо оголосити закупівлю на будь-який предмет, що необхідний замовнику

Уся інформація про таку закупівлю розміщена у відкритому доступі

 

Інтервал у часі, який потрібний на проведення, більший, ніж, наприклад, для закупівлі через електронний каталог

Звертаємо увагу: відповідно до статті 11 Закону відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі є уповноважена особа. Тому якщо закупівлями до 50 тис. грн займається не уповноважена особа, а, наприклад, відповідальна особа, то такій особі варто утриматись від здійснення спрощеної закупівлі (або стати уповноваженою / перекласти такий обов’язок на іншу уповноважену особу тощо).

Прямий договір

Набуття чинності наказом ДП «Прозорро» від 24.05.2022 № 14, яким внесено суттєві зміни до наказу від 19.03.2019 № 10, не означає, що замовники зобов’язуються проводити закупівлі до 50 тис. грн виключно шляхом електронного каталогу чи спрощеної закупівлі. Тобто замовники, як і раніше, з огляду на норми частини 3 статті 3 Закону можуть без використання електронної системи на власний розсуд укласти прямий договір.

Висновок

Станом на дату написання цієї статті, здійснюючи закупівлі вартістю до 50 тис. грн за Законом, замовник може на власний розсуд вибрати, як саме йому закупити — шляхом укладення прямого договору з контрагентом чи шляхом проведення спрощеної закупівлі або використання електронного каталогу.

Нагадаємо, що на порталі RADNUK.COM.UA є розділ «Зразки документів», у якому ви можете знайти приклад договору про закупівлю товару за Постановою № 169 та багато корисних зразків документів, що допоможуть вам у закупівельному процесі.  

Спрощена закупівля

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг шляхом проведення спрощених закупівель в електронній системі.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО