Закупівлі через Prozorro Market за новим Законом. Які є перешкоди

Крістіна Бєлякова
3841
17 Квітня 2020
СПЕЦВИПУСК
Закупівлі через Prozorro Market за новим Законом. Які є перешкоди
3841
17 Квітня 2020

З набранням чинності 19 квітня 2020 року новою редакцією Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — новий Закон) поняття «електронний каталог» (офіційно – Prozorro Market), як інструмент для проведення тендерів, буде законодавчо закріплений та передбачений як альтернатива спрощеним закупівлям.

Що таке електронний каталог?

Поняття електронного каталогу в новому Законі визначено, як систематизовану базу актуальних пропозицій, що формують та супроводжують централізовані закупівельні організації в системі Prozоrrо, яку замовник використовує для відбору постачальника товару. Детальніше про роботу каталогу читайте в статті «E-каталоги — нові маркетплейси публічних закупівель».

Тобто за принципом роботи Prozorro Market подібний до звичайного інтернет-магазину — тільки для бюджетних установ: обрав — поклав у кошик — підписав договір — і товар на руках. Сім днів на поставку товару та 14 днів на його оплату (а не півроку чи рік, як це часто трапляється при застосуванні інших процедур у системі).

Умови використання електронного каталогу замовником після 19 квітня

Замовники з 19 квітня 2020 року зобов’язані проводити спрощену закупівлю (аналогічна допороговій закупівлі) від 50 тис. грн через Prozorro Marketяк альтернативу спрощеній закупівлі та звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Зауважимо, що процедура проведення закупівель через електронний каталог може стати популярноюсеред замовників на допорогах, адже:

  • по-перше, система Prozorro стає обов’язковою для закупівель вартістю від 50 тис. грн кожна (зараз від 200 тис. грн);
  • по-друге, Закон зобов’язує замовника звітувати через Prozorro про всі закупівлі вартістю від 1 копійки (зараз від 50 тис. грн);
  • по-третє, вибір закупівлі до 200 тис. грн стоятиме між спрощеною закупівлею (довго) і Prozorro Market (швидко).

Однак варто пам’ятати, що замовник при проведенні будь-якої закупівлі має дотримуватися принципів публічних закупівель (ст. 5 нового Закону).

Основна можливість для учасників у Prozorro Market

Основною можливістю для учасників закупівель є реєстрація на Prozorro Market,аби стати кваліфікованим постачальником товарів широкого вжитку,що надасть змогу отримувати державні замовлення на свої товари, не готуючи тендерні пропозиції. Щоб стати постачальником Prozorro Market, потрібно один раз надати свої документи, виставити ціну на свій товар та чекати на замовлення. Детальніше про те, як стати постачальником, можна дізнатися з інформації «Проведення кваліфікації постачальників на Prozorro Market спрощено».

Чи можна за новим Законом використовувати електронні каталоги від 1 коп.?

Спочатку розглянемо закупівлі від 1 копійки до 50 тис. грн. За новим Законом у замовника є можливість укласти прямий договір та обов’язково оприлюднити в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 нового Закону звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель або може використовувати електронну систему закупівель, у тому числі електронні каталоги для закупівлі товарів. Тому до 50 тис. грн замовник може використати електронний каталог, оскільки за результатами такої закупівлі формують звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Чи можна за новим Законом використовувати електронні каталоги від 50 тис. грн?

А ось тут і з’являються певні перешкоди, які не дають можливості використовувати з 19 квітня 2020 року електронні каталоги. У ч. 15 ст. 11 нового Закону встановлено, що в разі створення електронних каталогів їх формують і супроводжують виключно централізовані закупівельні організації. Структуру, порядок формування та використання електронних каталогів визначає Кабінет Міністрів України.

Щодо першого питання (створення централізованої закупівельної організації): таку організацію створено Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 р. № 846-р (державну установу «Професійні закупівлі» визначено централізованою закупівельною організацією).

Щодо другого питання (структури, порядку формування та використання електронних каталогів, які визначає Кабінет Міністрів України): у відповідь на офіційний запит Уповноваженому органу за посиланням Мінекономіки надало відповідь щодо напрацьовування змін до законодавства, які в тому числі передбачатимуть використання електронних каталогів.

Отже, можна дійти висновку, що до того часу, поки не буде затверджено структуру, порядок формування та використання електронних каталогів, які визначає Кабінет Міністрів України, замовники від 50 тис. грн не можуть використовувати електронні каталоги.

Які планують зміни в правилах щодо закупівлі через Prozorro Market?

Якщо замовник зараз використовує електронні каталоги замість прямих договорів, або так званих допорогових закупівель, то замовник може вибрати в каталозі будь-якого постачальника, який пропонує певну позицію товару. Також цікаво, що постачальники, які зареєстровані на Prozorro Market, можуть у будь-який момент змінити свою запропоновану ціну на товар.

За новим Законом заплановано певні зміни у функціоналі електронного каталогу: замовник не зможе обрати будь-якого постачальника за вибраною позицією, він зможе укласти договір з тим постачальником, який запропонує найнижчу ціну.

Багато змін з 19 квітня 2020 року очікує на замовників та учасників сфери закупівель. Щоб бути до них готовими та розуміти останні нововведення, слідкуйте за публікаціями на порталі radnuk.com.ua.

Також читайте актуальну статтю про централізовані закупівельні організації «Хто візьме на себе клопоти публічних закупівель?».

Додатково про електронні каталоги читайте в таких публікаціях:

«Електронний каталог як альтернатива спрощеним закупівлям»

Спрощена закупівля

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг шляхом проведення спрощених закупівель в електронній системі.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО