Завантажувати чи ні в ЕСЗ підтвердні документи щодо збільшення ціни за одиницю товару до 10 %?

Редакція
1011
12 Серпня 2021
Завантажувати чи ні в ЕСЗ підтвердні документи щодо збільшення ціни за одиницю товару до 10 %?
1011
12 Серпня 2021

Як ви гадаєте, чи потрібно при збільшенні ціни за одиницю товару на підставі пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) опубліковувати підтвердні документи застосування такої підстави? Давайте по порядку.

Починаючи з 26.06.2021 одна з найпопулярніших норм, що дозволяє змінити істотні умови договору про закупівлю, звучить так:

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

У зв’язку з застосуванням такої норми замовник складає відповідну додаткову угоду. Подекуди уповноважена особа / інша відповідальна особа тендерного комітету фіксує зміну істотних умов договору про закупівлю в протоколі, а, наприклад, довідку Торгово-промислової палати закріпляє як додаток до такого протоколу. Втім Закон не зобов’язує замовника вчиняти такі дії.

Пунктом 11 частини 1 статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору у випадках, передбачених частиною 5 статті 41 Закону, — протягом трьох робочих днів з дня внесення змін.

Тобто уповноважена особа / інша відповідальна особа тендерного комітету у разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною 5 статті 41 Закону, зобов’язана самостійно через обраний майданчик завантажити:

  1. повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю. Форма доступна до завантаження за посиланням;
  2. зміни до договору про закупівлю (додаткову угоду). Приклад додаткової угоди на цій підставі знайдете на порталі RADNUK.COM.UA в розділі «Зразки документів замовникам» — «Додаткові угоди».

Отже, завантажувати чи ні в електронну систему закупівель протокол про зміну істотних умов договору про закупівлю та довідку про збільшення ціни товару до 10 % — це вибір замовника, а не його обов’язок. При цьому радимо звернути увагу на таке: у внутрішніх документах замовника (наприклад, у положенні про уповноважену особу) може бути прописаний та відповідно затверджений обов’язок щодо того, щоб саме уповноважена особа супроводжувала процес підписання змін до договору про закупівлю та формувала протокол щодо цього. У такому разі такі дії для уповноваженої особи будуть обов’язковими.

Протокол передусім захищає саму уповноважену особу, даючи можливість документально підтвердити обґрунтованість та своєчасність прийнятих рішень замовника. Водночас протокол захищає керівника замовника, який підписує договір про закупівлю, дозволяючи розділити відповідальність з уповноваженою особою: якщо уповноважена особа організовує та проводить закупівлю, то саме вона несе адміністративну відповідальність у разі виявлення порушень під час проведення процедур закупівель згідно зі статтею 16414 КУпАП, а керівник, який підписав договір про закупівлю, відповідає лише за належне виконання взятих зобов’язань.

Більше щодо цієї теми читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Суттєві (і не дуже) умови договору про закупівлю».

Також пам’ятайте: у разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених Законом, на уповноважену, службову (посадову) особу замовника може бути накладено штраф у розмірі від 25 500 гривень до 51 000 гривень. За ті самі дії, вчинені такою особою протягом року, — від 51 000 гривень до 85 000 гривень. Приклад рішення за такою підставою читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Безпідставне внесення змін до істотних умов договору про закупівлю».

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.