Аномально низька ціна на тендерах Державного підприємства «Медичні закупівлі України»

Остап Бринський
347
8 Листопада 2021
Аномально низька ціна на тендерах Державного підприємства «Медичні закупівлі України»
347
8 Листопада 2021

З минулого року національний закупівельник Державне підприємство «Медичні закупівлі України» (далі — ДП «Медзакупівлі України» вперше здійснював закупівлі за державною програмою централізованих закупівель лікарських засобів та медичних виробів і показав успішні результати на частині тендерів.

Державному підприємству вдалося отримати рекордно низькі для України ціни на ряд дороговартісних лікарських засобів. На деяких закупівлях вартість товару за результатом аукціону знижувалася до 80 %. Разом зі значним зниженням ціни, очевидно, виникають запитання як щодо формування очікуваної вартості закупівлі замовником, так і щодо можливих ризиків, як-от невиконання договору про закупівлю, навмисний демпінг ціни з метою отримання контракту тощо. Частину відповідей на ці запитання можна отримати, проаналізувавши закупівлі держпідприємства, на яких у системі Prozorro була зафіксована так звана «аномально низька ціна» (далі — АНЦ).

Поняття АНЦ було введено в українські публічні закупівлі у квітні 2020 року.Воно передбачає, що учасник тендеру, цінова пропозиція якого після аукціону визначена системою аномально низькою, зобов’язаний надати обґрунтування запропонованої ціни, інакше його буде відхилено. Алгоритм  системи Prozorro автоматично визначає АНЦ, про що з’являється відповідне повідомлення на сторінці закупівлі. Таке повідомлення з’являється, якщо ціна переможця аукціону є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни (приведеної ціни) тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону та / або є меншою...

Аномально низька ціна

Відповідно до Закону України Про Публічні закупівлі аномально низька ціна тендерної пропозиції (далі - аномально низька ціна)- ціна/приведена ціна найбільш економічно вигідної пропозиції за результатами аукціону, яка є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону, та/або є меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону. Аномально низька ціна визначається електронною системою закупівель автоматично за умови наявності не менше двох учасників, які подали свої тендерні пропозиції щодо предмета закупівлі або його частини (лота)