Винятки, коли предмет закупівлі визначається не за Єдиним закупівельним словником: частина перша

Тетяна Коріненко
1606
18 Лютого 2022
Винятки, коли предмет закупівлі визначається не за Єдиним закупівельним словником: частина перша
1606
18 Лютого 2022

Відповідно до частини 22 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) предмет закупівлі — товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Предмет закупівлі визначається замовником самостійно, з урахуванням вимог «Порядку визначення предмета закупівлі», затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 15.04.2020 № 708 (далі — Порядок № 708), та «Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі», затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 11.06.2020 № 1082 (далі — Порядок № 1082).

Про загальні випадки визначення предмета закупівлі детально розповість стаття «Усе, що потрібно знати про визначення предмета закупівлі: частина перша».

Сьогодні допоможемо замовникам визначити предмет закупівлі в особливих випадках, коли предмет закупівлі визначається не за показниками Єдиного закупівельного словника, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23.12.2015 № 1749 (далі — Єдиний закупівельний словник).

Закупівля будівель виробничого та невиробничого призначення та інженерних споруд різного функціонального призначення

Згідно з частиною 1 розділу II Порядку № 708, під час здійснення закупівлі будівель виробничого та невиробничого призначення та інженерних споруд різного функціонального призначення предмет закупівлі визначається замовником за показником другого знака Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507.

Водночас в електронній системі закупівель (далі — ЕСЗ), згідно з пунктами 12 та 13 Порядку № 1082, замовник обов’язково зазначає конкретну назву будівлі або інженерної споруди, код та назву відповідно до Єдиного закупівельного словника.

Приклад 1

Уповноважена особа планує закупити двокімнатну квартиру. Визначаємо предмет закупівлі: ДК 018-2000: 11 — Будівлі житлові; ДК 021:2015: 70120000-8 — Купівля і продаж нерухомості; Квартира двокімнатна за адресою: … .

При цьому нагадуємо, що відповідно до частини 5 статті 3 Закону, його дія не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є придбання, оренда землі, будівель, іншого нерухомого майна або майнових прав на землю, будівлі та інше нерухоме майно.

Закупівля послуг з виконання науково-технічних робіт

Згідно з частиною 4 розділу II Порядку № 708, під час здійснення закупівлі послуг з виконання науково-технічних робіт предмет закупівлі визначається за показником четвертої цифри Державного класифікатора видів науково-технічної діяльності ДК 015-97, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 30.12.1997 № 822.

Водночас в ЕСЗ, згідно з пунктами 12 та 13 Порядку № 1082, замовник обов’язково зазначає конкретну назву науково-технічної роботи, код та назву відповідно до Єдиного закупівельного словника.

У разі здійснення закупівлі послуг з виконання науково-технічних робіт за різними темами, які належать до одного виду науково-технічних робіт згідно з Державним класифікатором видів науково-технічної діяльності ДК 015-97, замовник визначає різні теми науково-технічних робіт як окремі лоти.

Приклад 2

Уповноважена особа планує закупити Розроблення проєкту нової редакції ДБН В.2.2-13-2003 «Спортивні та фізкультурно-оздоровчі споруди» та Розроблення проєкту нового ДБН «Будинки та споруди. Аеродроми». Визначаємо предмет закупівлі: ДК 015-97: І.2 19 — Дослідження та розробки в галузі архітектури та будівництва; ДК 021:2015: 73100000-3 — Послуги у сфері наукових досліджень та експериментальних розробок; Лот 1: Розроблення проєкту нової редакції ДБН В.2.2-13-2003 «Спортивні та фізкультурно-оздоровчі споруди»; Лот 2: Розроблення проєкту нового ДБН «Будинки та споруди. Аеродроми».

Закупівля послуг з професійної підготовки або перепідготовки, підвищення кваліфікації для безробітних громадян, що надаються за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

Згідно з частиною 5 розділу II Порядку № 708, визначення предмета закупівлі послуг з професійної підготовки або перепідготовки, підвищення кваліфікації для безробітних громадян, що надаються за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, здійснюється за окремими професіями (спеціальностями, напрямами або галузями знань), які визначаються відповідно до Класифікатора професій ДК 003:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.2010 № 327.

Водночас в ЕСЗ, відповідно до пунктів 12 та 13 Порядку № 1082, замовник обов’язково зазначає код за показниками третьої — п’ятої цифр Єдиного закупівельного словника.

Приклад 3

Уповноважена особа планує закупити послугу з підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних за програмою «3D-проєктування». Визначаємо предмет закупівлі: послуга з підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних за програмою «3D-проєктування»; ДК 003:2010: 2452.2 «Дизайнер графічних робіт»; ДК 021:2015: 80570000-0 — Послуги з професійної підготовки у сфері підвищення кваліфікації.

Закупівля товарів (крім лікарських засобів) і послуг, необхідних для проведення навчально-тренувальних зборів збірних команд України з видів спорту, спортивних змагань, всеукраїнських масових фізкультурно-оздоровчих заходів, заходів з фізичної культури і спорту всеукраїнського та міжнародного рівня, у тому числі заходів із фізкультурно-спортивної реабілітації осіб з інвалідністю, забезпечення участі національних збірних команд України в міжнародних спортивних змаганнях, а також висвітлення таких спортивних заходів з видів спорту осіб з інвалідністю та їх фізкультурно-спортивної реабілітації

Згідно з частиною 6 розділу II Порядку № 708, визначення предмета закупівлі товарів (крім лікарських засобів) і послуг, необхідних для проведення навчально-тренувальних зборів збірних команд України з видів спорту, спортивних змагань, всеукраїнських масових фізкультурно-оздоровчих заходів, заходів з фізичної культури і спорту всеукраїнського та міжнародного рівня, у тому числі заходів із фізкультурно-спортивної реабілітації осіб з інвалідністю, забезпечення участі національних збірних команд України в міжнародних спортивних змаганнях, а також висвітлення таких спортивних заходів з видів спорту осіб з інвалідністю та їх фізкультурно-спортивної реабілітації, здійснюється за обсягом, номенклатурою, місцем поставки товарів або надання послуг окремо для кожного спортивного заходу (або забезпечення участі в ньому чи його висвітлення), якщо такий захід включено до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України.

Приклад 4

Уповноважена особа планує закупити послугу з експлуатації стадіону для проведення відбіркового матчу з футболу чемпіонату Європи між молодіжними національними збірними командами України та Фарерських островів (U–21). Визначаємо предмет закупівлі: надання послуг окремо для кожного спортивного заходу (або забезпечення участі в ньому чи його висвітлення): відбіркова гра до чемпіонату Європи, 4 раунд (чоловіки) (ІІ ранг) (згідно з Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України); ДК 021:2015: 92622000-7 — Послуги з організації спортивних заходів.

Нагадуємо: згідно з частиною 7 статті 3 Закону, придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини 1 цієї статті, здійснюється без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого цим Законом, у разі якщо здійснюється закупівля послуг, необхідних для проведення заходів з фізичної культури і спорту, фізкультурно-спортивної реабілітації та забезпечення підготовки й участі національних збірних команд України з видів спорту в міжнародних спортивних заходах, що включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України.

Під час здійснення закупівлі лікарських засобів, необхідних для проведення спортивних заходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, що включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, предмет закупівлі визначається за міжнародною непатентованою назвою лікарського засобу, формою випуску, дозуванням, обсягом, місцем поставки лікарських засобів окремо для кожного такого заходу.

Приклад 5

Уповноважена особа планує закупити лікарські засоби, необхідні для проведення відбіркового матчу з футболу чемпіонату Європи між молодіжними національними збірними командами України та Фарерських островів (U–21). Визначаємо предмет закупівлі надання послуг окремо для кожного спортивного заходу (або забезпечення участі в ньому чи його висвітлення): відбіркова гра до чемпіонату Європи, 4 раунд (чоловіки) (ІІ ранг) (згідно з Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України); ДК 021:2015: 92622000-7 — Послуги з організації спортивних заходів.

Закупівля протезних виробів (у тому числі протезно-ортопедичних виробів, ортопедичного взуття), спеціальних засобів для самообслуговування та догляду, засобів пересування, що виготовляються за індивідуальним замовленням відповідно до номенклатури та в межах граничних цін, і послуг з післягарантійного ремонту технічних та інших засобів реабілітації

Згідно з частиною 7 розділу II Порядку № 708, визначення предмета закупівлі протезних виробів (у тому числі протезно-ортопедичних виробів, ортопедичного взуття), спеціальних засобів для самообслуговування та догляду, засобів пересування, що виготовляються за індивідуальним замовленням відповідно до номенклатури та в межах граничних цін, і послуг з післягарантійного ремонту технічних та інших засобів реабілітації здійснюється окремо для кожної особи з інвалідністю та кожної особи з числа пільгових категорій населення згідно з їх індивідуальним замовленням.

Приклад 6

Уповноважена особа планує закупити протезно-ортопедичні вироби. Визначаємо предмет закупівлі за такою схемою: ФIО особи з інвалідністю; дата та номер замовлення; ДК 021:2015: 33183200-8 — Ортопедичні протези.

Зауважимо: згідно зі статтею 26 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні», безкоштовне забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації за індивідуальною заявкою інваліда, послугами з післягарантійного ремонту здійснюється у вигляді грошової допомоги інвалідам для оплати вартості виданих виробів та наданих послуг шляхом безготівкового перерахування коштів підприємствам, що виконали зазначені заявки та відповідають кваліфікаційним вимогам, які визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення. 

Отже, якщо видатки здійснюються замовником саме як відшкодування (компенсація) витрат і не передбачають укладання договору про закупівлю, норми Закону, а також нормативно-правових актів, розроблених на його виконання, на здійснення таких випадків не розповсюджуються.

Закупівля послуг з оцінки майна під час приватизації

Згідно з частиною 8 розділу II Порядку № 708, визначення предмета закупівлі послуг з оцінки майна під час приватизації здійснюється окремо для кожного об’єкта приватизації.

Приклад 7

Уповноважена особа планує закупити послугу з проведення незалежної оцінки об’єктів нерухомості, а саме: нежитлового приміщення. Оцінка проводиться з метою визначення ринкової вартості для приватизації шляхом продажу на аукціоні. Предмет закупівлі визначається за такою схемою: нежитлове приміщення площею ________ кв. м, місцезнаходження об’єкта оцінки: місто _________, вулиця _______, будинок _______; ДК 021:2015: 71310000-4 — Консультаційні послуги у галузях інженерії та будівництва.

Закупівля послуг, необхідних для проведення Всеукраїнською громадською організацією щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю заходів, передбачених Конвенцією ООН про права осіб з інвалідністю

Згідно з частиною 9 розділу II Порядку № 708, визначення предмета закупівлі послуг, необхідних для проведення Всеукраїнською громадською організацією щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю заходів, передбачених Конвенцією ООН про права осіб з інвалідністю, здійснюється за обсягом, номенклатурою та місцем надання послуг окремо для кожного заходу.

Приклад 8

Уповноважена особа планує закупити послугу з транспортного обслуговування, оренди конференц-зали, проживання та харчування 60 учасників інформаційного семінару. Визначаємо предмет закупівлі: Комплексна послуга з транспортного обслуговування, оренди конференц-зали, проживання та харчування 60 учасників; захід: Інформаційний семінар «Ефективне використання потенційних можливостей ГОІ в забезпеченні захисту соціальних, економічних, культурних інтересів осіб з інвалідністю»; ДК 021:2015: 98340000-8 — Послуги з тимчасового розміщення (проживання) та офісні послуги.

Закупівля товарів і послуг, необхідних для проведення заходів і офіційних прийомів за участю Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України та Міністра закордонних справ України

Згідно з частиною 10 розділу II Порядку № 708, визначення предмета закупівлі товарів і послуг, необхідних для проведення заходів і офіційних прийомів за участю Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України та Міністра закордонних справ України, здійснюється за обсягом, номенклатурою та місцем поставки товарів або надання послуг окремо для кожного заходу чи офіційного прийому.

Приклад 9

Уповноважена особа планує закупити послугу послідовного та синхронного перекладу з / на англійську мову під час участі Президента України. Визначаємо предмет закупівлі: 1 послуга; захід: Саміт Кримська платформа; ДК 021:2015: 79540000-1 — Послуги з усного перекладу.

Закупівля товарів і послуг, необхідних для проведення інспекційної діяльності представниками інших держав за міжнародними договорами та угодами в галузі контролю над озброєнням на території України

Згідно з частиною 11 розділу II Порядку № 708, визначення предмета закупівлі товарів і послуг, необхідних для проведення інспекційної діяльності представниками інших держав за міжнародними договорами та угодами в галузі контролю над озброєнням на території України, здійснюється за обсягом, номенклатурою та місцем поставки товарів або надання послуг окремо для кожного заходу з контролю над озброєнням на території України.

Приклад 10

Уповноважена особа планує закупити послугу харчування під час перебування багатонаціональної інспекційної групи (10 осіб) Данії для проведення інспекції оголошеного місця за ДЗЗСЄ (договором про звичайні збройні сили в Європі). Визначаємо предмет закупівлі: 10 осіб; захід: інспекція оголошеного місця за ДЗЗСЄ у період з 13 по 17 лютого 2020 року.

Наостанок нагадуємо, що неправильне визначення предмета закупівлі — це порушення законодавства. Відповідно до статті 16414 КУпАП за таке порушення передбачений штраф для посадових, службових, уповноважених осіб замовника у розмірі 1 700 грн (3 400 грн у разі повторного вчинення). Тож у наступний статті «Винятки, коли предмет закупівлі визначається не за Єдиним закупівельним словником: частина друга» завершимо огляд визначення предмета закупівлі робіт, послуг і товарів у нестандартних випадках.

Додатково на порталі RADNUK.COM.UA читайте:

Уповноважена особа

Публікації, тематикою яких є особливості організації закупівельної діяльності замовника

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО