ДСТУ 4163:2020 — чи обов’язковий для замовників і учасників?

Дімова Наталія
4258
27 Жовтня 2021
ДСТУ 4163:2020 — чи обов’язковий для замовників і учасників?
4258
27 Жовтня 2021

Питання читача

  • Добрий день, Раднику! Питання щодо оформлення документів згідно з ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів». Чи обов’язково використовувати в закупівельній діяльності?

Відповідь експерта

  • Згідно з наказом ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» «Про прийняття та скасування національних стандартів» № 144, на заміну старому ДСТУ 4163-2003 з 01.09.2021 почав діяти ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів».

Серед законодавчих нововведень, зокрема, такі:

  • деталізація складу довідкових даних про юридичну особу (реквізитів поштової адреси) — встановлено чітку послідовність реквізитів: назва вулиці, номер будинку, номер корпусу чи офісу (за потреби), назва населеного пункту, району, області, поштовий індекс;
  • закріплення в ДСТУ 4163:2020 вимоги щодо відповідності місця складення документа найменуванню населеного пункту згідно з Класифікатором об’єктів адміністративно-територіального устрою України;
  • підпис відтепер повинен містити найменування посади особи, яка підписує документ, особистий підпис (окрім електронних документів), власне ім’я і прізвище. Крім того, прізвище (у складі будь-якого реквізиту) друкується великими літерами. Ініціали особи, використання яких передбачалось у ДСТУ 4163:2003, наразі не використовуються;
  • документи складають державною мовою, крім випадків, передбачених законодавством про мови в Україні. Документи ж, адресовані державним органам, складають лише українською мовою;
  • вимоги щодо способу друкування документів: тексти документів постійного та тривалого зберігання (понад 10 років) друкують на одному боці аркуша. Документи тимчасового строку зберігання (до 10 років включно) можна друкувати на лицьовому і зворотному боці аркуша.

На які документи поширюється ДСТУ 4163-2003? На організаційно-розпорядчі документи (як в електронному, так і в паперовому форматі), зокрема:

  • організаційні (положення, статути, посадові інструкції, штатні розписи тощо);
  • розпорядчі (постанови, рішення, накази, розпорядження);
  • інформаційно-аналітичні (акти, довідки, доповідні записки, пояснювальні записки, службові листи тощо).

Хто з суб’єктів має керуватися ДСТУ 4163-2003? Вимог ДСТУ 4163:2020 обов’язково повинні дотримуватися такі категорії суб’єктів:

  • державні органи;
  • органи місцевого самоврядування;
  • установи, підприємства, організації та інші юридичні особи незалежно від їх функціонально-цільового призначення та форми власності.

Проте, відповідно до вимог законодавства, не закріплена обов’язковість дотримання ДСТУ 4163-2003 для фізичних осіб — підприємців, а також адвокатів та інших самозайнятих осіб.

Отже, визначаючи основні аспекти використання ДСТУ 4163:2020, слід зазначити:

  1. ДСТУ 4163:2020 є обов’язковим для замовників у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі», проте не кожен учасник повинен його дотримуватись. Зокрема, якщо учасником є ФОП, то недотримання ним при складанні документів ДСТУ 4163:2020 не буде мати для нього жодних негативних наслідків.
  2. Окремо потрібно звернути увагу на застосування ДСТУ 4163:2020 через призму Закону України «Про публічні закупівлі», адже використання учасниками цього нормативного акта буде обов’язковим лише в тому випадку, якщо замовник чітко це передбачить у вимогах до процедури закупівлі чи спрощеної закупівлі. В іншому випадку правила засвідчення не розповсюджуватимуть свою дію на документи, подані у складі тендерної пропозиції / пропозиції учасником, та їх недотримання не буде підставою для відхилення.

Більше корисних порад та рекомендацій на порталі RADNUK.COM.UA в таких публікаціях:

Гід для новачків

Перші кроки до успішної участі в публічних закупівлях

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО