Як купити товари в електронному каталозі Prozorro Market — у запитаннях та відповідях

Ольга Нос
2779
23 Липня 2021
Як купити товари в електронному каталозі Prozorro Market — у запитаннях та відповідях
2779
23 Липня 2021

Кількість замовників, які користуються Prozorro Market, з початку року зросла майже на третину: з 1 700 на кінець 2020 року до 2 600 на 17.05.2021. Зі зростанням кількості замовників, які вперше здійснюють закупівлі з використанням каталогів, зростає й кількість запитань щодо роботи замовника на Prozorro Market. У цьому матеріалі зібрані найрозповсюдженіші запитання та відповіді на них. Почнемо з початку.

Які види закупівель є на Prozorro Market?

Закупівлі товарів через електронний каталог регулюються Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та постановою Кабінету Міністрів України № 822 від 14.09.2020 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу» (далі — Порядок). Порядок визначає структуру, механізм формування, використання електронного каталогу в електронній системі закупівель відповідно до Закону.

Наразі Порядок передбачає два види закупівель через електронний каталог Prozorro Market:

  • у разі здійснення закупівель товарів, вартість яких не перевищує 50 тис. грн, замовник здійснює відбір постачальника шляхом формування замовлення в електронному каталозі з дотриманням принципів здійснення закупівель, визначених статтею 5 Закону (пункт 53 Порядку);
  • у разі здійснення закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою ніж 200 тис. грн, для замовників, визначених пунктами 1–3 частини 1 статті 2 Закону, та меншою ніж 1 млн грн для замовників, визначених пунктом 4 частини 1 статті 2 Закону, замовник здійснює відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників (пункт 56 Порядку).

Наразі майже 30 % закупівель (в очікуваній вартості) в електронному каталозі замовники здійснюють через запит ціни пропозицій.

При здійсненні таких закупівель користуйтеся на порталі RADNUK.COM.UA алгоритмами:

1.      Алгоритм здійснення закупівель через електронний каталог (Prozorro Market) до 50 тис. грн;

2.      Алгоритм проведення закупівель через Prozorro Market від 50 тис. грн.

Як планувати закупівлю через електронний каталог?

Якщо замовник планує купувати товари прямою закупівлею через електронний каталог, то вона в річному плані закупівель зазначається як закупівля без використання електронної системи закупівель, з приміткою «е-каталог».

Якщо замовник планує використовувати запит ціни пропозицій, то відповідно до пункту 7 частини 7 статті 3 Закону придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини 1 цієї статті, здійснюється без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого цим Законом, у разі якщо закупівля товарів здійснюється з використанням електронного каталогу. У разі здійснення закупівлі у випадках, передбачених частиною 7 статті 3 Закону, замовник обов’язково оприлюднює в електронній системі закупівель, відповідно до статті 10 цього Закону, звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Отже, згідно з пунктом 5 частини 2 статті 4 Закону замовник має зазначити в річному плані закупівель договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Проте в електронній системі закупівель відсутня відповідна технічна реалізація.

Щодо того, який вид закупівлі зазначати у плані при запиті ціни пропозицій, то, наразі на різних майданчиках це реалізовано в різний спосіб: на частині майданчиків при плануванні потрібно зазначати тип процедури – запит ціни пропозицій (наприклад, ДЗО), на частині – допорогова / спрощена закупівля (наприклад, Smarttender.biz), на деяких можливі обидва варіанти (zakupki.prom).

Скільки часу триває закупівля на Prozorro Market?

У середньому від оголошення до укладання договору про закупівлю, укладеного з використанням електронного каталогу (далі — договір про закупівлю), закупівлі через запит ціни пропозицій тривають 8 календарних днів, прямі закупівлі — 4 календарні дні.

Які товари можна придбати в електронному каталозі?

Станом на липень 2021 в каталозі представлено 14  тис. пропозицій у 500 категоріях від більш ніж 1 000 постачальників. Найбільш популярними є:

  1. 33000000-0 Медичне обладнання, фармацевтична продукція та засоби особистої гігієни 3 082 (28,95 %);
  2. 30000000-9 Офісна та комп’ютерна техніка, устаткування та приладдя, крім меблів та пакетів програмного забезпечення 2 812 (26,42 %);
  3. 09000000-3 Нафтопродукти, паливо, електроенергія та інші джерела енергії 1 738 (16,33 %);
  4. 39000000-2 Меблі (у тому числі офісні меблі), меблево-декоративні вироби, побутова техніка (крім освітлювального обладнання) та засоби для чищення 856 (8,04 %);
  5. 15000000-8 Продукти харчування, напої, тютюн та супутня продукція 742 (6,97 %).

Які терміни на укладання договору про закупівлю за результатами закупівлі в електронному каталозі?

Відповідно до пункту 53 Порядку в разі здійснення закупівель товарів, вартість яких не перевищує 50 тис. грн, замовник здійснює відбір постачальника шляхом формування замовлення в електронному каталозі з дотриманням принципів здійснення закупівель, визначених статтею 5 Закону.

Пункт 56 Порядку визначає, що в разі здійснення закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою ніж 200 тис. грн, для замовників, визначених пунктами 1–3 частини 1 статті 2 Закону, та меншою ніж 1 млн грн для замовників, визначених пунктом 4 частини 1 статті 2 Закону, замовник здійснює відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників.

Згідно з абзацом 8 пункту 2 Порядку переможець відбору — постачальник, пропозиція якого визначена економічно вигідною за результатами здійсненого замовником замовлення та / або запиту ціни пропозицій в електронному каталозі.

Отже, і в тому, і в іншому випадку замовник укладає договір про закупівлю з переможцем відбору не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня отримання від переможця відбору повідомлення щодо наміру укласти договір про закупівлю відповідно до пункту 66 Порядку.

Чи можна на Prozorro Market купити кілька товарів за одним договором про закупівлю?

Що стосується можливості придбати кілька товарів через запит ціни пропозицій, то відповідно до абзацу 2 пункту 56 Порядку запит ціни пропозицій формується в разі, коли у профілі товару розміщено дві або більше пропозиції товару від постачальників. Тобто запит ціни пропозицій здійснюється в конкретному профілі товару. Це означає, що в одній закупівлі можна придбати один товар.

Відповідно до пункту 67 Порядку замовник може укласти договір про закупівлю з переможцем відбору, якого було відібрано в межах четвертої цифри Єдиного закупівельного словника за результатами замовлення / запиту ціни пропозицій.

На багатьох майданчиках є можливість вибрати товари в одного постачальника (без запиту ціни пропозицій). У такому випадку можна укласти один договір про закупівлю на всі товари, які замовник придбав у одного постачальника без запиту ціни пропозицій.

Чи можна купити товари без використання спрощеної закупівлі, якщо двічі не відбувся запит ціни пропозицій?

Відповідно до пункту 1 частини 7 статті 3 Закону придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини 1 цієї статті, здійснюється без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого цим Законом, у разі якщо було двічі відмінено спрощену закупівлю через відсутність учасників. При цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, вимоги до учасника не повинні відрізнятися від тих, що були визначені замовником в оголошенні про спрощену закупівлю.

Відповідно до пункту 7 частини 7 статті 3 Закону придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини 1 цієї статті, здійснюється без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого цим Законом, у разі якщо закупівля товарів здійснюється з використанням електронного каталогу.

Таким чином, закупівля через електронний каталог вже є виключенням, при якому замовник може не проводити спрощену закупівлю. Отже, у випадку, якщо запит ціни пропозицій не відбувся двічі, замовник має проводити виключно спрощену закупівлю або ж повторно запит ціни пропозицій.

Успів у здійсненні закупівель та додатково користуйтеся на порталі RADNUK.COM.UA такими матеріалами:


Додатково пропонуємо переглянути вебінар на тему: Закупівля через електронний каталог (ProZorro Market)

Спрощена закупівля

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг на так звані допорогові суми, тобто вартість яких є нижчою 200 тис. грн для товарів і послуг та нижче 1 млн. грн для робіт (звичайні замовники), або вартість яких є нижчою 1 млн. грн для товарів і послуг та нижче 1,5 млн. грн для робіт, якщо йдеться про спецзамовників

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО