Комп’ютерна програма як об’єкт авторського права

Ганна Довгая
3267
8 Березня 2021
Комп’ютерна програма як об’єкт авторського права
3267
8 Березня 2021
Рішення АМКУ № 748-р/пк-пз від 16.01.2021, оголошення № UA-2020-12-21-010575-c

Позиція скаржника

Скаржник вважає, що замовником був порушений порядок проведення переговорної процедури закупівлі, передбачений статтею 40 Закону, а рішення, яке відбулося за результатами проведених переговорів з учасником процедури закупівлі про визначення переможця та намір укласти договір про закупівлю з ТОВ НВП «І», прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України, внаслідок чого порушені права та інтереси скаржника.    

Підставою (обґрунтуванням) для застосування вказаної переговорної процедури закупівлі замовник вважає необхідність захисту прав інтелектуальної власності (пункт 2 частини 2 статті 40 Закону). Скаржник, посилаючись на статтю 40 Закону, зазначає, що замовник не має достатньо підстав оголошувати вказану переговорну процедуру закупівлі, яка призводить до дискримінації (позбавляє права на участь) інших потенційних учасників, у тому числі і скаржника, та обмежує конкуренцію.

Обґрунтування застосування переговорної процедури:

Замовник з 2010 року експлуатує комп’ютерну програму «ІТ-Предприятие» (ІТ-Enterprise). Розробник і власник авторських прав на комп’ютерну програму «ІТ-Предприятие» (ІТ-Enterprise) — ТОВ НВП «І». Під час впровадження вказаний програмний комплекс адаптовано під специфіку нашого підприємства як за допомогою інструментів конфігурації, так і зміни програмного коду «ядра» системи з метою комплексного виконання задач замовником. Водночас замовник 01.10.2020 уклав договір № 1475/ТМО-176/20, предметом якого є послуги з системного оновлення та супроводу програмного комплексу на платформі «ІТ-Enterprise» шляхом передачі невиключного права на використання програмного комплексу згідно з Ліцензійною угодою. Відповідний договір діє до 31.12.2020.

У свою чергу, відповідний договір передбачає, що виключно майнові авторські права на програмний комплекс належать ТОВ НВП «І», що підтверджено наступними документами:

  • свідоцтвом про реєстрацію авторського права на твір № 6016 від 29.07.2002 Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства науки та освіти України щодо комп’ютерної програми «ІТ-Предприятие»;
  • свідоцтвом про реєстрацію авторського права на твір № 67152 від 11.08.2016 Державної служби інтелектуальної власності України щодо комп’ютерної програми «ІТ-Enterprise».

Безпосередньо ліцензійною угодою до даного договору (від 01.10.2020 № ЛС/1475)  замовнику заборонено в тому числі розкривати технологію, роз’єднувати, перекомпоновувати, декомпілювати, дезисемблювати текст програмного комплексу. Крім того, ліцензійною угодою забороняється використання програмного або апаратного забезпечення, яке дозволить обійти засоби захисту від несанкціонованого використання, що поставляються з програмним комплексом.

Разом з тим на сьогодні у замовника виникла нагальна потреба у доопрацюванні програмного комплексу, а саме: необхідно провести конфігурування (налаштування) програмного комплексу «IT-Enterprise», доопрацювати окремі модулі програмного комплексу відповідно до потреб замовника.

У зв’язку із вищезазначеним, через необхідність захисту права інтелектуальної власності, а саме: авторського та майнового права на програмний комплекс, та через відсутність конкуренції з технічних причин (згідно з умовами ліцензійної угоди) вбачається, що відповідна послуга з конфігурування (налаштування) програмного комплексу «IT-Enterprise», доопрацювання окремих модулів програмного комплексу відповідно до потреб замовника може бути надана виключно певним суб’єктом господарювання — автором та власником особистих немайнових та майнових прав на програмний комплекс відповідно до свідоцтва про реєстрацію авторського права, ТОВ НВП «І».

Позиція Органу оскарження

Враховуючи викладене, зокрема, надані замовником інформацію та документи, скаржником не спростовано необхідність захисту прав інтелектуальної власності та правомірність застосування замовником переговорної процедури закупівлі з наведених вище підстав, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині.

Передплачуйте портал RADNUK.COM.UA. Ми розкриємо для вас ще більше нюансів чинної редакції Закону про закупівлі та оприлюднимо корисні рішення Органу оскарження! Оберіть для себе зручний тариф зі знижкою.

Практика АМКУ

Публікації щодо результатів розгляду скарг органом оскарження (Антимонопольний комітет України), зокрема, новини практики оскарження, приклади, коментарі, особливості, судова практика з цього питання

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО