Фізико-хімічні показники природного газу

Ганна Довгая
3688
22 Листопада 2020
Фізико-хімічні показники природного газу
3688
22 Листопада 2020

Нехай вас не лякає назва цієї статті, нижче розглянемо, яку норму не варто включати до складу тендерної документації на основі

 Рішення АМКУ від 14.08.2020 № 15577-р/пк-пз, оголошення № UA-2020-07-08-003815-c.

Скаржник повідомляє про порушення замовником порядку проведення процедури закупівлі, зокрема, невиконання рішення Органу оскарження, та просить зобов’язати замовника внести зміни до тендерної документації.

Вимога тендерної документації

Згідно з пунктом 1 розділу 3 документації учасники підтверджують якість газу, що постачатиметься до об’єктів замовника, шляхом завантаження паспортів фізико-хімічних показників природного газу за відповідними маршрутами системи ГТС за місцезнаходженням об’єктів замовника, що зазначаються в додатку 3 до документації, з підписами відповідальних посадових осіб оператора ГТС, виданих не більше місячної давнини відносно дати подання тендерної пропозиції.

Позиція скаржника

ТОВ «Г» зазначає, що з вищевикладеного випливає, що паспорт повинен бути виданий на території Закарпатської області. Відповідно до наведеної інформації, яка міститься на офіційному сайті Оператора газотранспортної системи України, здійснює транспортування природного газу для споживачів України від різних постачальників газу українського походження, що поступає до магістральних газопроводів ОГС від газовидобувних компаній: ПАТ «Укргазвидобування», ПАТ «Укрнафта», приватних видобувних компаній.

При прийманні природного газу до магістральних газопроводів Оператором ГТС в обов’язковому порядку здійснюється перевірка його якості. Контроль за якістю природного газу (у тому числі, визначення його компонентного складу та теплоти згоряння), який передається до газорозподільних мереж Оператора ГТС із газопостачання, проводиться 65 хіміко-аналітичними лабораторіями Оператора ГСТ. Усі вони атестовані з урахуванням вимог нормативно-технічної документації, наказів та розпоряджень Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, НАК «Нафтогаз України», ТОВ «Оператор газотранспортної системи».

За результатами здійснення аналізу видаються паспорти фізико-хімічних показників природного газу, які оприлюднюються на офіційному сайті Оператора ГТС. ТОВ «Г» зазначає, що паспорт фізико-хімічних показників видається лише для виробників природного газу.

Замовник самостійно завжди може перевірити якість поставленого газу за посиланням, зокрема, за місцем поставки товару. Для цього замовнику не потрібно встановлювати дискримінаційних вимог щодо паспортів фізико-хімічних показників природного газу за відповідними маршрутами системи ГТС за місцезнаходженням об’єктів замовника, що зазначаються в додатку 3 документації, з підписами відповідальних посадових осіб Оператора ГТС, виданих не більше місячної давнини відносно дати подання тендерної пропозиції.

Позиція замовника

  1. Викладаючи такого змісту вимогу в документації, тендерний комітет перш за все виходив із загальних вимог цивільного права, закріпленого в статті 662 ЦК України, щодо обов’язку продавця одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства. Згідно з частиною 4 статті 673 ЦК України, якщо законом встановлено вимоги щодо якості товару, продавець зобов’язаний передати покупцеві товар, який відповідає цим вимогам.
  2. Посилаючись на статті 12, 13 Закону України «Про ринок природного газу», повідомляємо, що законодавством та умовами проєкту договору про постачання природного газу чітко визначено, що виключно на постачальника газу, незалежно від його місця реєстрації, території проведення господарської діяльності або джерел походження його газу (ресурсу), покладається безумовний обов’язок забезпечити поставку газу належної якості, який відповідає встановленим стандартам, а споживач, у свою чергу, вправі вимагати від постачальника підтвердити відповідність якості газу для його потреб певним встановленим фізико-хімічним параметрам.
  3. Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 (далі — Кодекс ГРМ), встановлено, що якість природного газу — параметри фізико-хімічних показників природного газу — має відповідати вимогам цього Кодексу. Основний показник якості природного газу — теплота згоряння (калорійність) — залежить від джерела походження газу. Відповідно до ГОСТ 5542-87 теплота згоряння повинна бути не нижчою за 7600 ккал/куб. м.
  4. Залежно від маршрутів транспортування та джерела походження газ різниться своїми фізико-хімічними показниками, і такий показник, як теплота згоряння (калорійність), у різних областях, навіть районах однієї області може відрізнятися калорійністю.

Враховуючи те, що фізико-хімічні показники природного газу залежать від маршрутів транспортування та джерел його походження, для підтвердження відповідності товару вимогам законодавства замовником встановлена вимога до учасників надати документ, що підтверджує якість природного газу (паспорт фізико-хімічних показників природного газу), що засвідчує якість природного газу в газорозподільній мережі за місцем поставки і дає змогу перевірити маршрут його транспортування та джерело походження.

Позиція Органу оскарження

Замовник не довів необхідність встановлення зазначеної умови документації в наведеній вище редакції. За таких умов взяти участь у процедурі закупівлі зможуть лише ті учасники, які зможуть надати паспорти фізико-хімічних показників природного газу за відповідними маршрутами системи ГТС за місцезнаходженням об’єктів замовника, з підписами відповідальних посадових осіб оператора ГТС, видані не більше місячної давнини відносно дати подання пропозиції, що є дискримінаційним щодо інших суб’єктів господарювання, зокрема скаржника.

Ба більше, замовник самостійно може перевірити якість поставлено газу за посиланням.

Враховуючи викладене, зобов’язано замовника внести зміни до тендерної документації.

Також варто на порталі RADNUK.COM.UA переглянути статтю «Технічна специфікація і варіанти її сприйняття учасниками».

Практика АМКУ

Публікації щодо результатів розгляду скарг органом оскарження (Антимонопольний комітет України), зокрема, новини практики оскарження, приклади, коментарі, особливості, судова практика з цього питання

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО