Звітування по закупівлях: строки та особливості

Катерина Плашенко
3412
13 Квітня 2022
Звітування по закупівлях: строки та особливості
3412
13 Квітня 2022

У такий складний для нашої країни час вчасне та якісне забезпечення товарами, роботами та послугами є надзвичайно важливим. Для ефективного проведення закупівель та постачання товарів, робіт та послуг без затримок замовники наразі користуються постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 169 «Про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (далі — Постанова № 169). Актуальну редакцію Постанови № 169, до якої неодноразово вносилися зміни, можна знайти на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Правова база» — «Постанови»).

Сьогодні ми детально розглянемо питання звітування по закупівлях під час воєнного часу: як звітувати, у які строки, хто відповідальний, нюанси звітування по закупівлях до 50 тис. грн, як краще сформулювати строк виконання договору тощо.

Строки звітування за Постановою № 169

Відповідно до пункту 3 частини 1 Постанови № 169 «… замовник/державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом».

Таким чином, звітувати за договором, укладеним відповідно до Постанови № 169, потрібно не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Щодо неможливості оприлюднення звіту за договором раніше ніж до завершення воєнного стану в Постанові не йдеться, тому, в принципі, замовники можуть звітувати відразу після укладання такого договору. Водночас, зважаючи, що оприлюднена інформація буде у відкритому доступі та ворог може використати її у своїх цілях, радимо замовникам дочекатися завершення / припинення воєнного стану і лише тоді звітувати. Зверніть увагу, що замовник оприлюднює у визначений строк договір про закупівлю та всі додатки до нього.

Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України «Про інформацію» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Щодо неоприлюднення договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом, та що вважається інформацією з обмеженим доступом, більш детально читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Нові алгоритми закупівель в умовах воєнного стану від 22.03.2022 за Постановою № 169».

На кого покладена відповідальність за звітування згідно з Постановою № 169

Постановою № 169 чітко не визначено, яка саме особа замовника може займатися закупівлями та відповідає за звітування під час воєнного стану. Отже, закупівлями може займатися будь-яка службова (посадова) особа замовника, у якої є можливість працювати під час війни. Це може бути як уповноважена особа, так і будь-який інший співробітник без прив’язки до освіти, фаху, спеціалізації, вмінь, навичок тощо.

Нюанси звітування по закупівлях до 50 тис. грн

На порталі RADNUK.COM.UA у статті «Закупівлі до 50 тисяч. Дилема: чи затверджуємо по них переліки та обсяг і коли публікуємо» ми розглянули два варіанти оприлюднення інформації по закупівлях вартістю до 50 тис. грн.

Варіант 1 — на підставі роз’яснення Мінекономіки: якщо вартість закупівлі не перевищує 50 тис. грн, замовники повинні дотримуватися положень Закону «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) і відповідно до статті 4 Закону оприлюднити річний план / зміни до нього в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження річного плану / змін до нього.

Потім, відповідно до пункту 13 частини 1 статті 10 Закону, оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, — протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

Нагадаємо, що листи Мінекономіки мають виключно рекомендаційний та інформативний характер.

Варіант 2 — згідно з Постановою № 169: затвердити обсяги і переліки по усіх закупівлях, необхідних під час воєнного стану, відповідним внутрішнім наказом, у якому додатково вказати, що всі закупівлі, які здійснюються під час воєнного стану, не включаються до річного плану закупівель.

Відповідно, замовник оприлюднює інформацію за договором, укладеним відповідно до Постанови № 169, керуючись пунктом 3 частини 1, тобто не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

Замовник вирішує на власний розсуд, яким варіантом скористатися. Водночас група компаній «Радник» радить замовникам звітувати по закупівлях вартістю до 50 тис. грн у спосіб, визначений у варіанті 2.

Як правильно прописати в договорі строки виконання

Під час укладання договору відповідно до Постанови № 169 замовникам доцільно обмежити строки виконання договору / виконання зобов’язань за договором періодом воєнного стану.

На порталі RADNUK.COM.UA у статті «Нюанси укладення договорів без використання ЕСЗ у період воєнного стану» наведений приклад формулювання строку дії договору, укладеного відповідно доПостанови № 169, який радимо використовувати.

Замовникам також варто вказувати в договорах, укладених згідно з Постановою № 169, посилання на воєнний стан як форс-мажорну обставину (обставину непереборної сили). Нагадаємо, що Торгово-промислова палата України (далі — ТПП України) засвідчила загальним офіційний листом від 28.02.2022, що військова агресія Російської Федерації проти України, яка призвела до введення воєнного стану, є форс-мажорною обставиною (обставина непереборної сили).

Наголошуємо, що під час здійснення закупівель, передбачених Постановою № 169, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, таких як добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія, ефективність, недискримінація учасників; об’єктивне та неупереджене визначення переможця, запобігання корупційним діям і зловживанням тощо. Основне правило зараз для кожного українця — це чинити по совісті та керуватися правилами людської гідності! Зловживання при здійсненні закупівель недопустиме!

Тримаймося разом, бо разом ми сила! Усе буде Україна! Слава Україні!

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО