Питання передплатника порталу Радник
- Із 01.07.2023 повертається ПДВ на деякі товари. За результатами процедури відкриті торги укладено договір на закупівлю медикаментів (діазепам, натрію оксибутират тощо). Ціна договору без ПДВ. Що робити з договором з 01.07.2023: зменшити кількість товару, щоб не збільшити суму? Або збільшити суму договору?
Відповідь експерта із закупівель
- Відомо, що в період воєнного стану замовники під час закупівель користуються постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178, якою затверджено особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі — Особливості).
Згідно з пунктом 19 Особливостей істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку зі зміною ставок податків і зборів та / або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування — пропорційно до зміни таких ставок та / або пільг з оподаткування, а також у зв’язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування.
Під час дії карантину, починаючи з березня 2020 року та до 30.06.2023 було звільнено від оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) та сплати ввізного мита операції з ввезення на митну територію України та / або операції з постачання на митній території України окремих лікарських засобів, медичних виробів та / або медичного обладнання.
Вичерпний перелік було затверджено постановою КМУ від 20.03.2020 № 224. Дію даної постанови було припинено з 01.07.2023, а отже з цієї дати товари із зазначеного переліку оподатковуються на загальних підставах.
А це, у свою чергу, означає, що замовники мають можливість внести зміни до істотних умов договору на підставі підпункту 6 пункту 19 Особливостей (приклад додаткової угоди за підпунктом 6 пункту 19 Особливостей).
Зауважимо, що зміна на підставі підпункту 6 пункту 19 Особливостей, на відміну від підпункту 2 цього пункту, не містить заборони щодо збільшення суми договору. Тому при зміні істотних умов договору в такому випадку зменшувати кількість товару не обов’язково та допускається збільшення суми договору (або ж зменшення, залежно від зміни ставок податків і зборів та / або зміни умов щодо надання пільг з оподаткування).
Питання зміни ставок податків також аналізувалось у статтях: