Відповідно до підпункту 2 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) Особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім, зокрема, випадку погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Ця норма викликає багато запитань, наприклад щодо строків внесення змін, періоду коливання, відсотка коливання тощо. Через це доволі часто робляться помилки під час внесення змін.
Поряд з цим у закупівельників викликає дисонанс обставина відсутності обмеження відсотком коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, як звично було за пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.
Щоб розібратися, як правильно та у яких випадках використовувати наведену підставу, не зайвим буде взяти до уваги перелік корисних посилань на статті порталу RADNUK.COM.UA щодо нюансів внесення змін до договору про закупівлю за підпунктом 2 пункту 19 Особливостей.
- «Особливість застосування підпункту 2 пункту 19 Особливостей: погодження зміни ціни в разі коливання ціни на ринку», у якій представник уповноваженого органу наводить правові підстави застосування наведеної норми.
- «Мінекономіки про те, що коливання ціни на ринку може відбуватись, не обмежуючись періодичністю та відсотковою межею», де проаналізовано роз’яснення міністерства щодо питань відсотка коливання та частоти внесення змін.
- «Ведення договору простою мовою, або Поради та секрети співпраці з постачальником, зокрема у разі коливання цін на ринку», у якій наведено нюанси договірних відносин та подальших змін за нормою підпункту 2 пункту 19 Особливостей.
- «Чи може бути довідка зі статистики підставою для збільшення ціни», що містить відповідь на запитання щодо використання довідки статистики як документального підтвердження коливання.
Окремо варто ознайомитись з публікацією блогу Товариства з обмеженою відповідальністю «Тендерне агентство Радник» «Чи брати до уваги висновок Верховного Суду у справі № 922/2321/22 під час внесення змін до договору за наявності випадку, передбаченого підпунктом 2 пункту 19 Особливостей», у якій визначено відмежування висновку Верховного Суду від описаної норми.
Своєю чергою, в рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями опрацьовано категорію «Особливості 1178 (локалізація)» розділу «Зразки документів замовникам за Особливостями». За результатом їх опрацювання встановлено актуальність зразків цієї категорії.