З останніх змін до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), минуло вже достатньо часу, але в учасників закупівельного процесу продовжують виникати питання.
Розглядаємо актуальні теми та активно працюємо, щоб заздалегідь попередити здійснення порушень. Пропонуємо матеріали, які опубліковані цього тижня та можуть бути корисними для вашої роботи і допоможуть бути в курсі останніх тенденцій у галузі публічних закупівель:
- Які документи слід вимагати, якщо в замовника не відбулись відкриті торги і він має намір заключити «прямий» договір, чи потрібно вимагати документи за пунктом 44 Особливостей. У статті «Укладення прямого договору у зв’язку з тим, що жоден учасник не взяв участь у відкритих торгах» наведено детальний огляд вказаних питань.
- Невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню, вважається значним порушенням та відповідно до статті 16414 Кодексу України про адміністративні правопорушення тягне за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника. Наводимо огляд практики ДАСУ за особливостями у матеріалі «Шість невідповідностей переможця умовам ТД та інші порушення: практика ДАСУ за особливостями» з метою застерегти від подібних правопорушень. Також проаналізували, чи може Держаудитслужба визначати конкретний вид і міру дисциплінарного стягнення, у статті «Чи наділена ДАСУ правом притягувати до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях? Рішення суду».
- Чи має право певний відділ, заснований міською радою, укладати договір з комунальною установою, яка є в підпорядкуванні цього відділу та заснована цією ж міською радою? Якщо вони вважаються пов’язаними особами в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі», то укладати договір у результаті процедури закупівлі не мають права. Пов’язаною може вважатись юридична особа, яка здійснює контроль над учасником процедури закупівлі. Чи має значення пов’язаність осіб, якщо замовник укладає «прямий» договір без застосування процедур закупівель. Ці та інші питання щодо пов’язаності осіб, а також практика рішень органів оскарження докладно розглянуті у статті «Пов’язаність осіб у закупівлях: на що треба звертати увагу».
- Нафтогаз наголосив, що датою остаточних розрахунків за спожитий природний газ у березні 2023 року згідно з умовами Договору є 15.05.2023. Що це означає і як діяти замовникам, розглядаємо у статті «Продовження дії договору, укладеного з ТОВ ‟Газопостачальна Компанія ‟Нафтогаз Трейдингˮ не буде».
Нагадуємо, що на нашому порталі ви можете знайти розділ «Зразки документів», який ми постійно оновлюємо. Ці зразки ми готуємо з метою забезпечити вам максимально зручний і ефективний процес роботи. Зокрема, радимо звернути увагу на добірку «Приклади документів для проведення відкритих торгів з особливостями, в якій ми зібрали найактуальніші на сьогодні зразки документів. Зокрема, на портал додано зразок протоколу надання пояснення на запит моніторингу, у разі потреби користуйтеся!