Найважливіше на закупівельному фронті (до 01.09.2023)

Лілія Груздо
2608
2 Вересня 2023
Найважливіше на закупівельному фронті (до 01.09.2023)
2608
2 Вересня 2023

Розпочинається осінь,  нова пора року і разом з тим новий етап у роботі закупівельника. Зокрема, з початком осені закупівлі через електронний каталог відбуватимуться по-новому. Фахівці порталу Радник активно працюють і досліджують як звичайні публічні закупівлі, так і оборонні. Тому на порталі Радник відповіді на питання, які виникають під час роботи, може знайти закупівельник із будь-якої сфери. І не лише закупівельник, а й учасник — постачальник, надавач послуг чи виконавець робіт. Усе, що стосується закупівель, — необхідні документи, інформація та завжди вчасно опубліковані новини — ви знайдете на порталі.

  • 01.09.2023 набули чинності зміни, що передбачені постановою КМУ від 04.07.2023 № 677 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань публічних закупівель». Звичний закупівельникам «запит ціни пропозиції» змінився на «запит пропозиції постачальників». У запиті пропозицій, вартість якого не перевищує 500 тис. гривень, замовник може визначити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення, у тому числі конкретну торговельну марку. Тобто в цьому контексті це право, а не обов’язок замовника. Утім, рекомендуємо користуватись таким функціоналом, оскільки до змін було чимало скарг від замовників на неякісний товар. Огляд змін наводимо у статті «Порівняльна таблиця змін до Постанови № 1178, що набудуть чинності 01.09.2023».
  • У разі, якщо запит пропозиції постачальника не відбувся і вартість закупівлі допорогова, замовник окрім використання електронного каталогу може провести або спрощену закупівлю за наказом ДП «Прозорро» № 25, або «пряму» закупівлю без використання електронної системи. У разі, коли закупівля товару, вартість якого становить або перевищує 100 тис. грн, з використанням електронного каталогу не відбулася, замовник здійснює закупівлю шляхом застосування або відкритих торгів, або запиту пропозицій постачальників в електронному каталозі. У статті «Алгоритм закупівель із використанням електронного каталогу за Особливостями з 01.09.2023» докладно розглянули проведення запиту пропозицій постачальників відповідно до нововведень.
  • Постановою КМУ від 11.11.2022 № 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» не передбачено спеціальних можливостей у разі, якщо не відбулися відкриті торги, використати виключення щодо укладання прямого договору. Отже, замовник може або повторно провести відкриті торги або спрощену закупівлю, або здійснити відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників. Також перед повторною закупівлею рекомендуємо провести моніторинг ринку, можливо, очікувана вартість занижена або технічні вимоги не актуальні. Найактуальніші питання щодо  проведення оборонних закупівель розглянули у статті «Сім проблемних питань щодо оборонних закупівель після змін від 21.07.2023».
  • ДП «Прозорро» здійснило доопрацювання системи, за результатами яких замовники або безпосередньо донорські організації можуть оголошувати і проводити закупівлі в системі Prozorro, дотримуючись при цьому не українського законодавства, а правил, встановлених такими організаціями. Донорська процедура реалізована на базі спрощених закупівель і дозволяє гнучко налаштовувати процедуру під правила того чи іншого донора. Наразі така процедура доступна для користувачів на більшості майданчиків, що є частиною системи Prozorrо. Особливості проведення таких закупівель докладно розглянули у статті «Нова процедура закупівлі, що була реалізована в системі Прозорро (донорські закупівлі)».
  • У разі пошкодження будівлі внаслідок російської агресії важливо правильно і в повному обсязі здійснити всі кроки щодо належної фіксації пошкодження нерухомого майна, для того щоб надалі правильно сформулювати предмет закупівлі (проведення капітального чи поточного ремонту), а також мати право на відповідну компенсацію. Лише за результатами оформлення відповідних документів (зокрема, звіту), можна визначити, підлягає будівля капітальному ремонту, знесенню чи лише поточному ремонту. Для того щоб провести капітальний ремонт будівлі, яка постраждала внаслідок російської агресії, необхідно оформити ряд обов’язкових документів. У статті «Покроковий механізм проведення ремонту будівлі, яка постраждала від російської агресії» детально розглянули способи проведення закупівель для ремонту будівель, які пошкоджено внаслідок війни.

До речі, кожен передплатник порталу має можливість завантажити зразок протоколу відміни запиту пропозицій постачальників у разі відсутності подальшої потреби.

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО