Найголовніше за тиждень (до 04.10.2024)

Лілія Груздо
765
5 Жовтня 2024
Найголовніше за тиждень (до 04.10.2024)
765
5 Жовтня 2024

Цього тижня пропонуємо розібратися з продовженням дії договору в обсязі 20 %, можливістю зміни місця поставки товару в договорі, укладеному відповідно до ЗПП, та як замовнику протидіяти учасникам ЗПП, які на етапі укладання договору пропонують змінити кількість та вартість позицій закупівлі. Також з’ясуємо, чи вважається арифметична помилка формальною та в яких випадках скаржнику не повертаються кошти, сплачені під час оскарження.

  • Підпунктом 8 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон). Якщо замовник уклав договір про закупівлю у 2024 році, у тому числі відповідно до пункту 10 Особливостей, яким передбачена, зокрема, закупівля товару через каталоги, він має можливість на початку 2025 року продовжити такий договір на 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, на підставі підпункту 8 пункту 19 Особливостей. У статті «Запит пропозицій постачальників та продовження дії договору про закупівлю в обсязі 20 % на початку року» детально розібралися, в яких випадках замовник не може застосувати підпункт 8 пункту 19 Особливостей.
  • Істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 Особливостей. При цьому використання електронного каталогу, згідно з пунктом 10 Особливостей, є альтернативою застосуванню відкритих торгів. Отже, ті обмеження щодо випадків зміни істотних умов договору про закупівлю, які передбачені у пункті 19 Особливостей, розповсюджуються і на ті договори, вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, які укладені з використанням електронного каталогу згідно з пунктом 10 Особливостей. У статті «Чи можна змінити місце поставки товару на етапі виконання договору» з’ясували можливість внесення змін до договору, який укладено в результаті ЗПП, якщо виникла необхідність змінити адресу поставки товару.
  • Арифметичною вважається помилка, якщо у визначенні результату підрахунку було допущено пропуск цифри, випадково переставлено цифри, під арифметичними також розуміють помилки або описки, допущені при заповненні граф (розрахунків), зокрема при виконанні арифметичних дій, передбачених при обчисленні сум, з метою визначення податкових зобов’язань з податку, збору тощо. У статті «Чи може вважатися арифметична помилка формальною (несуттєвою): позиція Верховного Суду» навели думку Верховного Суду щодо того, чи може вважатися арифметична помилка формальною (несуттєвою).
  • Відповідно до пункту 66 Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2020 № 822, замовник укладає договір з переможцем відбору не пізніше ніж через п’ять календарних днів з дня визначення електронною системою закупівель постачальника переможцем відбору. У разі обґрунтованої потреби строк для укладення договору може бути продовжений до 10 календарних днів. Договір між замовником та переможцем відбору укладається відповідно до вимог законодавства. Умови договору не можуть відрізнятися від умов, визначених замовником у запиті пропозицій постачальників, зокрема у проєкті договору, що є складовою частиною запиту пропозицій постачальників, та/або пропозиції переможця відбору, крім випадку зменшення ціни договору без зміни обсягу. Але нерідко на етапі укладання договору учасники змінюють кількість і вартість позицій, не змінюючи при цьому загальну вартість закупівлі. Як замовникам протидіяти такому, дізнаєтеся зі статті «При укладанні договору переможець ЗПП завищує ціни на окремі позиції: як бути замовнику?».
  • У випадку залишення скарги без розгляду, коли суб’єкт оскарження подав скаргу щодо того самого порушення, у тій самій процедурі закупівлі та з тих самих підстав, що вже були предметом розгляду органу оскарження і щодо яких органом оскарження було прийнято відповідне рішення, плата, внесена скаржником, не повертається йому або перераховується до Державного бюджету України. У статті «Коли плата за подання скарги повертається, а коли ні» розглянули усі випадки, коли скаржник отримає назад сплачені кошти та коли вони будуть перераховані до Держбюджету.

Наостанок зазначимо, що передплатники порталу мають можливість завантажити зразки документів, зокрема обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі – оцінка впливу на довкілля.

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО