Локалізація: що таке СПЗ та який порядок його розрахунку

Катерина Плашенко
2170
4 Жовтня 2022
Локалізація: що таке СПЗ та який порядок його розрахунку
2170
4 Жовтня 2022

Питання передплатника порталу.

  • Добрий день! Як визначається курс СПЗ? Керуватися курсом НБУ на відповідну дату чи брати показник, який розраховується один раз на два роки?

Відповідь експерта із закупівель.

  • Вітаю! Нагадаємо, що з 14.07.2022 почав діяти пункт 61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) щодо встановлення ступеня локалізації певних товарів, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.

04.08.2022 набула чинності постанова Кабміну від 02.08.2022 № 861 «Про затвердження порядків підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів та проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва».

Для того щоб швидко перевірити, чи застосовується вимога щодо локалізації до товару, який буде закуповуватися, рекомендуємо скористатися на порталі RADNUK.COM.UA Переліком товарів, щодо яких застосовується локалізація:

Водночас Законом передбачений перелік випадків, у яких вимоги щодо локалізації виробництва не застосовуються, а саме: відповідно до абзацу 2 пункту 61 Прикінцевих та перехідних положень Закону цей пункт не застосовується до закупівель, які підпадають під дію положень Закону України «Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі», а також положень про державні закупівлі інших міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Усі такі «винятки» ми перелічили в матеріалі «Локалізація: окремі вимоги й міжнародні зобов’язання. Бонус — таблиці замовнику з необхідними угодами з пороговими значеннями».

Вартісні пороги закупівель, які потрапляють під дію угоди «Про державні закупівлі», визначаються згідно з СПЗ, що є абревіатурою поняття «спеціальне право запозичення».

Вікіпедія так трактує спеціальне право запозичення (СПЗ) (англ. special drawing rights, SDR, SDRs; як код валюти за ISO 4217 — XDR) — резервний та платіжний засіб, що емітується Міжнародним валютним фондом (МВФ). Існує лише в безготівковій формі у вигляді записів на банківських рахунках. Іншими словами, СПЗ є штучним валютним інструментом, який в основному використовується як розрахункова валюта МВФ та міжнародна резервна валюта.

Щоб розрахувати порогові значення, спираючись на середній денний курс національної валюти в СПЗ, та визначити випадки, у яких вимоги щодо локалізації виробництва не застосовуються, бо, зокрема, підпадають під дію положень Закону України «Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі», звернемося до листа Мінекономіки № 3323-04/62315-06 від 30.08.2022, який ми детально розглядали в статті «Огляд листа Мінекономіки від 30.08.2022 щодо локалізації».

Останнім абзацом листа Мінекономіки № 3323-04/62315-06 від 30.08.2022 передбачено: «…Розрахунок порогових значень базується на середньому денному курсі національної валюти в СПЗ за попередній дворічний період (наприклад, на 2022–2023 рр. розрахунок проводиться з урахуванням курсу з листопада 2019 року по жовтень 2021 року). На 2022–2023 рр. для України цей курс складатиме 1 СПЗ = 37,8442 грн. Наступне коригування порогових значень буде здійснено через два роки і набуде чинності з 01.01.2024…».

Окрім цього, Угодою про вільну торгівлю між Україною та державами ЄАВТ, у доповненні 10 до додатка XV стосовно розмірів порогів та оцінки, передбачено: «…Сторони розраховують та перераховують розмір порогів у свої національні валюти використовуючи розрахункові курси їх відповідних Національних Банків. Розміри розрахункових курсів будуть вираховуватись у вигляді СПЗ як середнє співвідношення відповідних національних валют протягом останніх двох років до 1 жовтня або 1 листопада року перед набранням чинності порогами…».

Виходячи з викладеного, зафіксуємо: на 2022–2023 рр. для України курс СПЗ складатиме 1 СПЗ = 37,8442 грн. Наступне коригування порогових значень буде здійснено через два роки й набуде чинності з 01.01.2024.

Щоб допомогти передплатникам порталу RADNUK.COM.UA, редакцією розроблено Примірний зразок технічної специфікації на закупівлю послуг/робіт в частині встановлення вимоги щодо локалізації та Приклад Додатка 3 до ТД (роботи або послуги) в частині встановлення вимоги щодо локалізації. Використовуйте!

А ти знаєш всі нюанси застосування локалізації в публічних закупівлях? Перевір свої аналітичні й практичні знання щодо цього питання — пройди тест «Локалізація в закупівлях»!

Для вашої зручності ми зробили окремий розділ «Локалізація», де зібрали всі статті, інтерв’ю, приклади документів тощо, які стосуються локалізації виробництва. Розділ буде доповнюватися новими матеріалами.

Дивіться, як замовнику знайти розділ «Локалізація»:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО