Юридично правильна умова договору за Постановою № 169 щодо його строку — яка вона?

Ганна Довгая
1986
22 Серпня 2022
Юридично правильна умова договору за Постановою № 169 щодо його строку — яка вона?
1986
22 Серпня 2022

Питання передплатника порталу.

  • Підкажіть, будь ласка, яке юридично вірне та допустиме формулювання умови договору щодо строку його дії варто прописувати згідно з Постановою № 169?

Відповідь.

  • Вітаю! Хочу зауважити, що Цивільний кодекс України (далі — ЦКУ) закріплює принцип свободи договору. Відповідно до частини 1 статті 627 ЦКУ сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з частиною 4 статті 179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:

  1. вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
  2. примірного договору, рекомендованого органом управління суб’єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;
  3. типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;
  4. договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб’єктів, коли ці суб’єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Моїми словами, «допустимим формулюванням договору» є те формулювання, що відповідає потребі замовника, можливостям виконавця / підрядника / постачальника та не суперечить чинному законодавству. 

Доцільно згадати Мінекономіки, яке у листі від 22.04.2022 № 3304-04/16796-06 «Щодо змін, внесених до порядку закупівель у період воєнного стану»  констатувало, що «…строк дії договору є його істотною умовою та погоджується сторонами. Водночас замовникам у разі укладення договору про закупівлю, відповідно до умов якого передбачається оплата за рахунок бюджетних коштів, необхідно враховувати вимоги бюджетного законодавства, зокрема Бюджетного кодексу України… Постанова № 169 регулює деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану та не поширюється на період після його припинення чи скасування…».

З урахуванням викладеного строк дії договору (тобто кінцевий момент у часі, коли строк дії (не зобов’язання) договору закінчиться), що укладається відповідно до Постанови № 169,  може встановлюватися в один із таких способів:

  1. вказівкою на конкретну дату в рамках дії правового режиму воєнного стану (крім фінансових зобов’язань, які повинні здійснюватися до повного їх виконання);
  2. вказівкою на подію, що має неминуче настати, а саме припинення чи скасування воєнного стану в цілому в Україні чи за місцезнаходженням замовника, за умови що ця подія відбудеться в рамках певного часу, наприклад календарного року, бюджетного періоду, кварталу тощо (крім фінансових зобов’язань, які повинні здійснюватися до повного їх виконання);
  3. вказівкою на конкретну дату (у тому числі до кінця поточного року) без прив’язки до припинення чи скасування воєнного стану, а в частині розрахунків — до повного їх виконання.

Важливо не плутати «строк дії договору» та «строк виконання зобов’язань». Зобов’язанням є правовідношення, у якому одна сторона (постачальник / виконавець / підрядник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (замовника) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу тощо). Тобто строк дії договору не обов’язково повинен бути тотожним строку виконання зобов’язання.

В усіх випадках укладення договору за правилами Постанови № 169 початок виконання зобов’язань за договором має відбуватися невідкладно та в період дії воєнного стану.

Як один із можливих «універсальних варіантів» наведемо приклад встановлення строку дії договору та виконання зобов’язань до кінця бюджетного року з урахуванням прив’язки до припинення чи скасування воєнного стану:


4.1. Цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє до припинення чи скасування на всій території України та/або території __________(наприклад: м. Києва) правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами), затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, але не довше ніж до 31.12.2022, а в частині розрахунків — до повного виконання взятих сторонами зобов’язань».
4.2. __________ (наприклад: надання послуг) здійснюється згідно з графіком, що є додатком до цього договору, але не довше ніж до припинення / скасування в Україні та/або території __________(наприклад: м. Києва) правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами), затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX».

Більше наочних прикладів  щодо зазначення подібних умов ви знайдете у статті «Варіанти того, як прописати умови про строк виконання зобов’язань та термін дії договору, укладеного за Постановою № 169».

А чи все ви знаєте про «воєнний договір»? Перевірте себе за допомогою тесту від Радника 😎:

Додатково можете ознайомитися з матеріалом «Договори в публічних закупівлях та приклад договору за Постановою № 169». Радимо також ознайомитися з прикладом договору про закупівлю товару за Постановою № 169.

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО