Інтерв’ю з очільником ЦЗО ДУ «Професійні закупівлі» щодо змін в електронному каталозі

Євген Якубовський
626
18 Вересня 2023
Інтерв’ю з очільником ЦЗО ДУ «Професійні закупівлі» щодо змін в електронному каталозі
626
18 Вересня 2023

Якубовський Євген Валентинович, очільник ЦЗО ДУ «Професійні закупівлі», повідає у цій статті про нещодавні зміни в закупівельному світі, що стосуються електронного каталогу Prozorro Market.

Радник. Як учасникам пройти кваліфікацію в Прозорро Маркет у зв’язку зі змінами?

ЦЗО ДУ «Професійні закупівлі». Для категорій, які адмініструються ДУ «Професійні закупівлі», кваліфікація до Prozorro Market, що стосується перевірки досвіду постачання товарів постачальником, не змінилася. 

Згідно зі змінами до постанови КМУ від 14.09.2023 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу» (далі — Постанова № 822):

  • у пункті 40 (підпункти 7–10) Постанови № 822 додалися підстави для відхилення заявок учасників, у зв’язку з чим постачальнику додатково необхідно надати витяг (у разі заявки від юридичної особи — витяг на керівника юридичної особи; у разі заявки від ФОП — витяг на фізичну особу) з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» (отримання витягу доступно за посиланням: https://vytiah.mvs.gov.ua). Витяг з Реєстру має бути виданий не раніше ніж за 30 календарних днів до дня його надання у складі пакета документів учасника для здійснення кваліфікації до електронного каталогу;
  • у підпункті 6 пункту 40 Постанови № 822 додалися підстави для відхилення заявок учасників, у зв’язку з чим постачальнику додатково необхідно надати довідку НАЗК на керівника юридичної особи.

Інші умови кваліфікації постачальників у категоріях, які адмініструються ДУ «Професійні закупівлі», не змінилися.

Передплатники порталу Радник можуть завантажити шпаргалку уповноваженої особи щодо застосування електронного каталогу Prozorro Market.

Радник. Чи є якийсь механізм впливу з боку учасника, аналог оскарження, якщо замовник неправомірно відхилив його пропозицію у каталозі?

ЦЗО ДУ «Професійні закупівлі». Наразі є три основні підстави, за якими пропозицію переможця може бути відхилено:

Оскарження відхилення змінами до Постанови № 822 не передбачено.

Радник. Чи з 01.09.2023 виключено учасника «Твій Газзбут» та інших учасників, до яких застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції», з переліку кваліфікованих постачальників та електронного каталогу?

ЦЗО ДУ «Професійні закупівлі». Так, 01.09.2023 цього постачальника було виключено зі списку кваліфікованих постачальників у категоріях, які адмініструються ДУ «Професійні закупівлі». Інформації про інших кваліфікованих учасників, до яких застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції», у нас немає.

Передплатники порталу Радник можуть також переглянути статтю «Відносини замовника з ТОВ „Твій газзбут“: практика суду, ДАСУ, АМКУ».

Радник. У яких випадках застосовується кнопка в каталозі «Не знайшли відповідного товару»? Де вона розміщена? Чи допомагає адміністратор?

ЦЗО ДУ «Професійні закупівлі». Кнопка «Не знайшли відповідного товару» не регламентується жодними НПА, а отже вона не є обов’язковою, існує скоріше для зручності користувачів і додається на розсуд майданчика. Вона може бути додана до інтерфейсу кабінету замовника для тих випадків, коли необхідного за характеристиками товару для замовника немає в каталозі.

Щоб закупівля пройшла успішно, характеристики товару, які замовник вибрав для закупівлі через відповідний профіль (специфікацію), мають збігатися з характеристиками у картці товару, по якій постачальник приходить на закупівлю з конкретною ціновою пропозицією. 

І щоб не виникали ситуації, коли замовник оголосить закупівлю, а постачальник не зможе на неї прийти через відсутність необхідної картки товару, замовнику перед цим краще впевнитися, що такий товар дійсно є на Prozorro Market, і після цього оголошувати закупівлю, а у разі його відсутності — скористатися цією кнопкою.

Радник. Пунктом 12 Особливостей встановлено, що запит пропозицій постачальників щодо закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 500 тис. гривень, повинен містити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення. За результатами формування замовником у запиті пропозицій постачальників характеристик та їх допустимих значень кількість пропозицій від постачальників щодо такого товару, що відповідають характеристикам до товару, визначеного в запиті пропозицій постачальників, не може бути менше двох. 

Зокрема, незрозуміло стосовно кількості пропозицій від постачальників «щодо такого товару не може бути менше двох». Це як? Замовник технічно нічого не бачить на майданчику на цьому етапі?

ЦЗО ДУ «Професійні закупівлі». ДУ «Професійні закупівлі» не уповноважено надавати роз’яснення щодо формулювань постанови Кабінету Міністрів України. Стосовно цього питання рекомендуємо звернутися до Міністерства економіки. Щодо технічної реалізації рекомендуємо звернутися до ДП «Прозорро». 

Радник. Пунктом 57 Постанови № 822  встановлено, що замовник оголошує запит пропозицій постачальників в електронному каталозі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про найменування, очікувану вартість, кількість, строк, місце, спосіб поставки товару, умови його оплати та кінцевий строк подання постачальником ціни пропозиції… Чи будуть реалізовані поля «спосіб поставки товару, умови його оплати»? Якщо ні, то де це повинно бути зазначено?

ЦЗО ДУ «Професійні закупівлі». Нині «спосіб поставки товару» та «умови оплати» замовнику найкраще зазначати у проєкті договору про закупівлю, публікація якого з 01.09.2023 є обов’язковою для оголошення запиту (ціни) пропозицій / запиту пропозиції постачальника.

Щодо технічної реалізації  рекомендуємо звернутися до ДП «Прозорро». 

Ще більше нюансів здійснення закупівель за допомогою електронного каталогу ви дізнаєтесь з електронної книги «Прозорро Маркет з прикладами документів».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану