Як підтвердити перебування замовника в районі проведення бойових дій, щоб укласти прямий договір за Особливостями?

Катерина Плашенко
1522
28 Жовтня 2022
Як підтвердити перебування замовника в районі проведення бойових дій, щоб укласти прямий договір за Особливостями?
1522
28 Жовтня 2022

Питання передплатника порталу

  • Добрий день! Ми КНП лікарня, перебуваємо в районі проведення бойових дій, маємо необхідність у закупівлі медичного обладнання та ліжок функціональних на суму більше 500 тис. грн. Чи маємо право укласти прямі договори відповідно до підпункту 2 пункту 13 Особливостей, чи проводити відкриті торги? Чи варто документально підтверджувати перебування замовника в районі проведення бойових дій?

Відповідь експерта із закупівель

  • Вітаю! Пунктом 13 постанови Уряду № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі — Особливості) передбачено, що замовники можуть, але не зобов’язані здійснювати закупівлі без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень. Отже, обов’язку укладати договір без використання електронної системи закупівель у вас немає, лише право.

Визначення районів проведення воєнних (бойових) дій здійснюється за аналогією до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), що затверджується наказом Мінреінтеграцїі (далі — Перелік Мінреінтеграції), у редакції станом на дату прийняття рішення про здійснення закупівлі або її безпосереднього здійснення.

Ми кажемо «за аналогією», бо названий Перелік Мінреінтеграції в цілому має іншу мету — він призначений для здійснення державної фінансової підтримки внутрішньо переміщених осіб відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Окрім того, Перелік Мінреінтеграції, попри його назву, складений лише в розрізі областей та районів і не містить окремих підгруп «район проведення воєнних (бойових) дій», «тимчасова окупація», «оточення».

А це означає, що з Переліку Мінреінтеграції неможливо виокремити лише ті територіальні громади, які розташовані в районі ведення воєнних дій, виключивши територіальні громади, що перебувають в тимчасовій окупації чи блокуванні.

Однак на сьогодні це єдиний нормативний акт, який з урахуванням статті 8 Цивільного кодексу України може бути використаний для цілей застосування Особливостей, тож, послуговуватимемось тим, що є.

Актуальний перелік громад у районах бойових дій, на ТОТ і тих, що в оточенні, завжди можна знайти на порталі в Інструментах — Воєнний стан, де зібрані корисні посилання, що допоможуть зорієнтуватись кожному, хто цього потребує, в окремих нормативно-правових актах, які стосуються воєнного стану. Нагадуємо, перелік не є фіксованим, він регулярно актуалізується. Дивіться, як його знайти:

Висновок. Замовник має вибір та з огляду на наявні обставини може:

  • провести закупівлю відповідно до пункту 11 Особливостей шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, або
  • здійснитизакупівлю шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», або
  • скористатися виключенням, визначеним у пункті 13 Особливостей, та укласти договір без використання ЕСЗ. У разі обрання такого способу та задля уникнення непорозумінь з боку контролюючих органів рекомендуємо мати документальне підтвердження застосування підстав, визначених у пункті 13, та зберігати таке документальне підтвердження.

Детально про таке виключення читайте у статті «Частина 2. Прямий договір за закупівлями від 50 тис. грн з 29.06.2022: унікальні підстави, передбачені лише Постановою № 169!»

Редакцією порталу RADNUK.COM.UA розроблено нові зразки для проведення відкритих торгів з особливостями, які допоможуть вам у роботі: 

  1. Приклад Тендерної документації (за Особливостями)», 
  2. Приклад Додатка 1 до тендерної документації (кваліфікаційні критерії, вимоги статті 17 Закону та інші вимоги),
  3. Приклад Додатка 2 до тендерної документації (технічні вимоги до предмета закупівлі)
  4. Приклад Додатка 3 до тендерної документації (проєкт Договору)
  5. Приклад протоколу про затвердження (змін до) РП (за Особливостями), 
  6. Приклад протоколу про затвердження тендерної документації (за Особливостями),

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО