Питання передплатника порталу
- Добрий день! Ми КНП лікарня, перебуваємо в районі проведення бойових дій, маємо необхідність у закупівлі медичного обладнання та ліжок функціональних на суму більше 500 тис. грн. Чи маємо право укласти прямі договори відповідно до підпункту 2 пункту 13 Особливостей, чи проводити відкриті торги? Чи варто документально підтверджувати перебування замовника в районі проведення бойових дій?
Відповідь експерта із закупівель
- Вітаю! Пунктом 13 постанови Уряду № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі — Особливості) передбачено, що замовники можуть, але не зобов’язані здійснювати закупівлі без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень. Отже, обов’язку укладати договір без використання електронної системи закупівель у вас немає, лише право.
Визначення районів проведення воєнних (бойових) дій здійснюється за аналогією до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), що затверджується наказом Мінреінтеграцїі (далі — Перелік Мінреінтеграції), у редакції станом на дату прийняття рішення про здійснення закупівлі або її безпосереднього здійснення.
Ми кажемо «за аналогією», бо названий Перелік Мінреінтеграції в цілому має іншу мету — він призначений для здійснення державної фінансової підтримки внутрішньо переміщених осіб відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».
Окрім того, Перелік Мінреінтеграції, попри його назву, складений лише в розрізі областей та районів і не містить окремих підгруп «район проведення воєнних (бойових) дій», «тимчасова окупація», «оточення».
А це означає, що з Переліку Мінреінтеграції неможливо виокремити лише ті територіальні громади, які розташовані в районі ведення воєнних дій, виключивши територіальні громади, що перебувають в тимчасовій окупації чи блокуванні.
Однак на сьогодні це єдиний нормативний акт, який з урахуванням статті 8 Цивільного кодексу України може бути використаний для цілей застосування Особливостей, тож, послуговуватимемось тим, що є.
Актуальний перелік громад у районах бойових дій, на ТОТ і тих, що в оточенні, завжди можна знайти на порталі в Інструментах — Воєнний стан, де зібрані корисні посилання, що допоможуть зорієнтуватись кожному, хто цього потребує, в окремих нормативно-правових актах, які стосуються воєнного стану. Нагадуємо, перелік не є фіксованим, він регулярно актуалізується. Дивіться, як його знайти:
Висновок. Замовник має вибір та з огляду на наявні обставини може:
- провести закупівлю відповідно до пункту 11 Особливостей шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, або
- здійснитизакупівлю шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», або
- скористатися виключенням, визначеним у пункті 13 Особливостей, та укласти договір без використання ЕСЗ. У разі обрання такого способу та задля уникнення непорозумінь з боку контролюючих органів рекомендуємо мати документальне підтвердження застосування підстав, визначених у пункті 13, та зберігати таке документальне підтвердження.
Детально про таке виключення читайте у статті «Частина 2. Прямий договір за закупівлями від 50 тис. грн з 29.06.2022: унікальні підстави, передбачені лише Постановою № 169!»
Редакцією порталу RADNUK.COM.UA розроблено нові зразки для проведення відкритих торгів з особливостями, які допоможуть вам у роботі:
- Приклад Тендерної документації (за Особливостями)»,
- Приклад Додатка 1 до тендерної документації (кваліфікаційні критерії, вимоги статті 17 Закону та інші вимоги),
- Приклад Додатка 2 до тендерної документації (технічні вимоги до предмета закупівлі),
- Приклад Додатка 3 до тендерної документації (проєкт Договору),
- Приклад протоколу про затвердження (змін до) РП (за Особливостями),
- Приклад протоколу про затвердження тендерної документації (за Особливостями),
Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».