Фінальна крапка в питанні прибутку в оборонних контрактах

Анастасія Матвійчук
369
26 Березня 2024
Фінальна крапка в питанні прибутку в оборонних контрактах
369
26 Березня 2024

На початку повномасштабного вторгнення Уряд відмінив конкурс для оборонних закупівель, установивши підпунктом 1 пункту 1 постанови від 28.02.2022 № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», що оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених законами України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі». Працював простий принцип: немає конкурсу — немає прибутку.

У жовтні 2022 року з прийняттям Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 (далі — Оборонні особливості), поступово почала повертатися конкуренція в закупівлі, однак можливість включати прибуток з’явилася лише у 2023 році: спочатку — при закупівлі безпілотників (постанова Уряду від 24.03.2023 № 256 «Про реалізацію експериментального проекту щодо здійснення оборонних закупівель безпілотних систем вітчизняного виробництва»), а з липня 2023 року — для всіх безконкурсних закупівель в рамках 25 % маржі (постанова Уряду від 18.07.2023 № 736 щодо внесення змін до Оборонних особливостей).

Таким чином, status quo «без конкурсу = без прибутку» тривав майже з початку повномасштабного вторгнення і до липня 2023 року. За ці півтора року утворився хаос: у той час як одні постачальники працювали за собівартість, інші свою довоєнну цінову політику не змінювали. Результат: виявлені державними аудиторами мільярдні збитки бюджету від перевитрати коштів, порушені кримінальні справи та гучні заяви окремих постачальників про ущемлення їхніх прав.

Верховна Рада України вже намагалася врегулювати спір між постачальниками та державними аудиторами шляхом прийняття постанови від 21.09.2023 № 3388-IX «Щодо підтримки оборонно-промислового комплексу України в умовах воєнного стану». Цей акт ми аналізували у статті «Відповідь на найпоширеніше питання щодо постанови ВРУ щодо підтримки оборонно-промислового комплексу в частині прибутку» і дійшли висновку, що однією лише постановою парламенту справі не зарадити.

...
Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО